Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Lotnisko Katowice: Rekordowy rok i plany rozwoju infrastruktury za 1,5 mld zł

infoair
24.01.2025 07:00
0 Komentarzy

Rada Miasta Katowice podczas czwartkowej sesji podjęła uchwałę popierającą działania zmierzające do zakupu kolejnych akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A., które zarządza Lotniskiem Katowice.

Rozkład lotu:

  • Jakie korzyści dla rozwoju Lotniska Katowice przewidują samorządy po zwiększeniu swojego udziału w akcjonariacie GTL?
  • Jakie są główne powody decyzji Węglokoksu o sprzedaży swojego pakietu akcji GTL i jakie oczekiwania ma wobec nowego inwestora?
  • Jakie kluczowe projekty inwestycyjne zaplanowano na Lotnisku Katowice do 2032 roku, a które z nich są priorytetowe dla zwiększenia przepustowości portu?

Obecnie największym akcjonariuszem GTL jest Węglokoks S.A. Koncern posiada 42,5 proc. akcji, które zamierza sprzedać. Jako pierwsi do rozmów zostali zaproszeni pozostali akcjonariusze, w tym: woj. śląskie (34,9 proc.), Polskie Porty Lotnicze S.A. (17,3 proc.) oraz Katowice (4,9 proc.).

Lotnisko Katowice: Rekordowy rok i plany rozwoju infrastruktury za 1,5 mld zł
Lotnisko Katowice: Rekordowy rok i plany rozwoju infrastruktury za 1,5 mld zł

Prezydent Katowic Marcin Krupa podczas sesji przypomniał, że przed kilkoma laty większościowy pakiet akcji GTL zamierzały przejąć PPL.

"Dobrze pamiętamy (...) jak próbowano przejąć władztwo nad tym portem lotniczym, który budowaliśmy wspólnie jako samorządy (...), nie korzystając z prawa do dywidend - wszystkie zyski szły w realizację inwestycji (...). Proces, który dziś się rozpoczyna (...), ma zmierzać do tego, że umocnimy swoją pozycję jako miasto i województwo, co do kwestii własności i decydowania o przyszłości tego portu" - podkreślił Krupa.

Wskazał, że Lotnisko Katowice ma duży potencjał, który mają jeszcze zwiększyć prowadzone i planowane inwestycje. Jego zdaniem należy go wykorzystać, zwłaszcza przy problemach pobliskiego lotniska w Krakowie-Balicach, z którego przy trudnych warunkach atmosferycznych liczne loty są przekierowywane na Lotnisko Katowice w Pyrzowicach.

W uchwale zapisano, że miejski samorząd będzie zmierzał do zakupu nie więcej niż 221 327 akcji GTL. To oznacza, że w przyszłości może posiadać w sumie ok. 21 proc. akcji spółki.

Wcześniej uchwałę popierająca działania zmierzające do zakupu kolejnych akcji GTL podjął Sejmik Województwa Śląskiego.

"Wygląda na to i będziemy zmierzać, żeby razem z miastem Katowice podjąć działania do przejęcia pakietu większościowego akcji (…), żeby spokojnie myśleć o rozwoju lotniska i nie doprowadzić do sytuacji, w której ktoś mógłby to lotnisko nie tyle wrogo przejąć, ale przejąć, aby maksymalizować zyski, a nie myśleć o rozwoju" – powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Natomiast prezes Węglokoksu Tomasz Ślęzak wyjaśnił, że spółka zamierza skupić się na własnej działalności. Stąd decyzja o sprzedaży udziałów w GTL.

"GTL to jest wielkie lotnisko i tak naprawdę Węglokoks niewiele może je wspomóc w bardzo ambitnym programie rozwoju. Dlatego uważamy, że sprzedaż tego pakietu w ręce bardziej zaangażowanego, bogatszego inwestora wyjdzie na korzyść rozwoju lotniska" – powiedział PAP Ślęzak.

Prezes GTL Artur Tomasik ocenił, że "wzrost zaangażowania samorządów w akcjonariacie (...) jest krokiem w dobrym kierunku". Przypomniał, że do 2032 r. zaplanowany jest program rozbudowy infrastruktury Lotniska Katowice o wartości ok. 1,5 mld zł. Największy projekt to budowa nowego terminala głównego, który ma umożliwić komfortową obsługę 10 mln pasażerów rocznie, a w przyszłości będzie mógł być rozbudowywany. GTL zamierza zamówić projekt jeszcze w 2025 r.

Lotnisko Katowice należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2024 r. odprawiono na nim rekordowe 6,39 mln pasażerów. To krajowy lider w segmencie ruchu czarterowego i jedno z największych lotnisk cargo w Polsce.(PAP)

Lotnisko Katowice: Rekordowy rok i plany rozwoju infrastruktury za 1,5 mld zł
Lotnisko Katowice: Rekordowy rok i plany rozwoju infrastruktury za 1,5 mld zł

Komentarze