Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ruszył sezon żeglugowy 2019 na Kanale Elbląskim

infoship
29.04.2019 07:00
0 Komentarzy

27 kwietnia rozpoczął się sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie).  Dzięki czynnemu systemowi XIX-wiecznych pochylni z tzw. suchym grzbietem, kanał ten jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki.

Jak poinformował PAP Bogusław Pinkiewicz z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gdańsku, rozpoczęcie tegorocznego sezonu żeglugowego na całym Kanale Elbląskim pierwotnie miało nastąpić 1 maja, ale zostało przyspieszone o cztery dni. Stało się tak, bo Transportowy Dozór Techniczny wydał już pozwolenia niezbędne do uruchomienia po zimowej przerwie mechanizmów wszystkich pięciu pochylni i czterech śluz.

Rosnąca popularność

Szlaki wodne Kanału Elbląskiego są co roku oblegane przez turystów. „W poprzednim sezonie na każdej z pochylni prześluzowano miesięczne ok. tysiąca statków, jachtów, kajaków i innych jednostek pływających” – mówił Pinkiewicz.

Od soboty rejsy turystyczne uruchomiła Żegluga Ostródzko-Elbląska, której statki mogą zabrać na pokład do 65 pasażerów każdy.

Zdaniem zastępcy dyrektora tego przedsiębiorstwa Anny Kościukiewicz-Skorupy, zainteresowanie rejsami wśród turystów z całego świata jest z każdym rokiem coraz większe. W ubiegłym sezonie statki tego operatora przewiozły ok. 60 tys. pasażerów.

Najwięcej osób zainteresowanych jest tzw. rejsami pochylniowymi: trwającym ponad cztery godziny rejsem „Statkiem po trawie” (Elbląg – Buczyniec lub Buczyniec – Elbląg), a także dwugodzinnym „Szlakiem dwóch pochylni” (Buczyniec – Kąty – Buczyniec).

Historia kanału

Funkcjonujący od 1862 r. Kanał Elbląski ma ponad 84 km długości i łączy najdłuższe polskie jezioro – Jeziorak z Zalewem Wiślanym. Jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się przed czterema laty. Wyremontowano wówczas zabytkowe pochylnie i śluzy, wzmocniono brzegi, pogłębiono niektóre odcinki i wykonano inne prace związane z funkcjonowaniem i bezpieczeństwem żeglugi.

W 2011 r. Kanał Elbląski został uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP)

Komentarze