Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Baza wojskowa na terenie Centralnego Portu Komunikacyjnego

infoair
29.07.2023 12:36
0 Komentarzy

W planach dla CPK przewidziano komponent stricte wojskowy, czyli powstanie bazy militarnej. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała, potwierdził tę informację w wywiadzie dla i.pl.

Pytany o to, czy powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego jest pewne Horała odpowiedział, że w dużej mierze zależy to od wyników nadchodzących wyborów. „Jeżeli dalej będzie rządziła Zjednoczona Prawica, to oczywiście, że CPK powstanie. Jeżeli będzie – nie daj Boże – rządzić opozycja, to jest takie niebezpieczeństwo, że nie powstanie albo powstanie dużo później, w dużo gorszych warunkach i dużo gorszej konfiguracji” – wyjaśnił.

Wiceminister poinformował, że w CPK powstanie również baza militarna. „W CPK jest zaplanowany komponent stricte wojskowy, czyli baza militarna. Ponadto CPK jest istotne dla szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz odporności państwa, nie tylko w aspekcie czysto militarnym. To też znaczące zwiększenie zdolności do szybkiej absorpcji różnego rodzaju zapatrzenia, ale również jednostek wojskowych przerzucanych do Polski” – podkreślił.

Horała wyjaśnił, że celem rządu w kontekście CPK jest m.in. zmaksymalizowanie możliwości transportu różnego rodzaju sprzętu i zaopatrzenia dla Wojska Polskiego. „Chcemy, by nawet większa pomoc w razie bezpośredniego zagrożenia dla Polski, była dostarczona w kilkanaście godzin, co najwyżej w kilka dni. Potencjalny agresor będzie musiał kalkulować nie tylko Wojsko Polskie i jednostki sojusznicze, które już u nas są, ale również to, że w ciągu kilku dni od podjęcia decyzji i realizacji tych jednostek może być dużo więcej” – zaznaczył.

Pytany o to, czy CPK zostanie uruchomione w założonym terminie odpowiedział, że otwarcie komercyjne planowane jest na rok 2028. „Bądźmy precyzyjni – 2027 rok to zakończenie prac budowlanych, czyli również pierwszy samolot odleci w sensie fizycznym, ale nie taki, na który można kupić bilet. Wtedy zaczną się testy, certyfikacje, obloty, co wymaga również latania samolotów. Rok 2028 to byłoby otwarcie komercyjne” – wyjaśnił wiceminister Horała.

fot. Centralny Port Komunikacyjny

Komentarze