Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

44 upomnienia w warszawskiej SCT od1 lipca. Konieczne wsparcie transportu publicznego

infotrans
08.07.2024 16:02
0 Komentarzy

Od 1 lipca warszawscy strażnicy miejscy pouczyli 44 kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu nieuprawnionym autem.

Z kolei rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej podkreślił, że wprowadzaniu stref czystego transportu musi towarzyszyć rozbudowa transportu publicznego, bo jeśli aut będzie za dużo, to zakorkują nam się miasta. O wprowadzeniu SCT w stolicy pisaliśmy w TransInfo.pl już wcześniej.

Spis treści:

  1. Jakie konkretne działania podejmowane są w celu rozbudowy transportu publicznego w Warszawie w związku z wprowadzeniem strefy czystego transportu?
  2. Jakie są przewidywane zmiany w wymogach dla pojazdów w strefie czystego transportu od 2026 roku?
  3. Jakie są główne korzyści dla mieszkańców wynikające z wprowadzenia strefy czystego transportu w Warszawie?
Warszawa/ 44 upomnienia za wjazd do strefy czystego transportu
Warszawa/ 44 upomnienia za wjazd do strefy czystego transportu

Odczyt z kamer

Od 1 lipca w stolicy obowiązuje strefa czystego transportu (SCT); w większości Śródmieścia i fragmentach otaczających ją dzielnic. W ten sposób miasto chce ograniczyć ilość zanieczyszczeń powietrza i poprawić stan zdrowia mieszkańców. Do strefy nie wjadą pojazdy z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starsze niż 27 lat lub niespełniające normy Euro 2 i pojazdy z silnikiem Diesla (w tym LPG) starsze niż 19 lat lub niespełniające normy Euro 4.

8 lipca Jerzy Jabraszko ze stołecznej straży miejskiej. poinformował, że kontrole prowadzone są przez wspólny patrol strażników miejskich i pracowników ZDM. Ci ostatni odpowiadają za rozstawienie sprzętu, czyli kamery podłączonej do komputera podłączonego do bazy CEPiK.

„System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu. Te wyświetlają się na zielono. Samochody, które nie powinny wjeżdżać do SCT, wyświetlają się na czerwono” – zaznaczył Jabraszko.

Stołeczny ratusz przekazał, że wymagania stawiane samochodom będą systematycznie zaostrzane co dwa lata. Począwszy od 2026 r., pojazdy będą musiały podlegać następującym wymogom: pojazd z silnikiem benzynowym (w tym LPG) będzie musiał spełniać normę euro 3 lub być wyprodukowany nie wcześniej niż w 2000 r. (tj. maksymalny wiek pojazdu w roku wdrożenia – 26 lat), a pojazd z silnikiem Diesla (w tym LPG) będzie musiał spełniać normę przynajmniej euro 5 lub być wyprodukowany nie wcześniej niż w 2009 r. (tj. maksymalny wiek pojazdu w roku wdrożenia – 17 lat).

Na stronie ZDM https://zdm.waw.pl/sprawy/strefa-czystego-transportu/ jest zakładka „Sprawdź swój pojazd”. Można tam się dowiedzieć, czy pojazd ma prawo wjechać do strefy.

Warszawa/ 44 upomnienia za wjazd do strefy czystego transportu
Warszawa/ 44 upomnienia za wjazd do strefy czystego transportu

rozbudowa transportu publicznego

Wprowadzaniu stref czystego transportu musi towarzyszyć rozbudowa transportu publicznego, bo jeśli aut będzie za dużo, to zakorkują nam się miasta – powiedział PAP rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Rzecznik PAS zwrócił też uwagę, że w Unii Europejskiej strefy obowiązują od 2008 r. i jest ich 320, w Polsce stołeczne STC to „pionierskie rozwiązanie”.

„Połączenie strefy czystego transportu musi iść – jest to warunek konieczny – z rozbudową transportu publicznego, bo to transport publiczny dla dużych miast jest rozwiązaniem” – zaznaczył. „Przecież nie chodzi nam o to, żebyśmy wjeżdżali do centrum miasta, nawet niskoemisyjnym samochodem, bo może być problem z parkowaniem albo zwykły tłok. Jeżeli będziemy mieli autobus, tramwaj, metro – szybkie, punktualne, czyste – to wybierzemy transport zbiorowy” – zauważył.

Zaznaczył, że rozwój transportu zbiorowego jest kluczowy dla miast. „Będzie to przyszłość aglomeracji” – podkreślił. Dodał, że „zadusimy się, zatkają nam się miasta, jeżeli będziemy mieli, tak jak w Warszawie, ponad milion pojazdów – pół miliona wjeżdża, pół miliona wyjeżdża, każdego dnia. Mieszkańcy aglomeracji nauczyli się żyć w korkach, ale to nie jest normalne” – ocenił.

Strefa czystego transportu wprowadzona w stolicy zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej ma obniżyć poziom zanieczyszczeń powietrza i poprawić stan zdrowia mieszkańców. Kolejnymi po Warszawie polskimi miastami, w których po zaleceniach Komisji Europejskiej mogą powstać takie strefy są Kraków, Wrocław i Katowice.

Komentarze