Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Transport publiczny GZM na okres świąteczno-noworoczny. Sprawdź rozkład

infotrans
24.12.2024 14:01
0 Komentarzy

Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) wprowadził liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na okres świąteczno-noworoczny.

Od zmienionych zasad są liczne wyjątki, obejmujące dziesiątki linii na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM)

Rozkład jazdy:

  1. Jakie rozkłady jazdy obowiązują w Wigilię dla tramwajów i autobusów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii?
  2. Co ZTM zaleca pasażerom w związku z wprowadzonymi zmianami w rozkładach jazdy?
  3. Ile miast i gmin obsługuje Zarząd Transportu Metropolitalnego w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii?
Śląskie/ ZTM: zmiany w komunikacji w okresie świąteczno-noworocznym

Od 24 grudnia

Jak wynika z informacji ZTM, spośród najważniejszych zmian: w wigilijny wtorek obowiązują rozkłady sobotnie (niewakacyjne) zakładające ograniczenie kursowania po godzinie 16. z wyjątkiem m.in. 11 linii tramwajowych, na których obowiązują rozkłady niedzielne, 4 linii tramwajowych, na których obowiązują rozkłady specjalne i 4 linii tramwajowych, które nie kursują.

Ponadto w Wigilię autobusy 12 głównych metrolinii kursują według rozkładów planowych (bez wcześniejszych zjazdów), a 13 zwykłych linii autobusowych według rozkładów specjalnych. W noc wigilijną linie nocne rozpoczynające kursy przez północą kursują według rozkładów oznaczonych jako Wigilia, święta szczególne lub Boże Narodzenie.

W Święta Bożego Narodzenia obowiązują rozkłady świąteczne, przy zawieszeniu jednej linii tramwajowej i 24 autobusowych. Na 18 liniach autobusowych i 69 autobusowych są to rozkłady oznaczone jako święta szczególne. Na linii trolejbusowej A zawieszone są niektóre kursy nocne.

27 i 30 grudnia na liniach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w dni robocze (nieszkolne) – zimowa przerwa świąteczna.

28 grudnia na liniach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w soboty (niewakacyjne), a 29 grudnia - ważne w niedziele i święta (niehandlowe/niewakacyjne).

Sylwester

W Sylwestra pojazdy ZTM będą jeździły według rozkładów ważnych w soboty (niewakacyjne) – przy ograniczeniu kursowania linii tramwajowych od godz. 18. (z wyjątkami). Dwie linie tramwajowe będą jeździły według rozkładów niedzielnych (ze zjazdami po 18.). Trzy linie autobusowe będą miały rozkłady specjalne.

W Sylwestra trzy linie tramwajowe i 12 metrolinii będzie kursowało według rozkładów planowych (bez wcześniejszych zjazdów, jedna linia tramwajowa i 12 autobusowych będą miały specjalne rozkłady jazdy, a jedna linia tramwajowa i jedna autobusowa zostaną zawieszone. Linie nocne będą kursowały według rozkładów oznaczonych jako Sylwester/ Nowy Rok.

W związku z organizacją imprezy „Sylwester z Dwójką” na Stadionie Śląskim w Chorzowie, komunikacja tramwajowa i autobusowa w tym rejonie będzie funkcjonować według specjalnych rozkładów jazdy, o czym ZTM ma informować odrębnie.

Nowy Rok

W Nowy Rok obowiązywać mają rozkłady jazdy ważne w niedzielę i święta (niehandlowe/niewakacyjne) z wyjątkami: jedna linia tramwajowa i 24 autobusowych będzie zawieszonych, a na 18 liniach tramwajowych i 69 autobusowych będą obowiązywały rozkłady specjalne na święta szczególne.

2 i 3 stycznia 2025 r. na liniach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych mają obowiązywać rozkłady ważne w dni robocze (szkolne/niewakacyjne).

ZTM apeluje, aby wobec licznych zmian pasażerowie w okresie świąteczno-noworocznym sprawdzali dokładnie rozkłady jazdy przed wyjściem na przystanek.

ZTM jest jednostką budżetową GZM i jednym z największych organizatorów transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz 15 kolejnych z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na ok. 7 tys. przystanków.(PAP)

Komentarze