Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wizualizacja przekopu przez Mierzeję Wiślaną [FILM]

infoship
14.04.2016 17:36
0 Komentarzy

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to jeden zpriorytetów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zachęcamydo obejrzenia wizualizacji kluczowej inwestycji.

{https://www.youtube.com/watch?v=Vhkk3iH3cec}

Resort i polski rząd zdużą determinacją dążą do realizacji tej inwestycji. Proponowane rozwiązaniamają zgodę Komisji Europejskiej. ? Zdecydowaliśmy się na lokalizację kanałuprzebiegającego przez Nowy Świat. Chcemy respektować i działać zgodnie zdyrektywami unijnymi związanymi z ochroną środowiska. Ogromną wagęprzywiązujemy do działań kompensujących ewentualne szkody związane zoddziaływaniem na środowisko ? podkreśla Marek Gróbarczyk, minister gospodarkimorskiej i żeglugi śródlądowej.

Minister zwrócił także uwagę na bardzo istotny aspekt,związany z bezpieczeństwem, potwierdzający potrzebę budowy kanału żeglugowego.? Mówimy o wschodnich granicach naszego kraju, ale i zewnętrznej granicy Unii,i zagrożeniach jakie tu występują. Nieprzypadkowo wojska NATO właśniezakończyły w tym obszarze działania symulujące zagrożenia dla państwczłonkowskich Paktu, bardzo realne w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej i wobliczu konfliktu między Federacją Rosyjską a Ukrainą.

Trwają prace nad przygotowaniem konstrukcji finansowejinwestycji. Niebawem projektem ma zająć się komitet stały. Jeszcze w maju możezostać przyjęty przez rząd. Marek Gróbarczyk ma nadzieję, że negocjacjeśrodowiskowe z Komisją Europejską uda się zakończyć w tym roku. Około 2 latpotrzeba na przygotowanie kompletnej dokumentacji, raportów, uzyskania zgód.Jeśli uda się rozpocząć budowę w 2018 roku, jest szansa zakończenia inwestycjiw 2021-2022 roku.

Minister podkreślił, że inwestycja będzie realizowana wcałości z pieniędzy zabezpieczonych na ten cel w budżecie państwa. Kosztcałkowity szacowany jest na ok. 800 mln zł, tak naprawdę jednak konkretne kwotypoznamy po rozstrzygnięciu przetargów.

Komentarze