Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Interpelacja w sprawie możliwego wycofania połączeń dalekobieżnych z linii kolejowej nr 117 

interwencje
21.05.2025 06:00
0 Komentarzy

24 kwietnia poseł Mariusz Krystian wystosował interpelacje nr 9547 do ministra infrastruktury w sprawie możliwego wycofania połączeń dalekobieżnych z linii kolejowej nr 117 

Jak pisze poseł 

“W ostatnim czasie zgłosili się do mnie mieszkańcy powiatu wadowickiego i oświęcimskiego, wyrażając swoje obawy związane z prawdopodobnym wycofaniem połączeń dalekobieżnych z linii kolejowej nr 117, przebiegającej m.in. przez Kęty, Andrychów i Wadowice. 

Zbliża się zakończenie prac rewitalizacyjnych na liniach nr 97 i 139, które – według zapowiedzi – mają przejąć ruch dalekobieżny na kierunkach Szczecin–Zakopane, Poznań–Zakopane i Wrocław–Zakopane. Obecnie linia nr 117 obsługuje dwie pary pociągów klasy Intercity – „Podhalanin“ oraz „Halny“ – które odgrywają kluczową rolę w codziennej mobilności mieszkańców oraz w obsłudze ruchu turystycznego w regionie. Ich ewentualne przekierowanie na linie nr 97 i 139 skutkowałoby całkowitym wstrzymaniem ruchu dalekobieżnego na linii kolejowej nr 117, a co za tym idzie istotnym ograniczeniem dostępności transportu publicznego dla około 100-120 tysięcy osób, w tym wielu seniorów i osób z niepełnosprawnościami, dla których obecne połączenia stanowią nieodzowny środek komunikacji. 

Za utrzymaniem przynajmniej jednej pary połączeń dalekobieżnych przemawia również rosnące znaczenie regionu w ruchu turystycznym. Szczególne miejsce zajmują Wadowice – miasto rodzinne św. Jana Pawła II – które w 2024 roku odwiedziło około 200 tysięcy pielgrzymów i turystów z kraju oraz zagranicy. Znaczącą rolę odgrywa także położone w pobliżu jezioro Mucharskie oraz górskie szlaki Beskidu Małego, stanowiące popularne cele turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Dogodne połączenia kolejowe są zatem nie tylko potrzebą mieszkańców, ale i elementem rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. 

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania: 

1. Czy Ministerstwo Infrastruktury dokonało oceny, w jakim stopniu przeniesienie ruchu dalekobieżnego na linie nr 97 i 139 wpłynie na dostępność połączeń dalekobieżnych dla mieszkańców regionu obsługiwanego przez linię kolejową nr 117? 

2. Czy ministerstwo dysponuje analizą wpływu wycofania połączeń dalekobieżnych z linii nr 117 na dostępność komunikacyjną i rozwój społeczno-gospodarczy obsługiwanych przez nią miejscowości? 

3. Jakie środki zostaną podjęte w celu zagwarantowania dalszego funkcjonowania co najmniej jednej pary połączeń dalekobieżnych na linii nr 117? 

4. Czy ministerstwo przeprowadziło lub planuje przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami regionu korzystającymi z LK117 w zakresie planowanych zmian w siatce połączeń dalekobieżnych? 

5. Czy ministerstwo posiada analizy dotyczące wpływu wycofania połączeń dalekobieżnych z linii nr 117 na rozwój turystyki w regionie powiatu wadowickiego? 

6. Czy ministerstwo rozważa inwestycje w modernizację linii 117 w celu poprawy jej stanu technicznego, zwiększenia prędkości przejazdu oraz przepustowości, tak aby mogła nadal pełnić funkcję efektywnego połączenia kolejowego dla regionu?” 

Czekamy na odpowiedź ministra 

Komentarze