Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kolejny przetarg na elektrobusy z odwołaniem ARP E-Vehicles. Tym razem dla PKS Oława

infobus
09.07.2024 11:02
0 Komentarzy

W ostatnich przetargach na autobusy elektryczne mamy prawdziwy wysyp protestów do Krajowej Izby Odwoławczej.

Rekordzistą jest firma ARP, która właśnie zaskarżyła trzeci przetarg – po Dęblinie i Siedlcach I to wszystko w ciągu zaledwie miesiąca. ARP E-Vehicles ma zastrzeżenia do przetargu Związku Powiatowo – Gminnego „Oławskie Przewozy Gminno – Powiatowe” na zakup 7 autobusów klasy MIDI i 3 – klasy MAXI oraz ładowarek.

Spis treści:

  1. Ile przetargów na autobusy elektryczne zaskarżyła firma ARP w ciągu ostatniego miesiąca?
  2. Jakie warunki udziału w postępowaniu kwestionuje ARP E-Vehicles w przetargu Związku Powiatowo-Gminnego „Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe”?
  3. Jakie zmiany w Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) zaproponowała firma ARP w swoim odwołaniu?
Autobus Pila 10E od ARP e-Vehicles
Autobus Pila 10E od ARP e-Vehicles

Zarzuty ARP

Odwołujący kwestionuje następujące zapisy SWZ:

  • w zakresie sformułowanych warunków udziału w postępowaniu a konkretnie zdolności technicznej i zawodowej. Przypomnijmy, że zamawiający wymaga od wykonawców wykazania dostawy w ramach jednego zamówienia co najmniej 5 sztuk fabrycznie nowych autobusów elektrycznych, z których co najmniej 3 elektryczne autobusy są eksploatowane w liniowym ruchu pasażerskim przez okres minimum 12 miesięcy. Warunek zostanie przez zamawiającego uznany za spełniony w przypadku, gdy dostawa obejmowała co najmniej 5 sztuk fabrycznie nowych elektrycznych autobusów i nastąpiła w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert. Zdaniem ARP, zamawiający wyżej sformułowanymi warunkami, polegającymi na konieczności wykazania dostaw określonej liczby sztuk asortymentu (5 sztuk pojazdów i 5 sztuk ładowarek) w ramach jednego zamówienia realizowanego na rzecz jednego zamawiającego, zawęża grono potencjalnych wykonawców. Odwołujący twierdzi, że nie ma specjalnego znaczenia, ile sztuk pojazdów (ładowarek) dany oferent wykonał w ramach jednego zamówienia na rzecz tego samego zamawiającego, natomiast ważne jest, żeby wykonawca wykazał, że to zamówienie nie wykracza poza jego zdolności wytwórcze, co przemawia za tym, aby pod uwagę brana była łączna liczba autobusów wytworzonych w danym okresie. W ocenie skarżącego, kwestionowane kryteria i warunki stawiane przez zamawiającego wykluczają małych producentów autobusów takich jak ARP, a premiują dużych dostawców,
  • w zakresie warunków udziału w postępowaniu co do wymogów sformułowanych dla ładowarek. Zamawiający bowiem wymaga wykazania w ramach jednego zamówienia dostawy, montażu, instalacji i uruchomienia co najmniej 5 ładowarek o mocy nie mniejszej niż 35 kW każda. Argumentacja ARP w tym zakresie jest analogiczna jak powyżej.

Oczekiwania ARP

Skarżący wniósł o zmianę SWZ w zakresie wymogów doświadczenia w ten sposób, żeby wystarczające było wykazanie wymogów dostaw autobusów elektrycznych i ładowarek w ramach jednego zamówienia lub w ramach kilku zamówień zrealizowanych na rzecz jednego lub kilku zamawiających łącznie.

Na odpowiedź zamawiającego musimy jeszcze poczekać. Zamawiający bowiem nie zmienił SWZ w oczekiwanym przez odwołującego zakresie. Otwarcie ofert odbędzie się 22 lipca.

Ze szczegółami odwołania ARP można zapoznać się na stronie: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-1dfae042-2cb8-11ef-b373-0e435a8a43bc

Komentarze