Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Linia tramwajowa na Czerwone Maki

infotram
23.04.2013 12:29
0 Komentarzy
W lipcu 2010 r. ogłoszono przetarg na budowę linii tramwajowej na osiedlu Ruczaj. Tramwaj na Ruczaj ruszył jeszcze w 2011 r., a całą linię na Czerwone Maki ukończono 16 listopada 2012 r.

tram3042_760

Koszt inwestycji wyniósł 182 mln zł, z czego 52 mln wyniosło dofinansowanie z UE (29%). Trudno jednak odnosić te koszty do długości trasy liczącej 3,2 km ze względu na ogrom powiązanych inwestycji infrastrukturalnych. W ramach projektu zmodernizowano infrastrukturę drogową kilku ulic, zbudowano dwujezdniową ul. Roweckiego, wybudowano drogie ekrany akustyczne, a także przebudowano linię wysokiego napięcia. Tym samym, budowa nowej trasy tramwajowej wraz z nową pętlą i parkingiem P&R wyniosła mniejszą część spośród ogółu kosztów.
Trasa przebiega północnym skrajem gęsto zabudowanego osiedla mieszkaniowego.  Tramwaje przejeżdżają również obok obiektów takich jak budynki uniwersytetu oraz biblioteka. Linia stanowi korzystne uzupełnienie istniejącego układu sieci tramwajowej.
Na nowej trasie znajduje się 7 przystanków (uwzględniając końcowy), średnio co 500 metrów. Zlokalizowano je w sąsiedztwie skrzyżowań. Przystanki znalazły się nietypowo dla Krakowa za skrzyżowaniami. Zrealizowano to w ten sposób celem zminimalizowania liczby zatrzymań. W osiągnięciu tego celu miała pomóc sygnalizacja świetlna. W praktyce tramwaje często zatrzymują się dwukrotnie, przed i za skrzyżowaniem, co irytuje podróżnych (i spotkało się już z oddźwiękiem w prasie).
Na przystankach z nawierzchnią z czerwonej kostki brukowej zastosowano niebieskie, przeszklone wiaty z zintegrowanym koszem na śmieci (ochrona przed wandalizmem) oraz z wyklejonymi numerami linii tramwajowych na górnej bocznej poprzeczce. W sąsiedztwie wiaty umiejscowiono elektroniczne, diodowe wyświetlacze, zamontowane na wysokim metalowym słupku, prezentujące 4 najbliższe kursy tramwajów.
Torowisko umiejscowiono w sąsiedztwie dwujezdniowej ulicy i oddzielono trawiastym pasem z linią energetyczną lub świeżo nasadzonymi drzewami. Słupy w kolorze ciemnozielonym umiejscowiono w międzytorzu. Są one stalowe, rurowe, wyprodukowane przez firmę Valmont Polska z Siedlec. Sieć trakcyjną zawieszono na tyczkach ze szkłolaminatu. Torowisko w obrębie odcinków międzyprzystankowych wykonano na wzdłużnych podporach betonowych, z wypełnieniem przestrzeni pomiędzy szynami ziemią i trawiastą nawierzchnią torowiska. W obrębie przystanków i skrzyżowań ulicznych tory ułożono na litej płycie betonowej, na której znalazła się wierzchnia warstwa asfaltu. Torowisko odgrodzono od sąsiadujących ciągów pieszych niską, drucianą barierką.

img_8879_copy_760

img_8886_copy_760

Na nowej trasie zapewniono wysoką częstotliwość kursowania. W szczycie porannym dnia roboczego z pętli Czerwone Marki w godzinach 7:00-8:00 odjeżdżają 24 kursy linii 11, 18, 23 i 52. W międzyszczycie liczba kursów jest tylko nieznacznie mniejsza –18 na godzinę.

tram142_760

W obrębie pętli nawrotnej, pośrodku układu torowego umieszczono perony dla autobusów miejskich. Na peronach znalazły się wiaty pozbawione ścianek. Tym samym, zapewniono integrację komunikacji tramwajowej z autobusową. W północnym sąsiedztwie pętli zlokalizowano parking Park &Ride na 180 samochodów, nieogrodzony, z budką dla obsługi, wyłożony kostką brukową.
dj649_760

img_8871_copy_760

Nowa krakowska linia tramwajowa w nieinwazyjny sposób wpisała się w krajobraz miasta, w przeciwieństwie do sąsiadującej dwujezdniowej ulicy, obstawionej wysokimi ekranami.

tram30422_760

Komentarze