Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa: Największa samorządowa kolej w Polsce

inforail
10.12.2008 13:16
0 Komentarzy
Usamorządowienie PKP Przewozy Regionalne to pierwszy w Europie przypadek, gdy duża spółka kolejowych przewozów pasażerskich przechodzi w ręce samorządów –powiedział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk podczas podpisania Porozumienia z Marszałkami Województw w sprawie finansowania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich. Tym działaniem wskazujemy drogę restrukturyzacji kolei w innych krajach europejskich –dodał Minister.
Obecny na uroczystości Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Szef Zespołu Doradców Premiera, Michał Boni powiedział, że Porozumienie jest dobrym przykładem jak nowe rozwiązania mogą poprawić jakość świadczonych przez kolej usług. Jest to dzień, w którym myśląc o polskiej kolei patrzymy w przyszłość, która znajduje się po stronie poszukiwania rozwiązań korzystnych dla obywateli –powiedział Minister M. Boni.
Podpisane 9 grudnia br. Porozumienie z samorządami to największa reforma polskiej kolei od 2001 r., gdy dawne przedsiębiorstwo państwowe PKP skomercjalizowano, wydzielając z niego poszczególne spółki i od czasu powstania samorządów. Na mocy Porozumienia, samorządy będą zarządzać największą spółką kolejową w Polsce, mając pełen wpływ na kształt rozkładu jazdy, ofertę biletową oraz kierunki rozwoju i inwestycji. Stabilne finansowanie lokalnych połączeń umożliwi ich rozwój, również na trasach, gdzie kolej od kilku czy kilkunastu lat nie docierała. Zmiany te mają przynieść pasażerom poprawę standardu podróżowania pociągami regionalnymi.
Minister C.Grabarczyk przypomniał, że spółka PKP PR rocznie obsługuje 120 mln pasażerów. Oznacza to, że dziennie z jej usług korzysta 230 tysięcy osób. Jest to skala zadań stojących przed samorządami województw –powiedział Minister, dziękując Marszałkom za negocjacje. Sukces ten mierzony jest skalą inwestycji w nowoczesny tabor, środków przeznaczonych na zakup i modernizację taboru –stwierdził Minister C.Grabarczyk. Szczególnie podziękował architektom Porozumienia Marszałkom: Janowi Kozłowskiemu –Prezesowi Zarządu Województw RP, Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego, Markowi Nawarze –Przewodniczącemu Konwentu Marszałków RP, Marszałkowi Województwa Małopolskiego oraz Władysławowi Husejce –Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego, który jako Przewodniczący Konwentu Marszałków RP (do października 2008 r.) oraz w całym 2008 roku jako Przewodniczący Zespołu Samorządowego prowadził negocjacje ze stroną rządową i PKP w sprawie usamorządowienia.
Zwracając się do Marszałków Minister C.Grabarczyk zwrócił uwagę, że podpisując porozumienie przejmują dużą odpowiedzialność, ale i nadzieję ponad 16 tysięcy pracowników spółki, że będzie ona sprawnie działać. Przejmujecie także odpowiedzialność za pasażerów, że kolejowe przewozy regionalne będą z roku na rok coraz lepiej wypełniały zadania przewozowe – stwierdził.
Przekazanie samorządom województw udziałów największego kolejowego przewoźnika pasażerskiego w Polsce jest elementem rządowej „Strategii dla transportu kolejowego do roku 2013”. Przyznanie środków na inwestycje i wsparcie działalności operacyjnej spółki zostały potwierdzone uchwałą Rady Ministrów, na posiedzeniu w dniu 2 grudnia br.
Zabierając głos w imieniu samorządowców Marszałek J.Kozłowski powiedział, że Porozumienie jest ważną chwilą dla samorządów, kolejarzy i pasażerów spółki PKP Przewozy regionalne. Mamy wielkie poczucie odpowiedzialności, obarczone ryzykiem, ale nie ryzykanckie –dodał. Zwrócił uwagę, że jeszcze nigdy w historii, kolej nie miała tak dobrze zagwarantowanych źródeł finansowania jak obecnie.
Prezes Zarządu PKP SA Andrzej Wach powiedział, że jest to bezprecedensowe nie tylko w historii polskich kolei Porozumienie. – Pasażerowie oczekują sprawnej komunikacji koleją. Dzięki inwestycjom do 2020 roku, cały tabor PKP Przewozy Regionalne będzie zmodernizowany bądź nowy. Na modernizacje i zakupy pociągów elektrycznych przeznaczonych zostanie prawie 7,5 mld złotych. Pieniądze te pochodzić będą m.in. z unijnego programu „Infrastruktura i Środowisko”, Funduszu Kolejowego oraz rezerwy celowej budżetu państwa. Od stycznia 2009 r. tylko 35% przewozów będą wykonywać spółki Grupy PKP, a polski rynek przewozów pasażerskich będzie najbardziej konkurencyjny w Unii Europejskiej.
Wraz z usamorządowieniem nie kończy się zainteresowanie PKP SA przewozami regionalnymi i współpracą z samorządami. Kontynuowany będzie proces przekazywania dworców kolejowych samorządom –podkreślił Prezes A.Wach.

Komentarze