Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Funkcjonalność przystanku Ursus-Niedźwiadek

inforail
21.02.2014 11:39
0 Komentarzy
7 stycznia uruchomiono przystanek kolejowy Warszawa Ursus-Niedźwiadek. Obiekt od razu zyskał popularność, gdyż przystanek w tym miejscu był potrzebny od co najmniej 40 lat. Po pierwszym miesiącu funkcjonowania można wstępnie ocenić, czy obiekt zaprojektowano właściwie.

u2_760

Budowa przystanku ruszyła w 2012 r. Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych uruchomiono parking Park&Ride. Przedsięwzięcie zrealizował Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie wspólnie z PKP PLK. Za prace budowlane odpowiadała firma Mostostal Warszawa. Inwestycja kosztowała 16 mln zł.

u5_760

Przystanek znajduje się pomiędzy torami linii kolejowej nr 447 (Warszawa Śródmieście –Grodzisk Mazowiecki). Wyspowy peron z 70-metrową wiatą posiada jedno dojście w centralnej części. W poprzek torów wybudowano przejście podziemne o długości 46 m, szerokości 6 m i wysokości 2,4 m. Z przejścia na peron prowadzą tylko jedne schody oraz jedna winda dla niepełnosprawnych, wózków i rowerów. Schody wychodzące z przejścia podziemnego w kierunku północnym są prostopadłe do linii kolejowej, zaś w kierunku południowym –równoległe. Obu z nich towarzyszy winda, co oznacza, iż na całym przystanku znajdują się 3 windy. Niestety, 8 lutego 2014 r. dwie z nich nie działały –to żenujące w wypadku nowo oddanego obiektu. Na schodach brak jest pochylni dla kół wózków, więc rodziny podróżujące z małym dzieckiem w wypadku awarii windy muszą wnosić wózek po schodach.

u6_760

Należy nadmienić, iż przy wejściach do przejścia podziemnego znajdują się stojaki służące do przypięcia rowerów.

u3_760

Na północ od przystanku znajduje się pętla autobusowa Ursus Niedźwiadek oraz osiedle bloków mieszkalnych, natomiast na południe od obiektu zlokalizowane jest osiedle domów jednorodzinnych. Dzięki niewielkiej odległości pomiędzy przystankiem kolejowym a pętlą autobusową transport kolejowy i autobusowy są zintegrowane.

u1_760

Na pętli autobusowej kończą trasę linie 187, 197, 401 i 517. W sąsiedztwie przystanku kolejowego przebiega też linia 194. Autobusy umożliwiają dojazd do północnej i zachodniej części osiedla Ursus Niedźwiadek. Od strony południowej nie docierają do obiektu ulice o takim standardzie technicznym, aby mogły po nich kursować autobusy. Na przystanku kolejowym zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S1 oraz pociągi Kolei Mazowieckich.

u7_760

Z wad obiektu należy nadmienić  brak kas biletowych lub biletomatu.

u4_760

Podsumowując, stacja jest korzystnie zlokalizowana w centrum osiedla, znajduje się blisko pętli autobusowej, a także jest estetycznie wykończona. Zabrakło jednak możliwości zakupu biletu na pociągi Kolei Mazowieckich.

Komentarze