Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Opinia w sprawie odgięć dróg dla rowerów w rejonach skrzyżowań – cz. II

infobike
16.12.2011 21:47
0 Komentarzy

Opinia w sprawie odgięć dróg dla rowerów w rejonach skrzyżowań – cz. II

4. Przykłady prawidłowych przejazdów

Rys. 5 Ukształtowanie wlotu ulicy podporządkowanej (po lewej) w formie tzw. wyjazdu, z zachowaniem ciągłości drogi dla rowerów, w Utrechcie (Holandia).


Rys. 6 Analogiczne rozwiązanie w nowej dzielnicy Amsterdamu – IJburg.


Rys. 7 Wariant przejazdu w ciągu drogi dla rowerów prowadzonej w poziomie jezdni, a nie chodnika (Holandia).


Rys. 8 Znaczne odsunięcie przejazdu na skrzyżowaniu zamiejskich dróg w okolicach Drachten (Holandia). Całe skrzyżowanie aż do odsuniętego przejazdu włącznie jest wyniesione.


Rys. 9 Skrzyżowanie dróg federalnych nr 1 i 167 na nowej obwodnicy Seelow (Niemcy). Przejazd przysunięty do skrzyżowania dla poprawy widoczności i ograniczenia rozmiarów skrzyżowania.


Rys. 10 Typowe miejskie rozwiązanie duńskie – Kopenhaga.


Rys. 11 Przejazd na wprost na skrzyżowaniu dróg zamiejskich na Bornholmie (Dania).


Rys. 12 Przejazd na wprost na skrzyżowaniu dróg zamiejskich w okolicy Varlase (Dania).


Rys. 13 Przedmieścia Sztokholmu – szeroki pas drogowy pozwala na prowadzenie drogi dla rowerów odsuniętej od jezdni na odległość umożliwiającą zatrzymanie samochodu;przejazd na wprost.


Rys. 14 Sztokholm – przejazd na wprost bez zachowania azylu dla samochodów.



5. Podsumowanie

Zarówno w teorii jak i w praktyce krajów o dużym doświadczeniu w organizacji ruchu rowerowego odsuwanie drogi dla rowerów od jezdni przed przejazdem jest raczej wyjątkiem niż regułą. Odsunięcie przejazdu obwarowane jest wymogiem zapewnienia prostego odcinka dojazdowego do przejazdu o długości co najmniej 5 m (a nawet 20 m według Meschika) oraz niezakłóconej wzajemnej widoczności kierowców i rowerzystów na tym odcinku. Zalecane jest także wyniesienie tak odsuniętego przejazdu, aby kierowcy mieli świadomość, że nie opuścili jeszcze skrzyżowania. Należy podkreślić, że kraje te osiągają znacznie lepsze wyniki w zakresie bezpieczeństwa ruchu rowerowego niż Polska, w której wydzielone drogi dla rowerów są często wręcz miejscami koncentracji wypadków z udziałem rowerzystów. Szczególnie skutecznym i godnym do naśladowania jest podejście holenderskie,6 według którego rowerzyści nie są niebezpieczni;to samochody i kierowcy takimi są. Dlatego należy tak kształtować rozwiązania punktów kolizyjnych, jakimi są przejazdy dla rowerów, by wymusić zwolnienie i zachowanie szczególnej ostrożności na kierujących samochodami, nie rowerami. Analiza doświadczeń europejskich potwierdza odczucia użytkowników polskich dróg dla rowerów w tym zakresie. Często spotykane w Polsce przejazdy dla rowerów, których odsunięcie następuje poprzez gwałtowne załamanie przebiegu drogi dla rowerów w bezpośrednim sąsiedztwie przejazdu, nie mogą być uznane za bezpieczne.


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Departament Studiów Warszawa
Wydział Studiów w Krakowie
Zespół ds. Ścieżek (Dróg) Rowerowych

Źródło: http://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/i/infrastruktura-rowerowa_3000/documents/opinia_odginanie__3_.pdf

Komentarze