CPK z pozwoleniami na budowę linii napięcia – rusza pierwszy etap inwestycji
Spółka CPK otrzymała pozwolenia na budowę nowych linii wysokiego napięcia, które zasilą przyszłe lotnisko - poinformowała 31 marca spółka. Budowa nowych linii ma rozpocząć się na przełomie II i III kwartału tego roku.
CPK otrzymało pozwolenia na budowę nowych linii wysokiego napięcia o napięciach 110 i 220 kV, co stanowi kluczowy krok w przygotowaniach do zasilania przyszłego portu lotniczego planowanego do oddania do użytku w 2032 roku.
Rozkład lotu:
- Jakie pozwolenia otrzymało CPK na budowę nowych linii wysokiego napięcia, i jakie są ich specyfikacje (napięcie 110 kV i 220 kV)?
- Kto wydał pozwolenia na budowę i jakie dotychczasowe odcinki linii mają zostać zastąpione nowymi rozwiązaniami?
- Która firma przeprowadzi prace projektowe oraz budowlane dla nowych linii, i kiedy planowane jest rozpoczęcie budowy?
"Spółka otrzymała pozwolenia na budowę dla nowych linii wysokiego napięcia. To pierwsze decyzje administracyjne, które są niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia prac budowlanych na terenie powstającego lotniska, które ma zostać oddane do użytkowania w 2032 roku. Wydane pozwolenia dotyczą budowy linii o napięciu 110 kV i 220 kV poza terenem projektowanego lotniska" - podał CPK w komunikacie.
Nowe linie mają zastąpić dotychczasowe przewidziane do likwidacji odcinki znajdujące się na obszarze realizowanej inwestycji. "To jeden z pierwszych etapów realizacji projektu zasilania nowego portu lotniczego w energię elektryczną" - podkreśliła spółka.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
CPK poinformował, że pozwolenie na budowę zostało wydane przez Wojewodę Mazowieckiego na podstawie złożonych wniosków przez spółkę. Realizacja projektu umożliwi usunięcie kolizji z napowietrznymi liniami 110 i 220 kV, będącymi własnością PGE Dystrybucja i Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
Prace projektowe oraz budowlane dla nowych linii przeprowadzi firma Enprom - budowa ma rozpocząć się na przełomie II i III kwartału tego roku. Zgodnie z projektem, rozbiórkę kolidujących odcinków poprzedzi budowa nowych linii poza obszarem lotniska.
W ramach przebudowy infrastruktury odcinka linii 110 kV powstanie nowy Główny Punkt Zasilający, który będzie odpowiadał za dostawy energii elektrycznej do Lotniska CPK. Następnym krokiem będzie wniosek o pozwolenie na rozbiórkę już istniejących linii energetycznych - wyjaśniła spółka.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)
Komentarze