Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa: aktywiści chcą ścieżek rowerowych na „nowej” Kruczej

infobike
27.09.2022 13:15
0 Komentarzy
Stołeczny ratusz chce przebudować ulicę Kruczą. Będzie na niej mniej miejsca dla kierowców, a więcej dla pieszych i rowerzystów. Aktywiści apelują o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami.

Ratusz planuje zwęzić ulicę Kruczą na odcinku między Al. Jerozolimskimi i ul. Piękną do jednego pasa, a na środku ma powstać szeroki deptak wśród zieleni. Aktywiści chcą, aby zmiany były przeprowadzone po konsultacji z mieszkańcami. Zakończyli właśnie zbiórkę podpisów pod petycją w tej sprawie. Zebrali ponad tysiąc podpisów. W poniedziałek pod stołecznym ratuszem odbyła się konferencja w tej sprawie.

Aktywiści zwracają uwagę na to, że planowana przebudowa może prowadzić do konfliktów wśród uczestników ruchu. Chodzi głównie o brak wyznaczonej ścieżki rowerowej, przez co rowerzyści musieliby jeździć pod chodniku.

Jeżeli Krucza ma być przyjazna dla pieszych w każdym wieku, to obowiązkiem projektantów jest wprowadzenie takiej organizacji ruchu, która zapewni bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. Ufamy, iż zespół fachowców z warszawskiego ratusza potrafi zweryfikować projekt tak, aby uniknąć konfliktów rowerzystów z pieszymi — przestrzega członek stowarzyszenia Zielone Mazowsze Marek Smyk.

Zdaniem aktywistów ostateczny projekt powinien uwzględnić wszystkie propozycje padające w dyskusji.

Jezdnia wraz z chodnikami ma ograniczoną przestrzeń i dlatego jej planowanie powinno uwzględniać różnorakie głosy. Pojawia się wiele ciekawych pomysłów na zmianę tej przestrzeni, takie, jak poszerzenie bocznych chodników, czy dodanie dwóch ścieżek rowerowych w każdym z kierunków jazdy. Być może powstanie środkowej wysepki nie jest optymalnym rozwiązaniem i dlatego chcemy o tym dyskutować — dodał Eryk Baczyński ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Według koncepcji ratusza środek jezdni zajmie szeroki na kilkanaście metrów pieszy pasaż, zacieniony szpalerami wysokich drzew. Auta pojadą jednopasmowymi jezdniami po obu stronach pasażu. Skrzyżowania z ulicami poprzecznymi nie będą przejezdne, w zamian na odcinku od Pańskiej do Alej Jerozolimskich pojawią się zawrotki.

Przebudowa powinna zacząć się w 2023 r.

Komentarze