Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowy węzeł przesiadkowy w Gliwicach

inforail
12.05.2010 15:30
0 Komentarzy

Polskie Koleje Państwowe S.A. , PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Miasta w Gliwicach podpisały 12 maja 2010 roku porozumienie dotyczące stworzenia koncepcji zagospodarowania obszaru wokół tamtejszego dworca. Grupa PKP i Miasto Gliwice przygotowują się do wspólnej rewitalizacji terenów wokół dworca kolejowego, na których ma powstać nowoczesny węzeł przesiadkowy. Sprawi on, iż będzie można szybko i wygodnie przesiąść się z pociągu do innego środka transportu. Ponadto zarówno mieszkańcy Miasta, jak i przybywający do Gliwic podróżni będą mogli skorzystać ze znajdujących się w pobliżu sklepów, punktów usługowych czy też gastronomicznych.

Dzisiejszy dworzec w GliwicachDzisiejszy dworzec w GliwicachDzisiejszy dworzec w Gliwicach

W samym centrum Gliwic ma powstać nowoczesny węzeł komunikacyjny. Aby było to możliwe, konieczne jest przygotowanie planu, według którego zagospodarowane zostaną liczące ok. 4 ha tereny wokół dworca kolejowego –należące do PKP.
Grupa PKP i Miasto Gliwice podpisały dziś porozumienie, w myśl którego koncepcję tego zagospodarowania przygotuje zewnętrzna firma, wyłoniona przez Miasto zgodnie z Ustawą o zamówieniach publicznych, w ścisłej współpracy z PKP.
Przygotowana koncepcja wytyczy kierunki dalszego wykorzystania terenów wokół dworca. Oprócz budowy węzła przesiadkowego, wraz z rozbudową układu drogowego, możliwe jest także przeznaczenie części tego obszaru do działalności komercyjnej. Teren wokół dworca to bowiem bardzo dobre miejsce na punkty handlowe, usługowe, czy gastronomiczne.
„Podpisane dziś porozumienie to pierwszy etap do stworzenia nowoczesnego, dobrze skomunikowanego centrum Gliwic”–powiedział Andrzej Wach –Prezes Zarządu PKP S.A. –„Wspólnie z Władzami Miasta przygotowujemy się do przedsięwzięcia, dzięki któremu dworzec oraz tereny wokół niego zmienią swoje oblicze, staną się bardziej atrakcyjne zarówno dla przyjeżdżających do Gliwic pasażerów i mieszkańców miasta, jak i tych, którzy zechcą prowadzić tu działalność komercyjną.”
„Miasto Gliwice wiąże duże nadzieje z rozpoczęciem współpracy z PKP S.A. Podpisanie porozumienie otwiera drogę do wykreowania ważnego fragmentu śródmieścia, to znaczy terenów wokół dworca kolejowego, na „Nowe Centrum”naszego miasta. Wyrażamy również duże zadowolenie z faktu, że PKP S.A. planuje przeprowadzenie gruntownego remontu budynku dworca, który powinien być sercem Centralnego Węzła Przesiadkowego”–komentuje Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.
PKP S.A. planują rozpoczęcie prac budowlanych na gliwickim dworcu w roku 2011, zakończenie natomiast w roku 2013. Przebudowa obejmie budynek dworca wraz z placem dworcowym. W ramach tych prac wykonane zostanie odnowienie elewacji wraz z wymianą drzwi i okien. Ponadto wymieniona zostanie instalacja: m. in. elektryczna, wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania. Zmieniona zostanie aranżacja przestrzeni ogólnodostępnych, powstanie nowa strefa oczekiwania dla podróżnych. Wprowadzony zostanie ujednolicony system identyfikacji wizualnej. Nastąpi zmiana układu pomieszczeń ogólnodostępnych – połączenie obu holi dworca – PKP i PKS z pasażem wewnętrznym. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowany koszt inwestycji ma wynieść 30 mln złotych. Będą to środki budżetu państwa oraz środki własne PKP S.A.
Istotnym elementem planów rewitalizacji terenów wokół gliwickiego dworca będzie także modernizacja przebiegającej tamtędy linii kolejowej, polegająca na remoncie zarówno torów, jak i peronów. Tym z kolei ma zająć się spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.
Przez Gliwice przebiega linia E-30, która łączy południowy wschód z południowym zachodem Polski, biegnąc od Medyki do Zgorzelca. Jest to jedna z najważniejszych linii w kraju. Należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego łączącego między innymi Drezno (Niemcy), Wrocław, Katowice, Kraków z Lwowem (Ukraina). Polski odcinek tej linii o długości 677 km łączy najważniejsze centra i regiony ekonomiczne południowej Polski: Dolny Śląsk, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. PKP PLK realizują kolejne etapy inwestycji zmierzającej do modernizacji tej linii.
Plany przygotowania wspólnej koncepcji zagospodarowania terenów wokół dworca w Gliwicach i budowy węzła komunikacyjnego to nie jedyny przykład współpracy Grupy PKP z samorządami. Jedną z największych inwestycji jest –realizowana także w województwie śląskim –budowa we współpracy z prywatnym inwestorem i władzami miasta, węzła komunikacyjnego wraz z powierzchnią do wykorzystania komercyjnego w Katowicach.
Oprócz tego podobne inwestycje realizowane są w innych regionach Polski. Należą do nich chociażby plany budowy multimodalnych węzłów komunikacyjnych w Łodzi oraz Krakowie.

Komentarze