Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nie zapominać o rowerzystach – apeluje Sekcja Rowerzystów Miejskich – Poznań

infobike
09.09.2011 19:52
0 Komentarzy

Nie zapominać o rowerzystach –apeluje Sekcja Rowerzystów Miejskich –Poznań


W związku z prezentacja wariantów zmiany organizacji ruchu w ul. Bukowskiej na odcinku od ul. Zeylanda do ul. Polskiej, Sekcja Rowerzystów Miejskich zgłosiła swoje uwagi. Główną wadą wariantów jest brak określenia rozwiązań dla ruchu rowerowego! Ani prezentacja, ani symulacje nie określają tego czy powstaną drogi rowerowe? Kiedy one zostaną zrealizowane? I jak będą wyglądać? Ulica Bukowska jest bardzo ważna dla ruchu rowerowego, więc Stowarzyszenie złożyło postulaty odnośnie realizacji obustronnych, dwukierunkowych, bitumicznych dróg rowerowych na całym odcinku objętym reorganizacją ruchu –pisze Sekcja Rowerzystów Miejskich –Poznań


Poznań, 7 września 2011 r.




Zarząd Dróg Miejskich
ul. Wilczak 16
61-623 Poznań


Dotyczy: projektu reorganizacji ruchu w ulicy Bukowskiej


W związku z opracowywaniem projektu organizacji ruchu na ul. Bukowskiej na odcinku od ul. Zeylanda do ul. Polskiej Stowarzyszenie „Sekcja Rowerzystów Miejskich”zwraca się z prośbą o dokonanie w nim następujących uzupełnień:

uwzględnienie dwukierunkowych, bitumicznych dróg rowerowych po obu stronach ul. Bukowskiej na całym odcinku będącym przedmiotem opracowania,

dopuszczenie ruchu rowerowego na pasach autobusowych, do czasu budowy wymienionych w pkt. 1 dróg rowerowych,

realizację stojaków rowerowych (przynajmniej dwóch sztuk) umożliwiających przypięcie kół i ramy roweru przy każdym przystanku autobusowym przy ul. Bukowskiej.

Ponadto Stowarzyszenie opowiada się za realizacją wariantu 1 lub 1a.


Uzasadnienie

ad 1.

W krajach Europy Zachodniej powszechną praktyką jest realizacja wspólnych pasów autobusowo-rowerowych. Znajdują się one zarówno w małych miastach (np. Düren), w ośrodkach średniej wielkości (np. w Mannheim, Breście), jak i w europejskich metropoliach (np. w Paryżu, Londynie czy Berlinie). Rozwiązanie to należy uważać z zasady za optymalne. Sytuacja prezentowana we wszystkich wariantach przebudowy ul. Bukowskiej znacznie utrudni jednak wspólne korzystanie rowerzystów, autobusów i taksówek z pasów autobusowych –podział przestrzeni zakłada realizację na całej długości trzech pasów ruchu, przez co ich szerokość, w przypadku zaniechania poszerzenia jezdni, nie będzie na całej długości optymalna dla prowadzenia ruchu rowerowego pasami autobusowymi. Uwzględniając również znaczenie ulicy Bukowskiej zarówno dla ruchu rowerowego, jak i komunikacji autobusowej, byłaby wskazana realizacja wydzielonych dróg rowerowych.


Z uwagi na lokalizację wielu ważnych źródeł i celów podróży rowerowych po obu stronach ul. Bukowskiej, niezbędna, a wręcz oczywista powinna być lokalizacja na całej jej długości obustronnych dróg rowerowych. Dodać należy, że lokalizowanie dróg rowerowych po obu stronach danej ulicy jest w Europie Zachodniej oczywistym standardem. Ograniczenie się do realizacji drogi rowerowej tylko po jednej stronie ulicy powoduje bowiem szereg utrudnień (w szczególności: wydłużenie trasy przejazdu, problemy z włączaniem się do ruchu, straty czasu), które obniżają atrakcyjność ruchu rowerowego i zwiększają niebezpieczeństwo kolizji z innymi pojazdami.


Podkreślenia wymaga fakt, że droga rowerowa powinna posiadać nawierzchnię bitumiczną oraz być wydzielona z chodnika przynajmniej za pomocą różnicy nawierzchni oraz różnic niwelety. Należy podkreślić, że podstawową zaletą nawierzchni bitumicznej jest jej równość, zapewniająca możliwie najniższe opory toczenia. Jak wynika z raportu Umwelt- und Prognose –Institut e.V. „UPI-Bericht 41“(www.upi-institut.de/upi41.htm) rowerzysta poruszający się po nawierzchni z kostki napotyka opory toczenia o 30% (dotyczy kostki bezfazowej) lub o 40% (dotyczy kostki fazowanej) większe niż w przypadku nawierzchni asfaltowej. Za nawierzchnią bitumiczną przemawia również jej wyższa trwałość i niższe koszty realizacji, niż w przypadku betonowej kostki brukowej.


ad 2.

W sytuacji, gdy realizacja obustronnych, dwukierunkowych dróg rowerowych wzdłuż całego odcinka ulicy Bukowskiej objętego zmianą organizacji ruchu (tj. od ul. Zeylanda do ul. Polskiej) nie nastąpi wraz ze zmianą organizacji ruchu, należałoby dopuścić ruch rowerowy na obu pasach autobusowych lub na pasie autobusowym zlokalizowanym po tej stronie ulicy, po której nie będzie drogi rowerowej.


ad 3.

Stowarzyszenie pragnie podkreślić znaczenie integracji transportu publicznego z rowerowym. W związku z tym faktem, wysoce wskazana jest realizacja stojaków rowerowych przy każdym z przystanków transportu publicznego zlokalizowanym przy ul. Bukowskiej. Za instalacją stojaków przemawia również fakt, że w pobliżu ulicy Bukowskiej zlokalizowane są liczne skupiska domów jednorodzinnych, których mieszkańcy mając ułatwiony dostęp do jednośladów, mogliby dojeżdżać na rowerach do przystanków.


ad 4.

Odnośnie rozwiązań dotyczących transportu publicznego, Stowarzyszenie popiera jak najdalej idące działania mające na celu poprawę atrakcyjności tej formy transportu. W takiej sytuacji najbardziej zasadny wydaje się wariant 1 lub wariant 1a.


Z poważaniem
Ryszard Rakower
wiceprezes Stowarzyszenia


Do wiadomości:
Biuro Kształtowania Relacji Społecznych
Urząd Miasta Poznania
pl. Kolegiacki 17
61-841 Poznań


Zmieniony ( 07.09.2011. )


Źródło: http://www.srm.eco.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1262&Itemid=36

Komentarze