Łódź szykuje ważne remonty tramwajowe
Miasto wybrało firmy, które przygotują projekty modernizacji kolejnych tras tramwajowych w Łodzi.
Przebudowane zostaną kluczowe dla wielu osiedli torowiska, dzięki czemu łodzianie będą mieli wygodne połączenie z centrum i innymi dzielnicami.
Remonty
Sieć tramwajowa w Łodzi sukcesywnie jest modernizowana. Jednymi z pierwszych kompleksowych inwestycji były przebudowy tras w relacji północ-południe oraz wschód-zachód. Ich połączenie to duży węzeł przesiadkowy w al. Mickiewicza pomiędzy ul. Piotrkowską i al. Kościuszki, zwany pieszczotliwie Stajnią Jednorożców. Jej kolorowy dach szybko stał się jedną z architektonicznych wizytówek miasta.
Za nami są już także inwestycje w modernizację torowisk w ul. Limanowskiego, Kilińskiego, Narutowicza, a także Dąbrowskiego. Aktualnie miasto prowadzi szereg tramwajowych projektów, a równolegle remonty przechodzą ważne dla komunikacji miejskiej trasy.
Wielki plac budowy
Na liście obecnie prowadzonych inwestycji są torowiska w ul. Wojska Polskiego, Północnej, Ogrodowej, Legionów, Cmentarnej, na placu Wolności, ul Przybyszewskiego, al. Śmigłego-Rydza i na trasie do Konstantynowa Łódzkiego. To w zatem 15 km tras tramwajowych, po których w większości pojedziemy jeszcze w tym roku.
– Największą naszą aktualną inwestycją jest przebudowa ul. Wojska Polskiego razem z torami w ul. Strykowskiej i krańcówką przy ul. Inflanckiej. Na wielu odcinkach położone są już nowe szyny, gotowa jest tarcza skrzyżowania z ul. Inflancką, sukcesywnie będziemy oddawać kolejne odcinki jezdni. Całość będzie gotowa przed końcem roku – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Przebudowa ul. Wojska Polskiego obejmuje także chodniki, budowę drogi rowerowej oraz przebudowę przystanków MPK.
W ramach programu rewitalizacji miasto modernizuje trasy tramwajowe w ulicach Ogrodowej, Północnej, Legionów, Cmentarnej, a także na placu Wolności. Wszystkie rozpoczęły się od prac ziemnych i wymiany instalacji, po czym weszły w etap widoczny już na powierzchni. Zaawansowanie prac najlepiej widać na ciągu ul. Ogrodowej i Północnej, ale układanie nowych szyn rozpoczęło się już także na ul. Legionów i pl. Wolności. Te inwestycje także będą gotowe na koniec tego roku. W przyszłym natomiast do użytku miasto odda zmodernizowane torowiska w ulicach Przybyszewskiego oraz Konstantynowskiej, dzięki czemu Łódź odzyska połączenie tramwajowe z Konstantynowem.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Zajezdnie na miarę XXI wieku
Kolejne inwestycje w rozwój komunikacji tramwajowej to przebudowy zajezdni. W lipcu MPK podpisało umowę na przebudowę ponad stuletniej zajezdni na Helenówku, która zmieni się w nowoczesny Zakład Techniki. Będą tu naprawiane łódzkie tramwaje.
Istniejący budynek czeka całkowita modernizacja z zachowaniem jego zabytkowych elementów. Dobudowane do niego zostaną m.in. dwa skrzydła, które będą nieco odsunięte i cofnięte względem ul. Zgierskiej. Przebudowie miasto podda także budynek dawnej portierni. W nowym zakładzie od strony wschodniej znajdzie się część napraw bieżących, z której po oględzinach i pracach wstępnych tabor będzie mógł opuścić teren zakładu bądź, w przypadku większych awarii, suwnicą zostanie przetransportowany do części napraw głównych.
W nowoczesnym Zakładzie Techniki będzie mogła być prowadzona w systemie dwuzmianowym przy łącznym zatrudnieniu 200 pracowników produkcyjnych i 25 biurowych. Inwestycję przewidziano na 24 miesiące od momentu podpisania umowy.
Wcześniej, bo jeszcze w tym roku, gotowa będzie do użytku zmodernizowana zajezdnia na Chocianowicach. Prace tutaj obejmują m.in. wymianę torowisk i sieci trakcyjnej oraz przebudowę układu zasilania z własną stacją transformatorową. Powstanie też nowy układ wewnętrznych dróg wraz z oświetleniem. W ramach inwestycji miasto odnowi ceglaną elewację zabytkowej głównej hali, gdzie zachowa wiele elementów architektonicznych, a wewnątrz wyeksponuje część ścian pochodzących z pierwszej połowy XX wieku. Poza tym do obiektu dobudowana zostanie część z nowoczesnymi stanowiskami do sprzątania, mycia i obsługi technicznej tramwajów. Powierzchnia użytkowa po rozbudowie i modernizacji hali to 5 262,1 mkw.
Do odnowionej zajezdni trafi świeżo kupionych 30 tramwajów Moderus Gamma – niskopodłogowych, klimatyzowanych, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Model trzykrotnie nagradzano za wygląd na największych targach kolejowych.
remonty tras tramwajowych na kolejne lata
Razem z realizacją szerokiego frontu robót trwa przygotowanie inwestycji na najbliższe lata. Oprócz już zakontraktowanej w projektach unijnych przebudowy dalszego odcinka al. Śmigłego-Rydza, a także ul. Niższej, miasto właśnie wybiera wykonawców dokumentacji kolejnych tras tramwajowych, aby po zakończeniu obecnie prowadzonych prac móc rozpocząć kolejne.
– W perspektywie najbliższych trzech, czterech lat wszystkie wymagające tego torowiska w Łodzi zostaną zmodernizowane. Rozstrzygnięto już przetargi na stworzenie dokumentacji dla tras tramwajowych na Warszawskiej, Rzgowskiej, Żeromskiego z Politechniki, ciągu ulic Zielona-Legionów-Konstantynowska oraz sąsiedniej ul. Srebrzyńskiej. Jeszcze w tym miesiącu podpisana zostanie umowa na ul. Aleksandrowską. Ponadto właśnie trwają prace nad koncepcją tramwaju do Matki Polki – mówi Maciej Sobieraj odpowiedzialny za rozwój transportu miejskiego w łódzkim magistracie.
Komentarze