Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobus elektryczny Credobus debiutuje na testach w Győr. W wersji niskowejściowej

infobus
10.06.2024 11:03
0 Komentarzy

8 czerwca ruszył regularny test pierwszego elektrycznego autobusu Credobus Electronell. W ramach systemu transportu publicznego mieście Győr (Węgry).

Niskowejściowy Electronell 12 można spotkać w transporcie miejskim w Győr – od 8 do 14 czerwca  – głównie na trasach 2, 2B, 5, 6, 7, 9, 17B, 19, 38 i 38A. O premierze tego ciekawego modelu pisaliśmy w InfoBusie już wcześniej Credobus Electronell to zupełnie nowa rodzina autobusów w 100% napędzanych elektrycznie, opracowana i wyprodukowana na Węgrzech przez grupę Kravtex-Kühne z Mosonmagyaróvár i Győr.

Pierwszy autobus elektryczny Credobus na testach w Győr

z nową energią

Do tej pory fabryki w Mosonmagyaróvár i Győr (Grupy Kravtex-Kühne) wyprodukowały do tej pory ponad 3000 autobusów – z silnikami diesla. Teraz czas na nowy, elektryczny etap w historii. Co bardzo ciekawe – węgierska firma zaczyna go modelu Low Entry.  Pierwszy tego typu model o długości 12 metrów rozpoczął 8 czerwca premierowe testy pasażerskie, natomiast wersja przegubowa o długości 18 metrów zostanie wprowadzona w drugiej połowie roku.

Zdaniem producenta, Electronell 12 to najlżejszy elektrobus w Europie z metalową ramą. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych na rynku pojazdów o masie od 13 do 13,8 ton, nowy pojazd waży zaledwie 11 ton. Przewaga masy wynosząca co najmniej 2 tony zmniejsza ilość akumulatorów o 25%. Docelowy zasięg 300 kilometrów można osiągnąć przy użyciu 3 akumulatorów zamiast 4.

Rozwiązanie znacznie zmniejsza zużycie energii, jednocześnie korzystając ze wszystkich czynników kosztowych: od produkcji po recykling. Dodatkowo niezabudowany magazyn energii zmniejsza koszty wymiany akumulatora. Wszystko to wynika z kosztów cyklu życia lidera w kategorii, według wstępnych obliczeń.

Ultralekka konstrukcja Credobus opiera się na metalowej konstrukcji ramowej, która pasuje do istniejącego środowiska konserwacji i prawie w całości nadaje się do recyklingu. Niską masę zapewnia optymalizacja podwozia i osi 19,5″. Dodatkowe korzyści rozwiązania to: zwiększona pojemność pasażerska, szybsze ładowanie, mniejszy ślad ekologiczny, uniknięcie przeciążeń.

Pierwszy autobus elektryczny Credobus na testach w Győr
Pierwszy autobus elektryczny Credobus na testach w Győr

Elektryczne Low Entry

Co pod maską? Konstrukcja Low Entry umożliwia umieszczenie 2 z 3 akumulatorów pod podłogą, zapewniając nisko położony środek ciężkości, a tym samym doskonałą stabilność, szczególnie podczas pokonywania zakrętów.

Dzięki optymalnemu rozmiarowi kół nadkola są niższe, dzięki czemu nie ma na nich niewykorzystanych przestrzeni pomiędzy oparciami siedzeń.

Dzięki nisko umieszczonemu układowi napędowemu, podniesiona podłoga zapewnia pełne, płaskie miejsca stojące. W przeciwieństwie do tylnej części autobusów niskopodłogowych, tylny rząd siedzeń ma pełną szerokość.

Wersja solo została zaprojektowana w konfiguracji 2-2-2 drzwi, a układ wnętrza nadaje się zarówno do zastosowań miejskich, jak i podmiejskich.

Magazynowanie energii zapewniają chłodzone cieczą akumulatory NMC trzeciej generacji firmy BorgWarner (Akasol). Pakiet akumulatorów ma całkowitą pojemność 294 kWh i może być ładowany w ciągu 2 godzin przy mocy wyjściowej 150 kW.

Centralny układ napędowy Voith VEDS HD (Heavy Duty) ma moc szczytową 410 kW i maksymalną sprawność 97,3%, co zwiększa efektywność energetyczną. Układ napędowy wersji solo i przegubowej zbudowany jest z komponentów o tej samej wielkości.

Wśród systemów pomocniczych, system zarządzania ciepłem pompy ciepła jest dostarczany przez firmę Eberspächer, elektrohydrauliczną serwopompę przez firmę DANA i sprężarkę napędzaną elektrycznie przez firmę Knorr-Bremse.

Dzięki systemom wspomagania kierowcy marki ZF opartym na czujnikach radarowych i kamerach Electronells będzie spełniać wymogi GSR (Rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa ogólnego Unii Europejskiej), które zostaną wprowadzone od lipca 2024 r. Nowa generacja systemów wspomagania kierowcy zapewni m.in. następujące funkcje: System informacji o ruszaniu się (MOIS), System monitorowania martwego pola (BSIS), Inteligentny asystent prędkości (ISA), Ostrzeganie o senności i czujności kierowcy (DDAW), System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), immobilizer z alkomatem i pełną cyberochroną .

Pierwszy autobus elektryczny Credobus na testach w Győr

Made in Hungary

Jak zaznacza na każdym krok Kravtex, autobusy elektryczne opracowane zostały przez Credobus samodzielnie, bez zewnętrznej pomocy, a główne zadania związane z integracją systemów i rozwojem oprogramowania były realizowane także na Węgrzech. Modele Electronell mają własny systemem dystrybucji zasilania wysokiego napięcia firmy Credobus (Credobus HVBOX), który steruje napędem i systemem chłodzenia.

Do tego podwozia samonośne oraz niemal wszystkie części metalowe, w tym zawieszenia to także produkcja własna. Bazuje na ona grupie prawie 100 węgierskich MŚ, które dostarczają komponenty do autobusów, w tym m.in.: Rába, Knorr-Bremse, Metal 99, OROSházaGLAS, Hirschler, König, Graboplast czy Semperform.

Według Kravtex, rozpoczęcie seryjnej produkcji e-busów oznacza utrzymanie prawie 500 miejsc pracy i zamówienia dla 100 lokalnych dostawców.

I jak na kojec podkreśla węgierski producent, Credobus jest jedynym węgierskim producentem autobusów zdolnym do produkcji wielkoseryjnej. Grupa ma około 50% udział w krajowej flocie Volánbusz, która liczy ponad 2600 pojazdów tej marki.

Komentarze