Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pytania o przebudowę linii nr 81 z Chełma do Włodawy

interwencje
14.04.2022 07:00
0 Komentarzy

6 kwietnia – z upoważnienia Ministra Infrastruktury – Andrzej Bittel, sekretarz stanu odpowiedział na interpelację nr 32212 poseł na Sejm RP Anny Dąbrowskiej-Banaszek w sprawie modernizacji i przebudowy linii kolejowej nr 81 z Chełma do Włodawy.

Zadane pytania to:

1. Czy na obecnym etapie realizacji zaplanowanej modernizacji linii kolejowej nr 81 Chełm-Włodawa wraz z przedłużeniem jej do centrum Włodawy jest możliwa modyfikacja założonych prac o położenie dodatkowego toru, tak aby linia ta mogła być równocześnie linią szerokotorową?
2. Jakie koszty musiałyby być uwzględnione przy takiej modyfikacji zakresu modernizacji?
3. Czy działania związane z rozwojem linii towarowych w tej części Polski mogą być realizowane jako działanie priorytetowe, bardzo potrzebne i oczekiwane?

Resort odpowiada

-„Aktualny zakres planowanej modernizacji linii kolejowej nr 81 wynika z opracowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego (WSPP) dla projektu pn. „Rewitalizacja połączenia Chełm – Włodawa wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego w m. Włodawa”. Zakres ten został również uwzględniony we wniosku złożonym przez ww. Urząd w ramach naboru do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku.

Zgodnie z opracowanym WSPP zakres projektu obejmuje rewitalizację istniejącej linii kolejowej w celu dostosowania jej do prędkości dla pociągów pasażerskich 120 km/h, dobudowę nowego odcinka linii kolejowej prowadzącej do centrum miasta Włodawa oraz budowę i modernizację łącznie 10 punktów obsługi pasażerskiej. Zgodnie z założeniami Programu Kolej + zlecone przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego studium miało przede wszystkim określić zakres prac niezbędnych do eliminacji wykluczenia komunikacyjnego poprzez wznowienie ruchu pasażerskiego i uzupełnienie sieci kolejowej o nowe połączenia, które zapewniłyby dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej.

Jednocześnie w studium przeanalizowano prowadzenie po linii kolejowej nr 81 wyłącznie krajowego ruchu towarowego, nie analizowano możliwości rozbudowy linii w celu utworzenia transgranicznych połączeń kolejowych. Na obecnym etapie ewentualna modyfikacja zakresu zgłoszonego do realizacji w ramach Programu Kolej + skutkowałaby brakiem możliwości finansowania przedmiotowego projektu ze środków Programu Kolej +. Należy podkreślić, że w chwili obecnej projekty zgłoszone do Programu Kolej + podlegają rankingowaniu i ostatecznej kwalifikacji, dlatego na ten moment nie można przesądzić, które projekty zostaną zakwalifikowane do realizacji w ramach Programu.

Jednocześnie informuję, że uwzględnienie budowy szerokotorowej linii kolejowej umożliwiającej ruch pociągów towarowych, poza budową nowej linii kolejowej, wymagałoby w szczególności modernizacji obiektów inżynieryjnych oraz poszerzenia pasa kolejowego z uwagi na konieczność dostosowania linii do szerszej skrajni taboru, jak i wypracowania rozwiązania włączającego linię w istniejący układ szerokotorowy na stacji Chełm. Oszacowanie kosztów potencjalnej modyfikacji zakresu modernizacji linii nr 81 wymagałoby przeprowadzenia analiz studialnych, które pozwoliłyby również na ocenę efektywności inwestycji oraz wybór optymalnego wariantu realizacji inwestycji. Zaznaczyć także należy, że decyzja o budowie toru szerokiego powinna być uwarunkowana uprzednim podjęciem decyzji o budowie mostu granicznego na rzece Bug oraz budowie przejścia granicznego z Białorusią we Włodawie.

Jednocześnie informuję, że działania inwestycyjne w zakresie rozwoju transportu towarowego na terenie województwa lubelskiego realizowane są w zarówno w perspektywie 2014 – 2020, jak również planowane do realizacji w perspektywie 2021 – 2027.

Do najważniejszych inwestycji realizowanych w ramach Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku, które pozwolą na usprawnienie ruchu towarowego na terenie województwa lubelskiego należą:

  • Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap I – realizacja projektu pozwoli na zwiększenie prędkości pociągów towarowych z V 80 do 120 km/h. Ponadto w ramach projektu wybudowana została łącznica pomiędzy linią kolejową nr 7 Warszawa – Dorohusk i linią nr 68 Lublin – Przeworsk, która zapewni lepsze możliwości obsługi ruchu towarowego – składy towarowe w relacji północ-południe pojadą łącznicą i nie będą zajmowały torów na stacji Lublin Główny.
  • Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol – realizacja projektu pozwoli na zwiększenie prędkości pociągów towarowych z V 80 do 120 km/h.
  • Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów – Parczew – realizacja projektu pozwoli na zwiększenie prędkości pociągów towarowych z V 60 do 80 km/h.
  • Modernizacja linii kolejowej E20/CE20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap II – realizacja projektu pozwoliła na zwiększenie prędkości pociągów towarowych z V 80 do 120 km/h.
  • Prace na liniach kolejowych nr 68, 565 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów wraz z elektryfikacją – realizacja projektu pozwoliła na zwiększenie prędkości pociągów towarowych do V=80 kmh, a elektryfikacja linii nr 68 stworzyła możliwość przewozu koleją ładunków masowych, w tym z kopalni Bogdanka do elektrowni Połaniec.

Ponadto została przywrócona do ruchu łącznica nr 561 Zadębie – Adampol łącząca linię kolejową nr 7 Warszawa – Dorohusk z linią nr 30 Łuków – Lublin Płn., która zapewnia lepsze możliwości obsługi ruchu towarowego – składy towarowe od strony Rejowca i Świdnika pojadą łącznicą i nie będą zajmowały torów na stacji Lublin Główny i Lublin Tatary.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że obecnie nie zostały zakończone prace nad określeniem kwoty dostępnej alokacji środków UE na projekty kolejowe oraz nie zostały zatwierdzone zasady przygotowania, oceny i wyboru projektów w ramach kolejnej perspektywy finansowej. W związku z powyższym, obecnie nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie projektów planowanych do realizacji w perspektywie 2021-2027.”

Komentarze