Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czy rząd zajmie się lubuskimi autobusami?

interwencje
29.03.2022 07:00
0 Komentarzy

Posłanka Anita Kucharska-Dziedzic wysłała do ministra infrastruktury zapytanie o działania rządu w zakresie rozwoju siatki połączeń przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w woj. lubuskim

Jak informuje parlamentarzystka, województwo lubuskie dotyka zapaść w sektorze przewozów osobowych komunikacją autobusową. Pomimo licznych zapowiedzi rządu o konieczności wzmocnienia gałęzi transportu, jaką jest komunikacja zbiorowa, połączenia autobusowe są likwidowane, a spółki autobusowe ograniczają przewóz osób kosztem przewozu towarów.

Niestety sytuacja ta nijak ma się do zapowiedzi premiera Kaczyńskiego, który przed wyborami w 2019 roku obiecał przywrócenie zlikwidowanych w ostatnich latach połączeń autobusowych „wszędzie, ale przede wszystkim na wsi i w małych miastach”. Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych użyteczności publicznej niestety nie przewiduje rozwiązań dla nierentownych linii zagrożonych likwidacją, a jedynie dofinansowanie nowych linii lub takich, które nie funkcjonują przynajmniej od trzech miesięcy. Tymczasem to właśnie w istniejących połączeniach najczęściej można dostrzec brak odpowiedniej rentowności, co może (i zapewne będzie) szybko prowadzić do likwidacji niektórych autobusowych linii regularnych.

Do mojego biura zgłaszają się Lubuszanki i Lubuszanie sygnalizujący ogromne luki w ofercie przewozów autobusowych zarówno między miastami powiatowymi, pomiędzy dwoma miastami wojewódzkimi (Zieloną Górą i Gorzowem Wielkopolskim), jak i pomiędzy stolicami województwa lubuskiego i stolicami sąsiednich województw – Szczecinem, Poznaniem czy Wrocławiem.

W związku z powyższym posłanka zadaje cztery pytania:

  • Czy spółki PKS z terenu województwa lubuskiego zostały dofinansowane przez rząd w ramach wspomagających transport zbiorowy programów rządowych w latach 2019-2021? Jeżeli tak, jakie to były spółki i jakie dofinansowanie otrzymały?
  • Ile linii komunikacyjnych przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej sfinansowano (nawet częściowo) ze środków Funduszu w województwie lubuskim od 2019 roku do chwili obecnej? Proszę o wymienienie tych linii.
  • Jakie działania podjęło Ministerstwo lub inne resorty w zakresie ratowania istniejących i działających linii komunikacyjnych w województwie lubuskim?
  • Z jakich narzędzi dofinansowania mogą skorzystać samorządy w celu uruchomienia linii przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej pomiędzy stolicami województw?

Komentarze