Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PESA i ZNTK zmodernizują 7 ezt-ów województwa zachodniopomorskiego

inforail
28.06.2013 09:38
0 Komentarzy
27 czerwca 2013 roku w hali sekcji utrzymania i napraw taboru elektrycznego na stacji Szczecin Wzgórze Hetmańskie została podpisana umowa na modernizację 7 używanych elektrycznych zestawów trakcyjnych, które Województwo Zachodniopomorskie kupiło w 2012 roku od spółki Przewozy Regionalne. Prace remontowe wykona konsorcjum PESA i ZNTK Mińsk Mazowiecki. Jak przekonują przedstawiciele stron na tym kontrakcie skorzystają wszyscy. Województwo Zachodniopomorskie, bo zyska gruntownie zmodernizowany tabor i konsorcjum wykonawców, które uzupełni dobry portfel zamówień, a także pasażerowie zachodniopomorskich kolei regionalnych, którzy mogą liczyć na radykalną poprawę komfortu podróży składami EN57.
Umowę podpisali: marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz prokurent Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA, dyrektor marketingu rynku krajowego Jerzy Berg i prezes Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki”SA Krzysztof Adamski. Towarzyszył im dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Andrzej Chańko.
– Spotykamy się w nietypowym miejscu, w nietypowej scenerii, aby uzmysłowić wszystkim, jaki skok jakościowy już zrobiliśmy. Kolejne cele są nie mniej ambitne –zaakcentował marszałek Olgierd Geblewicz, rozpoczynając uroczystość. Nawiązując do podpisywanej umowy, marszałek podkreślił, że jest ona konsekwencją podjętej w ubiegłym roku decyzji o wymianie elektrycznego taboru. –Chcemy, aby było to pojazdy nowoczesne, spełniające najlepsze standardy techniczne –mówił Olgierd Geblewicz. –Niestety, nie stać nas na zakup nowych pociągów, dlatego wybraliśmy ścieżkę modernizacji. W tej chwili mówimy o modernizacji 7 ezt-ów, ale już myślimy o kolejnych.
Jak się okazało, najstarszy z pojazdów przewidzianych do modernizacji „urodził się”w tym samym roku co marszałek Geblewicz. –Jeśli modernizacja tej najstarszej jednostki będzie satysfakcjonująca, to obiecuję, że i ja pomyślę o liftingu –z humorem zakończył swoje wystąpienie.
Dyrektor Jerzy Berg przede wszystkim podkreślał bardzo dobrze układającą się współpracę z Województwem Zachodniopomorskim. –Modernizacja EN-ów pozwoli przede wszystkim podnieść komfort podróży, ale niektóre rozwiązania techniczne podniosą standardy techniczne i jakość warunków pracy załóg kolejowych –stwierdził Berg. Obiecał też, że jeszcze przed wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy 4 pojazdy zostaną przekazane do eksploatacji.
Prezes mińskich ZNTK Krzysztof Adamski nie krył zadowolenia z pozyskanego kontraktu. Jego zdaniem dotychczasowa praca jego zakładu udowadnia, że wykonają to zadanie z gwarantowanym sukcesem. – To 50 modernizacja, jaką wykonujemy –mówił Krzysztof Adamski, zaznaczając, że ZNTK specjalizują się właśnie w modernizacji taboru tego typu.
– To była ciężka praca pracowników wydziału –tak podsumowała dzień podpisania umowy Jadwiga Rajkiewicz, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego. Jak zaznaczyła, to jednak jeden z wielu projektów, nad którymi pracuje jej wydział. – W trakcie realizacji jest już właściwie projekt na zakup nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych i być może w nowej perspektywie finansowej będziemy przygotowywać kolejne –ujawniła dyrektor Jadwiga Rajkiewicz.
A jaka jest różnica pomiędzy taborem typu EN57 a SA136 można było się przekonać podczas podróży do i z lokomotywowni Wzgórze Hetmańskie. Na miejsce uroczystości jej uczestników zabrał na pokład pierwszy z przeznaczonych do modernizacji pojazdów, a z powrotem do Szczecina Głównego odwiózł ich popularny „Smerf”, nowoczesny spalinowy SA136. Różnica w komforcie podróży była nie tylko odczuwalna, ale też bardzo widoczna. Na tę zmianę bardzo liczy dyrektor Andrzej Chańko. Podczas rozmowy na peronie uprzedził, że w tę krótką podróż zabierze pasażerów EN57 1556, jednostka, która w pierwszej kolejności zostanie poddana modernizacji. –Do Mińska Mazowieckiego wyruszy już na początku lipca. Jestem pewny, że modernizacja EN-ów przyniesie pasażerom większą wygodę i lepszy komfort podróży, a nam więcej podróżnych. Od kiedy „Smerfy”kursują na liniach do Kołobrzegu i do Szczecinka, to frekwencja zwiększyła się nam o ponad 60 procent! –już kalkuluje dyrektor Chańko.
Nowoczesne czoło (źródło: PESA)Nowy wózekPorównianie pociągów przed i po modernizacji (źródło: PESA)
Zakres prac modernizacyjnych –najważniejsze zmiany:
– Nowoczesne czoło o aerodynamicznym kształcie
– Klimatyzacja przedziałów pasażerskich i kabiny maszynisty
– Nowe kabiny WC z obiegiem zamkniętym w tym jedna spełniająca TSI PRM
– Bezpieczne drzwi odskokowo-przesuwne
– Elektroniczny system informacji pasażerskiej
– Układ napędowy oparty o asynchroniczne silniki
– Nowoczesny układ hamulcowy
– Nowoczesny układ sterowania oraz zasilania firmy MEDCOM
– Cichsze wózki.
Czoło pojazdu zyska atrakcyjny wygląd. Poprawi się widoczność dla prowadzącego pojazd. Składy zostaną wyposażone w elektryczne wycieraczki zdolne oczyścić prawie cała szybę przednią czy reflektory halogenowe zapewniającymi bardzo dobre oświetlenie toru. Toaleta z zamkniętym obiegiem będzie miała nowoczesny, estetyczny wygląd. Zostanie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie przewijak dla niemowląt, wentylacja wymuszona oraz elektryczny napęd drzwi. Drzwi wejściowe będą odskokowo-przesuwne z nowoczesnymi rozwiązaniami, takim jak siła zamykania ograniczona wartości bezpiecznych, po napotkaniu przeszkody następuje otwarcie drzwi oraz blokada indywidualnego otwarcia drzwi przy prędkości powyżej 5 km/h. Zmiany zajdą także w układzie hamulcowym. Najważniejsze cechy zastosowanego układu to: stopniowe zadawanie siły hamującej, dodatkowy hamulec awaryjny pneumatyczny montowany na pulpicie maszynisty, blending (mieszanie) hamulców elektropneumatycznego i elektrodynamicznego. Nowy układ napędowy to mniejsza awaryjność, obniżone koszty utrzymania, łagodny rozruch i hamowanie jednostki – falownikowy napęd trakcyjny z silnikami asynchronicznymi. Składy zostaną wyposażone w silniki trakcyjne LK-450 X6 o mocy 250kW każdy. Zmodernizowane zostaną też wózki. Korzyści to: uproszczenie układu –mniej czynności utrzymaniowych, polepszenie spokojności biegu oraz zmniejszenie hałasu.

Komentarze