Dworzec kolejowy w Wejherowie już po przebudowie
Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły trwającą niespełna półtora roku modernizację dworca kolejowego w Wejherowie. Dzięki współpracy z lokalnym samorządem dworzec po przebudowie pełni nie tylko funkcję obsługi pasażerów, ale jest także ważnym miejscem dla mieszkańców miasta.
Dworzec kolejowy w Wejherowie znajduje się przy czynnej linii kolejowej nr 202 łączącej Trójmiasto ze Słupskiem, Koszalinem i Stargardem.
Rozkład jazdy:
- Jakie zmiany wprowadzono podczas modernizacji dworca kolejowego w Wejherowie zarówno wewnątrz budynku, jak i w jego otoczeniu?
- Jakie funkcje społeczne i dodatkowe udogodnienia zaplanowano na zmodernizowanym dworcu w Wejherowie?
- Jakie połączenia kolejowe są obecnie obsługiwane ze stacji Wejherowo i jakie znaczenie ma ta lokalizacja w sieci połączeń PKP Intercity oraz regionalnych?
Zakres prac
W ramach inwestycji historyczny, bo datowany na lata 1867-1870 oraz rozbudowany ok. 1905 r., dworzec oraz jego najbliższe otoczenie przeszły metamorfozę. Renowacji poddana została elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Warto dodać, iż w wyniku przeprowadzonych w 2024 r. prac konserwatorskich przy elewacji północnej i zachodniej budynku dworca okryto historyczne napisy z nazwą miasta.
Dzięki przebudowie całkowicie zmieniła się przestrzeń wewnątrz budynku, która została dostosowana do współczesnych standardów obsługi podróżnych. W zachodniej, parterowej części budynku jest przestrzeń obsługi podróżnych, w skład której wchodzą hol wraz z pomieszczeniami kas biletowych dla przewoźników kolejowych i autobusowych oraz dwie toalety. Lokale handlowo-usługowe w budynku dworca znalazły już swoich najemców. Na parterze i piętrze budynku jest przestrzeń, w której wkrótce znajdzie się powiatowa biblioteka, a na parterze części wschodniej będzie sklep typu convenience.
– Chcemy, aby dworce kolejowe były nie tylko miejscami obsługi pasażerów, ale także obiektami atrakcyjnymi dla społeczności lokalnych. Dzięki współpracy z samorządami na zmodernizowanych przez spółkę dworcach realizujemy wiele ciekawych projektów i nasze dworce stają się centrami usług dla mieszkańców. Tak samo jest tu, w Wejherowie, gdzie w przestrzeni dworca kolejowego powstanie nowoczesna biblioteka – mówi Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP S.A.
Dworzec w Wejherowie został dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowano bariery architektoniczne oraz wprowadzono szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku zainstalowano także nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu. Zmieniło się także najbliższe otoczenie dworca. W ramach inwestycji rozebrano parterową zachodnią dobudówkę oraz cztery budynki usługowe. Po stronie zachodniej dworca powstały: niewielki parking z kilkoma miejscami postojowymi, w tym dwoma dla osób o ograniczonej mobilności, a także wiata rowerowa i wiata śmietnikowa. Ponadto na nowo ułożona została nawierzchnia, a także uporządkowano tereny zielone.
Koszt przebudowy dworca w Wejherowie, która jest dofinansowana z budżetu państwa, wyniósł ponad 18 mln zł brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., a projekt przebudowy wykonała pracowania PAS PROJEKT sp. z o.o. Wykonawcą prac budowlanych było konsorcjum firm w składzie: KAMARO spółka z o.o. sp. k. z siedzibą w Gdańsku (lider konsorcjum) oraz Sobin sp. z o. o. z Gdańska.
Ze stacji w Wejherowie każdego dnia odjeżdża szesnaście pociągów PKP Intercity (osiem par). Ekonomiczne połączenia IC i TLK pozawalają na dojazd między innymi do Szczecina, Warszawy, Białegostoku, Olsztyna, Łodzi, Kielc, Krakowa i Zakopanego. Oprócz pociągów dalekobieżnych pasażerowie mają do dyspozycji kilkadziesiąt pociągów regionalnych PKP SKM w Trójmieście i POLREGIO.
Warto przypomnieć, że budynek dworca kolejowego w Wejherowie nosi imię Męczenników Piaśnickich.
Komentarze