Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ryanair wzywa do pilnej reformy systemu ATC w Europie po awarii w PANSA

infoair
20.07.2025 06:00
0 Komentarzy

Ryanair, największa linia lotnicza w Europie, ponownie zaapelowała o pilną reformę systemu kontroli ruchu lotniczego w Europie po tym, jak awaria sprzętu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PANSA) sparaliżowała ruch lotniczy w Polsce, powodując opóźnienia i zakłócenia dla ponad 9 000 pasażerów.

W wyniku awarii w sobotę (19 lipca) odwołano i opóźniono aż 50 lotów Ryanaira, a sytuacja miała wpływ na podróże setek pasażerów.

Rozkład lotu:

  • Jakie problemy spowodowała awaria sprzętu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na Lotnisku Gdańsk?
  • Ile lotów Ryanair zostało opóźnionych lub odwołanych z powodu awarii w PANSA?
  • Jakie działania Ryanair apeluje, aby Komisja Europejska podjęła w kwestii systemu ATC?
Ryanair wzywa do pilnej reformy systemu ATC w Europie po awarii w PANSA
Ryanair wzywa do pilnej reformy systemu ATC w Europie po awarii w PANSA

.W obliczu takich incydentów, Ryanair wezwał Komisję Europejską, a w szczególności jej przewodniczącą, Ursulę von der Leyen, do podjęcia natychmiastowych działań w celu reformy europejskiego systemu kontroli ruchu lotniczego. Linia lotnicza wskazuje na nieakceptowalną sytuację, w której europejski system ATC (Air Traffic Control) nie spełnia podstawowych wymagań w zakresie efektywności i konkurencyjności, a awarie takie jak ta w PANSA stają się zbyt częstym problemem.

Awaria sprzętu w PANSA - chaos na polskim niebie

Awaria systemów w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wstrzymała część operacji lotniczych na Lotniskach w Polsce, a także miała wpływ na podróże pasażerów Ryanaira. Zgodnie z danymi, około 50 lotów zostało opóźnionych lub odwołanych, co miało wpływ na ponad 9 000 pasażerów. Takie zakłócenia wynikające z awarii systemów ATC są szczególnie uciążliwe, zwłaszcza w szczycie sezonu letniego, kiedy ruch lotniczy jest bardzo intensywny.

Ryanair, który regularnie apeluje o modernizację systemu zarządzania ruchem lotniczym, przypomina, że tego rodzaju incydenty mają bezpośredni wpływ na pasażerów, w tym rodziny podróżujące z dziećmi, oraz na całą gospodarkę regionu. W kontekście awarii w PANSA, przedstawiciele linii lotniczej podkreślili, że agencja powinna być lepiej przygotowana na tego typu sytuacje, aby uniknąć chaosu na lotniskach i minimalizować skutki opóźnień.

Komentarze Ryanaira: "To niedopuszczalne!"

Przedstawiciele Ryanaira wyrazili swoje niezadowolenie z powodu braku działań ze strony Komisji Europejskiej w sprawie reformy ATC. – "To niedopuszczalne, że pasażerowie wciąż muszą znosić zakłócenia spowodowane nieudolnym zarządzaniem kontrolą ruchu lotniczego w Europie. Komisja Europejska obiecuje poprawę konkurencyjności i efektywności, a tymczasem pozwala na ciągłe chaosy i nieudolność ATC" – powiedział przedstawiciel Ryanaira.

W liście otwartym linia lotnicza wezwała Komisję Europejską do podjęcia odpowiednich działań na rzecz poprawy systemu ATC, przypominając, że takie incydenty wpływają na komfort pasażerów i destabilizują cały system transportu lotniczego. Ryanair zachęca także pasażerów dotkniętych opóźnieniami do odwiedzenia strony „Air Traffic Control Ruined Your Flight”, aby wyrazić swoje niezadowolenie i zażądać natychmiastowych działań na rzecz poprawy sytuacji.

Co dalej? Ryanair apeluje o szybsze reformy

Ryanair od dawna apeluje o konieczność wprowadzenia reform w zakresie kontroli ruchu lotniczego w Europie, wskazując na liczne problemy związane z przeciążeniem systemów ATC, szczególnie w okresach wzmożonego ruchu. Z kolei niektóre analizy branżowe wskazują na konieczność większej współpracy państw członkowskich UE w zakresie zarządzania przestrzenią powietrzną, w tym unifikacji systemów ATC oraz rozwoju nowych technologii, które pozwolą na szybsze, bezpieczniejsze i bardziej efektywne zarządzanie ruchem lotniczym.

W obliczu rosnących wymagań i wyzwań związanych z zarządzaniem ruchem lotniczym, konieczne jest nie tylko zwiększenie inwestycji w nowoczesne technologie, ale także lepsza koordynacja działań w całej Unii Europejskiej, aby uniknąć takich sytuacji jak ta w PANSA.

Ryanair wzywa do pilnej reformy systemu ATC w Europie po awarii w PANSA

Komentarze