Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zaprezentowano koncepcję nowej Łodzi Fabrycznej

inforail
25.06.2012 13:40
0 Komentarzy
Jak będzie wyglądał nowy dworzec Łódź Fabryczna? Już wiadomo. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaprezentowały, w hali Międzynarodowych Targów Łódzkich podczas konferencji naukowej „Dworzec Łódź Fabryczna – przyszłość i wyzwania’, koncepcję nowego dworca. Wzięli w niej udział przedstawiciele Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, UMŁ, PKP PLK i Torpolu. Obecni byli również wicemarszałek sejmu Cezary Grabarczyk oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Nowa Łódź FabrycznaNowa Łódź FabrycznaNowa Łódź Fabryczna
Nowy dworzec, serce Nowego Centrum Łodzi, będzie jak 400-metrowa wstęga, która rozwija się w kierunku miasta. Wygląd budynku nawiąże do historycznych elementów architektonicznych starego, wyburzonego obiektu. Nowoczesny szklany dach połączy między innymi dwie fasady starego dworca. Architektom zależało na tym, żeby powstała duża, jasna, otwarta i optymistyczna przestrzeń, a także na tym, aby  pasażerowie nie odbierali negatywnie dużej głębokości, na której znajdą się perony. Dlatego światło słoneczne będzie widoczne nawet na najniższym poziomie. Podróżni, nawet przy ograniczonej liczbie znaków informacyjnych, zawsze będą wiedzieli, w jakim miejscu się znajdują. Punkty sprzedaży biletów będą zlokalizowane w różnych częściach obiektu.
Pasażerowie będą mogli dostać się na nowy dworzec wejściami – zachodnim i wschodnim. Zachodnie, usytuowane od strony ul. Kilińskiego, będzie połączone z reprezentacyjnym placem miejskim z widokiem na park im. S. Moniuszki i cerkiew. Z tej strony na perony będzie można dostać się przez przeszklone zadaszenie w kształcie fali. Harmonijnie zapewni pieszym wejście na dworzec z poziomu ulicy i dotarcie na inne poziomy.
Wejście wschodnie nawiązuje do wizerunku dawnego dworca Łódź Fabryczna. Jest dedykowane ruchowi samochodowemu, obejmującemu zarówno prywatne auta, jak i taksówki oraz transport miejski. Dodatkowe północne wejście dopełni układ i zapewni niezakłócone przejście ze wszystkich stron.
Nowa Łódź FabrycznaNowa Łódź FabrycznaNowa Łódź Fabryczna
Nową stację utworzą: 4 perony, 8 torów oraz 24 przystanki autobusowe. Znajdzie się tam 3-poziomowy parking dla 960 samochodów, mieszczący się kilkanaście metrów pod ziemią. Do dworca będzie wiodła nowa linia tramwajowa, prowadząca ulicami: Składową, Kilińskiego i POW. W przyszłości podziemna stacja otrzyma połączenie z dworcem Łódź Kaliska i z całą Polską. Jak zapewniają inwestorzy, będzie to najlepszy węzeł torowy w Polsce.
– Dworzec Łódź Fabryczna będzie stanowił bramę do Nowego Centrum Łodzi. Zależało nam więc na tym, żeby podróżni dobrze się na nim czuli – mówili architekci, przedstawiciele Systry, firmy projektującej obiekt. – Nie chcieliśmy stracić kontekstu historycznego. Chodziło raczej o to, by stworzyć pomost, który połączy historię Łodzi z jej nowym obliczem.
– Za chwilę Łódź stanie się najlepiej skomunikowanym miastem w Polsce. Mamy już autostrady, oddaliśmy do użytku nowy terminal, dworzec będzie dopełnieniem kluczowych inwestycji – mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Podczas spotkania zaprezentowano również projekt nowej stacji Łódź Widzew. Jej falujące zadaszenie nawiązuje do wyglądu budynku dworca Łódź Fabryczna.
Wiceprezydent Radosław Stępień otworzył drugą część konferencji, omawiając zagadnienia dotyczące wpływu „nad’ i „pod’ gruntem na likwidację barier rozwoju obszarów centralnych w miastach.

Komentarze