Interpelacja w sprawie dalekobieżnych połączeń kolejowych w południowej części województwa lubuskiego
10 czerwca posłanka Anita Kucharska- Dziedzic wystosowała interpelacje nr 3350 do ministra infrastruktury w sprawie dalekobieżnych połączeń kolejowych w południowej części województwa lubuskiego
Jak pisze posłanka
“Szanowny Panie Ministrze,
blisko pięć lat temu na teren powiatów żagańskiego oraz żarskiego wróciły pociągi dalekobieżne dla których organizatorem jest reprezentowany przez Pana resort. Dzięki temu prawie 180 tysięcy mieszkańców województwa lubuskiego uzyskało swojego rodzaju „okno na świat” dające skomunikowanie z większymi miastami. Niestety – oferta ta od początku była niezbyt stabilna, najpierw uruchomiono pociąg TLK Konopnicka, który kursował do Warszawy Wschodniej raz przez Opole a raz przez Kalisz. Następnie, po dwóch latach uruchomiono pociąg IC Hetman komunikujący całą południową Polskę, który to szczególnie w okresie około weekendowym cieszy się wysoką frekwencją.
Docierają do mnie niepokojące wiadomości, że od grudnia planowane są kolejne zmiany dla południowej części regionu lubuskiego polegające na usunięciu pociągu IC Hetman, który to po trzech latach, powoli zaczął funkcjonować w świadomości pasażerów jako stabilne połączenie, które nie jest uruchamiane zastępczą komunikacją autobusową. Każde usunięcie jakiegokolwiek kursu budzi duże obawy lokalnej społeczności, szczególnie żarsko-żagańskiej, która od kilku lat oczekuje uruchomienia dodatkowego kursu międzywojewódzkiego w kierunku Poznania i dalej do Warszawy/Gdańska – ponieważ rokrocznie czy to w zapowiedziach ministerstwa czy też przewoźnika pojawiają się takie obietnice. Więcej niż jedna para połączeń jest bardzo pożądana i zgodna z planem transportowym.
Dlatego też, proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
- Czy to prawda, że pociąg IC Hetman nie będzie już kursował z/przez miasta Żary i Żagań? Jeśli tak, to dlaczego i co stoi na przeszkodzie, aby utrzymać regularność tego połączenia?
- Jak będzie kształtować się siatka połączeń, dla których organizatorem jest Ministerstwo Infrastruktury dla miast Żary i Żagań w rozkładach jazdy 2024/2025 i 2025/2026? (proszę o podanie relacji i terminów kursowania)
- Czy po zakończeniu tegorocznego remontu lk 370 Żary i Żagań uzyskają połączenie do/przez miasto Poznań? Jeśli nie, to dlaczego?
- Czy istnieje jakakolwiek możliwość, aby zobowiązać przewoźnika do wykorzystywania innych lokomotyw spalinowych na trasie między Żaganiem a Wrocławiem? (obecnie składy kursują tam z vmax 90km/h, mimo iż część linii 275 dostosowana jest do prędkości 160km/h)
- Czy Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z PKP IC planuje wykorzystać aktualnie produkowane hybrydowe lokomotywy i zespoły trakcyjne, do realizacji połączeń na terenie województwa lubuskiego?”
Czekamy na odpowiedź ministra
Komentarze