Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

„Vectron” Siemensa na testach w CTL

inforail
16.09.2013 13:26
0 Komentarzy

CTL Logistics testuje lokomotywę Siemensa. Spółka, która jest największym prywatnym operatorem kolejowym w Polsce, konsekwentnie zmierza do modernizacji i wymiany taboru, stale podnosi także jakość świadczonych usług przewozu towarów na terenie kraju. Między innymi dlatego do testów wybrała jeden z najnowocześniejszych pojazdów dostępnych na rynku –oferowaną przez Siemensa lokomotywę „Vectron DC”.
Lokomotywa „Vectron DC”Siemensa była testowana przez CTL Logistics od maja tego roku. Przewoźnikowi szczególnie zależało na sprawdzeniu w różnych warunkach możliwości eksploatacyjnych pojazdu w realizowanych przez niego usługach przewozowych. Lokomotywa była sprawdzana w wielu wariantach, które są kluczowe z punktu widzenia operatora przewozów towarowych. Między innymi była wykorzystywana do prowadzenia pociągów o różnej masie i po trasach o różnorodnych parametrach technicznych. Przewoziła składy po wymagających i trudnych trasach, między innymi ciężkie ładunki ze Śląska do Puław oraz składy z kontenerami w korytarzu transportowym Północ –Południe. W ramach współpracy obu spółek, Siemens przeszkolił i przygotował do obsługi lokomotywy grupę maszynistów z CTL Logistics, którzy wydali bardzo pozytywne opinie o tym pojeździe. Specjaliści CTL Logistics podkreślają z jednej strony dużą elastyczność pojazdu i jego szerokie możliwości zastosowania, z drugiej strony prostotę i łatwość obsługi oraz wysoki komfort prowadzenia lokomotywy.
– Podczas trzymiesięcznej eksploatacji, zgodnie z pierwotnie przyjętymi założeniami, lokomotywa Vectron DC prowadziła pociągi w szeregu relacji obsługiwanych przez CTL Logistics. Doświadczenia zdobyte przez nas na bazie zrealizowanych przewozów pozwalają postawić tezę, że przyjęte i zastosowane przez spółkę Siemens rozwiązania techniczne spełniają w praktyce zdecydowaną większość naszych oczekiwań. Osiągnięta wysoka niezawodność techniczna bezpośrednio przekładała się na zwiększenie efektywności wykorzystania potencjału jednostki taborowej. Drugim istotnym elementem, z punktu widzenia operatora logistycznego funkcjonującego nie tylko na rynku polskim, jest wysoko oceniona przez naszych specjalistów konstrukcja lokomotywy. Jej budowa modułowa pozwala przystosować ją do pracy na sieci kolejowej o innych systemach zasilania czy bezpieczeństwa, z drugiej strony może minimalizować czas postoju lokomotywy w czynnościach utrzymaniowych. Z naszego punktu widzenia czynniki te mogą wymiernie poszerzyć operatywność jednostki a co za tym idzie wpłynąć na optymalizację procesów transportowych –komentuje Jacek Sowa, Dyrektor Centralnego Biura Lokomotyw CTL Logistics.
Budowa modułowa to jedna z innowacji zastosowanych w tym typie lokomotywy. Dzięki niej możliwa jest szybka zmiana konfiguracji lokomotywy i przystosowanie jej do odmiennych wymagań eksploatacyjnych. Zasada modułowej konstrukcji umożliwia także rozpoczęcie produkcji lokomotyw zanim klient sprecyzuje swoje szczegółowe wymagania. Takiej innowacyjnej konstrukcji towarzyszy równie nowoczesna koncepcja serwisowa „Railcover”. Operatorzy mają zróżnicowane oczekiwania pod adresem partnerów serwisowych, tak więc klienci mogą również wybierać spośród wielu dostępnych modułów i zdecydować się na pakiet serwisowy przystosowany do jego specyficznych wymagań: od dostaw części zamiennych poprzez dostęp do sieci warsztatów i Centrum Pomocy (Support Center), aż do pełnego pakietu serwisowego (Full Service).
„Vectron”testowany przez CTL to czwarta lokomotywa tego typu na polskich torach. Lokomotywy „Vectron DC”od ubiegłego roku posiadają wydane przez UTK bezterminowe świadectwo dopuszczenia do ruchu w Polsce, dzięki czemu polski rynek kolejowy jest jednym z pierwszych w Europie, po którym jeżdżą te nowoczesne pojazdy. W ostatnim czasie cztery lokomotywy „Vectron”AC zostały zamówione także przez niemieckiego przewoźnika BoxXpress, a jedną sztukę nabyła również austriacka spółka Cargo Service. W sumie po europejskich torach jeździ już kilkanaście pojazdów tego typu. Wszystkie obecnie eksploatowane „Vectrony”wykonały łącznie ponad milion kilometrów przebiegu!
Wielosystemowe lokomotywy „Vectron”mogą być z powodzeniem stosowane w transgranicznym ruchu pasażerskim jak i towarowym. Zastosowane warianty wyposażenia pozwalają na pracę w czterech różnych systemach zasilania trakcyjnego i w różnych klasach mocy. Oprócz lokomotyw elektrycznych: wielosystemowej (MS), prądu stałego (DC), prądu przemiennego średniej mocy i prądu przemiennego wysokiej mocy (AC), w skład rodziny pojazdów „Vectron”wchodzi lokomotywa spalinowa z przekładnią elektryczną, zapewniająca dotrzymanie najwyższych europejskich wymagań w zakresie emisji spalin. Została ona zaprojektowana z myślą o ograniczeniu zużycia i zmniejszeniu kosztów paliwa oraz szczególnej dbałości o środowisko naturalne.

Komentarze