Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

InduStrada – rowerem po Górnym Śląsku szlakiem zabytków industrialnych

infobike
27.09.2022 18:15
0 Komentarzy
W ramach zakończonego niedawno Tarnogórskiego Kongresu Rowerowego zaproponowano utworzenie siatki tras rowerowych łączących górnośląskie zabytki industrialne Górnego Śląska. Hasło projektu to InduStrada.

Jak zauważył  podczas Kongresu Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór, region ma przede wszystkim zabytki industrialne. Dlatego warto połączyć je siecią tras rowerowych.

Organizowana od lat Industriada zmieniła postrzeganie naszego przemysłowego dziedzictwa – teraz czas na InduStradę, która jeszcze bardziej spoi wysiłki samorządów i organizacji na rzecz wypromowania naszego regionu na zewnątrz i wzajemnego połączenia ich mieszkańców oraz turystów – powiedział Arkadiusz Czech

W 2017 roku w Zagłębiu Ruhry narodził się pomysł stworzenia Europejskiego Szlaku Kultury Przemysłowej. Miałby on połączyć wszystkie postindustrialne regiony kontynentu trasą rowerową. Za górnośląską, najbardziej w końcu uprzemysłowioną, część miałaby odpowiadać InduStrada. W samych Tarnowskich Górach ma ona prowadzić szlakiem 28 zabytków wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nie do wszystkich da się dojechać samochodem, więc wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej pracujemy już nad koncepcją takiego szlaku. Będzie ona pierwszym tematycznym szlakiem rowerowym poświęconym przemysłowemu dziedzictwu Górnego Śląska – powiedział Aleksander Kopia, tarnogórski Oficer Rowerowy.

W założeniu cała polska część Szlaku bazować ma na sieci planowanych w Województwie Śląskim regionalnych tras rowerowych i metropolitalnych „velostradach”

Berlińskie Centrum Kultury Przemysłowej (BZI) opracowało już pięć takich rowerowych tras w oparciu o zabytki przemysłowe. Każda z nich „opowiada” inną historię. Na tarnogórski pomysł pozytywnie odpowiedział już m.in. Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku i Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Historii, nie tylko stricte przemysłowych, Górny Śląsk może opowiedzieć wiele. Podczas Tarnogórskiego Kongresu Rowerowego uczestnicy zapowiedzieli utworzenie i pracę w podgrupach. Za rok podzielą się z innymi efektami swojej pracy – nakierowanej nie tylko na turystykę, ale komunikacyjną rolę rowerów – mówi Arkadiusz Czech

InduStrada W Tarnowskich Górach ma doprowadzić rowerzystów do Parku Kunszt, Zabytkowej Kopalni Srebra, Hałdy Popłuczkowej i Sztolni Czarnego Pstrąga czyli najbardziej znanych obiektów UNESCO. Po drodze odwiedzić będzie można kilkanaście mniej znanych miejsc związanych z górnictwem srebra, cynku i ołowiu.

Zaproszeni na Tarnogórski Kongres Rowerowy eksperci z obszaru mobilności rowerowej m.in. z Wrocławia, Gdańska, Berlina i Essen przejechali trasę szlakiem UNESCO na koniec dwudniowych obrad. Rowerzyści zarówno ze Śląska jak i z Niemiec byli pod dużym wrażeniem fantastycznej opowieści przewodnika i odwiedzonych miejsc.

Przyszłe obiekty na Szlaku muszą być przygotowane do obsługi turystów rowerowych zarówno indywidualnych jak i grupowych, krótko- i długodystansowych. Chodzi m.in. o parkingi dla rowerów, samoobsługowe stacje naprawcze, ładowarki do e-bikeów i integrację nie tylko z lokalną siecią dróg rowerowych, ale i stacją kolejową.

Komentarze