Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Politechnika Śląska kształci pilotów na gliwickim lotnisku

infoair
03.07.2019 07:30
0 Komentarzy

ATO, czyli Akademicki Ośrodek Szkolenia LotniczegoPolitechniki Śląskiej, rozpoczął praktyczne szkolenie lotnicze studentów. Będąkształcić się na lotnisku w Gliwicach. Po zdaniu egzaminów otrzymająuprawnienia pilotów samolotów liniowych.

ATO Politechniki Śląskiej od końca ubiegłego roku macertyfikat wydawany przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Potwierdza on, żeośrodek spełnia wymagania europejskich przepisów i że może prowadzić szkoleniapilotów. Po uzyskaniu licencji pilota, a następnie zdaniu egzaminu przedprzedstawicielem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej z Urzędu Lotnictwa Cywilnegoi po wylataniu 1500 godzin, absolwenci będą mogli zdobyć pełną licencję ATPL,czyli pilota liniowego.

Lipcowa inauguracja

Podczas uroczystej inauguracji szkoleń rektor PolitechnikiŚląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk, wręczył 29 studentom i 2 studentkom dyplomykwalifikacyjne na specjalności lotniczej. – To dla wszystkich pracowników istudentów Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego EuropyŚrodkowo-Wschodniej, którego Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego jestczęścią, wyjątkowy dzień, ponieważ rozpoczynamy praktyczne szkolenie napilotów. To zwieńczenie wielu lat ciężkiej pracy i starań. Politechnika Śląskaod dawna kładzie duży nacisk na kształcenie kadr dla branży lotniczej. To jedenz priorytetowych kierunków rozwoju naszej uczelni – dodał rektor PolitechnikiŚląskiej, który po zakończonej uroczystości odbył lot nad gliwickim lotniskiem.

Studenci Politechniki Śląskiej mogą kształcić się naspecjalnościach „nawigacja powietrzna –pilotaż” oraz „mechanik lotniczy” naWydziale Transportu (studia I i II stopnia), a także na studiach II stopnia wjęzyku angielskim na specjalnościach „Aircraft Propulsion Systems” (WydziałInżynierii Środowiska i Energetyki) oraz „Aircraft Design” (Wydział MechanicznyTechnologiczny), w ramach których studenci zdobywają wiedzę z zakresu budowy iprojektowania statków powietrznych.

Gliwickie priorytety

Szkolenia praktyczne będą odbywać się na gliwickim lotnisku.Dla władz miasta rozwój lotnictwa w Gliwicach jest także jednym z priorytetów –trwa budowa nowego pasa startowego o prawie kilometrowej długości, drogikołowania, płyty postojowa i dróg dojazdowych. – Ta inwestycja da naprawdębardzo duży asumpt do rozwoju tego portu, będzie to jeden znajnowocześniejszych portów lotniczych w Polsce w tej kategorii – mówił podczasuroczystości Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

ATO POLSL powstał w ramach Centrum Kształcenia KadrLotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej. To pozawydziałowa jednostkaPolitechniki Śląskiej, będąca wspólną inicjatywą Górnośląskiego TowarzystwaLotniczego S.A., Politechniki Śląskiej oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. WPolsce tylko pięć uczelni ma takie ośrodki.

Komentarze