Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Branża kolejowa apeluje do Unii Europejskiej

inforail
10.07.2025 18:30
0 Komentarzy

Szefowie CER, największej europejskiej organizacji branżowej, zaapelowali do instytucji unijnych o podjęcie pilnych działań wzmacniających rolę kolei i umożliwiających rozwój sektora kolejowego w Europie.

Zdaniem przedstawicieli branży obecna sytuacja uniemożliwia skuteczne wykorzystywanie transportu kolejowego do osiągania strategicznych celów i ambicji Unii Europejskiej.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie konkretne działania proponują przedstawiciele CER, aby wzmocnić rolę kolei w realizacji celów Unii Europejskiej?
  2. Dlaczego uczestnicy Szczytu Szefów Kolei Europejskich we Wrocławiu uznali rozwój kolei za kluczowy dla przyszłości UE?
  3. Kim są najważniejsze osoby, do których skierowano apel CER, i jaką rolę odgrywają w strukturach Unii Europejskiej?
Obrady
Obrady CER/foto: PKP SA

Apel do Komisji Europejskiej

Alberto Mazzola – dyrektor wykonawczy Wspólnoty Kolei Europejskich i Zarządców Infrastruktury (CER) oraz Alan Beroud – wiceprzewodniczący tej organizacji i prezes zarządu PKP S.A. zaapelowali do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz szefów państw członkowskich i rządów o pilne przyjęcie i wdrożenie niezbędnych działań, które mają na celu stworzenie odpowiednich warunków do bieżącej działalności i rozwoju kolei. Deklarację będącą wspólnym stanowiskiem i apelem branży otrzymali m.in. Ursula von der Leyen – przewodnicząca KE, Raffaele Fitto – wiceprzewodniczący KE ds. spójności i reform oraz komisarze Piotr Serafin (ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej) i Apostolos Tzitzikostas (ds. zrównoważonego transportu i turystyki).

Zaprezentowane przez szefów CER postulaty są wynikiem ustaleń przeprowadzonych przez uczestników tegorocznego Szczytu Szefów Kolei Europejskich, który odbył się we Wrocławiu i był wkładem sektora kolejowego w aktywności związane z zakończoną niedawno prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej. W wydarzeniu wzięli udział ministrowie, szefowie spółek kolejowych z całej UE oraz branżowi eksperci, a wnioski płynące z tego spotkania były jednoznaczne: bez wzmocnienia pozycji kolei nie będzie możliwości skutecznego realizowania celów UE związanych z konkurencyjnością, zrównoważonym rozwojem, neutralnością klimatyczną i odpornością.

– Nasze wystąpienie do instytucji unijnych i krajowych wyraża potrzebę wdrożenia pilnych działań w obszarach legislacji i finansów, gdyż bez stworzenia odpowiednich warunków prawnych i ekonomicznych kolej już dziś nie jest w stanie w pełni wykorzystywać swojego potencjału i brać aktywnego udziału w realizacji kluczowych celów UE. Nie chciałbym, aby deklaracja była jedynie wyrazem obaw naszej branży. Owszem, mamy je, ale mamy również konkretne propozycje działań prorozwojowych i eliminacji barier, jesteśmy gotowi do dialogu i współpracy, wykorzystując doświadczenie członków CER. Jednym z kluczowych problemów pozostaje niedostateczne tempo prowadzenia inwestycji na kolei, a warto pamiętać, że według

Międzynarodowego Funduszu Walutowego każdy dodatkowy 1% PKB zainwestowany w infrastrukturę kolejową może wygenerować 1,5% wzrostu PKB w ciągu czterech lat – mówi dr Alan Beroud, wiceprzewodniczący CER, prezes zarządu PKP S.A.

Wspólna Deklaracja Szczytu Szefów Kolei Europejskich we Wrocławiu pn. „Wzmocnienie konkurencyjności UE poprzez dekarbonizację transportu i zrównoważoną mobilność opartą o kolej” z 30 kwietnia br. podkreśla kluczową rolę transportu kolejowego w realizacji celów UE poprzez zapewnienie rozwoju kolei jako najbezpieczniejszej, najbardziej energooszczędnej, odpornej i zrównoważonej formy mobilności. Jednocześnie zwraca uwagę na istotne bariery, które obecnie utrudniają rozwój kolei.

Wspólnota Kolei Europejskich i Zarządców Infrastruktury (CER) to najaktywniejsza organizacja kolejowa w Brukseli, która zrzesza dziś ponad 60 członków – przedsiębiorstw kolejowych, w tym zarządców infrastruktury i przewoźników oraz stowarzyszeń, które reprezentują interesy branży kolejowej wobec instytucji unijnych. PKP S.A. jest pełnoprawnym członkiem CER od 2002 r. i aktywnie uczestniczy w jej pracach zarówno na szczeblu roboczym, jak i na poziomie politycznym, podejmując szereg inicjatyw. 23 września 2024 r. dr Alan Beroud – prezes zarządu PKP S.A. i Grupy PKP został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej organizacji.

Komentarze