Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Słaby rok 2009 – tabor tramwajowy w Polsce

infotram
05.01.2010 14:41
0 Komentarzy
Rok 2009 nie był dobry dla polskich przewoźników tramwajowych, jeśli popatrzymy na zakupy nowego taboru. Tylko dwie firmy, MPK Wrocław i Metro Warszawskie wprowadziły do eksploatacji takie wagony. Inni ratowali się zakupami pojazdów używanych.
O najwięcej nowych wagonów w 2010 roku wzbogaciło się warszawskie metro. W 2009 do eksploatacji wprowadziliśmy 6 składów sześciowagonowych, to jest 36 wagonów (Wagonmasz) –mówi nam Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego. Pierwszy z siedmiu zakupionych w umowie z 2007 roku składów wjechał na linię w końcu 2008 roku. Obecnie na stałe w godzinach szczytu w metrze kursują 32 pełne 6 wagonowe składy. Zeszłoroczne dostawy rosyjskich wagonów spowodowały, iż znowu stanowią one większość w taborze podziemnej kolejki. Stan wagonów to obecnie 240 sztuk.
Najnowsze nabytki warszawskiego metra (foto: Wagonmasz)
Drugim przewoźnikiem, który wprowadził do eksploatacji nowe wagony w 2010 roku było MPK Wrocław. Do naszego taboru doszły dwa składy WrAs 205m, wyprodukowane przez Protram –mówi Janusz Krzeszowski z MPK Wrocław. Dodatkowo do zajezdni przewoźnika trafiło 12 kapitalnie zmodernizowanych wagonów Konstal 105 Na. Podobnie jak w MPK Łódź. W 2009 roku 18 wagonów 805 Na przeszło remont kapitalny – poinformował nas Marcin Małek z MPK.
Pozostali przewoźnicy, jak już wspomnieliśmy na wstępie, ratowali się zakupami pojazdów używanych. ZKM Gdańsk w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzbogacił się o 9 wozów N8CNF. Dwa z nich nie zostały wprowadzone jeszcze do ruchu. Dodatkowo w stolicy Pomorza pojawił się jeden zmodernizowany skład 105NAs+105NAsD (1405+1406), z asynchronicznym obwodem głównym w wykonaniu firmy Enika, klimatyzacją dla prowadzącego pojazd, zadajnikiem jazdy, nowym wnętrzem przedziału pasażerskiego (nowy typ oświetlenia, ciche napędy drzwi firmy Optel, wydzielone miejsce w pierwszym wagonie na wózek dziecięcy lub inwalidzki, klasyczny wgląd pudeł wagonów, nowe siedzenia pasażerskie, laminaty wewnątrz pojazdów, ocieplenie ścian bocznych, ogrzewanie nawiewne, poręcze z polerowanej stali nierdzewnej) i elektroniczną informację pasażerską systemu R&G.
Krakowskie MPK kontynuuje proces wymiany taboru zakupując używane wagony w Niemczech. Małopolski przewoźnik ma już jeden wagon GT8S, zakupiony od Rheinbahn Düsseldorf, Kolejne będą wkrótce, przetarg został już rozstrzygnięty. Dodatkowo w 2009 roku do zajezdni MPK Kraków trafiły 3 wagony N8S-NF, które zostały odkupione z Norymbergii. Wszystkie to pojazdy zostały wyprodukowane w latach siedemdziesiątych XX wieku.            
MKT Łódź również prowadził akcję odnawiania taboru. Przewoźnik wzbogacił się o dwa wagony GT6, wyprodukowane w latach sześćdziesiątych XX wieku.
Pierwszy tramwaj Solarisa, kolejne wkrótce w Poznaniu
Nieco lepiej zapowiada się rok 2010. Przewoźnicy mają dostać pierwsze wagony z kontraktów podpisanych w ub. roku. I tak rozpoczną się prawdopodobnie dostawy wagonów: PESA 120Na dla Tramwajów Warszawskich (umowa na 186 sztuk), Skoda 19T dla MPK Wrocław (umowa na 28 tramwajów) i pozostałych pojazdów Protramu dla tego samego przewoźnika, PESA 120Na dla ZKM Gdańsk (umowa na 35 pojazdów). Przypomnieć należy również, iż na swoje nowe, niskopodłogowe tramwaje czekają MPK Poznań (40 Solarisów Tramino), MPK Kraków, Tramwaje Szczecińskie (PESA lub FPS –wyrok sądowy ma zastać ogłoszony 8 stycznia), oraz Warszawska Kolej Dojazdowa (14 pociągów, prawdopodobnie PESA lub NEWAG).       
PESA 120Na w barwach ZKM Gdańsk (źródło: UM Gdańsk)

Komentarze