Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ustawa `Kolej plus` weszła w życie. Kolej miała wrócić do 20 miejscowości

inforail
27.04.2020 10:45
0 Komentarzy

Weszła w życie ustawa”Kolej Plus”. Nowe regulacje, które opracowano jeszcze przed epidemiąkoronawirusa, mają docelowo poprawić komunikację kolejową w regionach, a takżeprzywrócić do użytku nieczynne linie i zapobiec likwidowaniu infrastruktury kolejowej.

Ustawa powszechnienie nazywana „Kolej Plus” to wrzeczywistości nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, która wprowadzaProgram Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – KolejPlus.

Jak zapewniał podczas prac nad nowelą ustawy resortinfrastruktury, dzięki nowym przepisom w początkowym etapie przywrócone zostanąpołączenia kolejowe do 20 miejscowości, między innymi do Jastrzębia-Zdroju,Sokołowa Podlaskiego czy Włodawy.

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym wprowadzadodatkowe instrumenty prawne, które – według projektodawców – przyczynią się dorozwoju i efektywnego wykorzystania infrastruktury kolejowej. Nowela ma teżprzeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.

Nowe rozwiązania mają ponadto przywrócić do ponownegoużytkowania na cele transportowe tereny kolejowe, które są niewykorzystywane.Ograniczona zostanie też likwidacja linii kolejowych, co będzie możliwe jedyniepod warunkiem uzyskania zgody ministra infrastruktury.

Przepisy pozwolą na wsparcie samorządów województw, którebędą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji zagranicą województwa. Ma to poprawić komunikację na terenach pozbawionychdogodnych połączeń kolejowych. W nowelizacji zakłada się, że przewozy na stykuwojewództw będą mogły być wykonywane na odległość 30 km poza granicęwojewództwa, a nie tylko do najbliższej stacji – jak to było wcześniej.

Z danych resortu infrastruktury wynika, że w roku 1990 wPolsce było blisko 26 tys. km linii kolejowych i od tego czasu z eksploatacjizniknęło około 7 tys. km. Koleją nie można już dojechać do blisko 100miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców. (PAP)

Komentarze