Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Porozumienie pomorskich uczelni na rzecz morskiej energetyki wiatrowej

infoship
24.11.2021 14:41
0 Komentarzy

Pomorskie uczelnie będą kształcić studentów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Uczelnie będą też ze sobą współpracować w formule konsorcjum naukowego „Nauka dla morza”.

Porozumienie intencyjne zawarto na XII Konwencie Morskim, który odbył się 22 listopada br. na Politechnice Gdańskiej.

Nauka dla morza

– Ten konwent jest wyjątkowy, ponieważ doprowadził do podpisania historycznego porozumienia pomiędzy uczelniami z wybrzeża i połączenia sił nauki i gospodarki. Dzięki temu będziemy mogli mówić jednym głosem i łączyć siły tak, żeby wzmacniać gospodarkę morską – podkreślał kapitan żeglugi wielkiej, Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu.

Porozumienie intencyjne podpisali rektorzy ośmiu uczelni, które kształcą i prowadzą badania naukowe w obszarach związanych z morzem i zamierzają skonsolidować swoje działania na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – w formule konsorcjum naukowego „Nauka dla morza”. Współpraca między uczelniami odbywać się będzie w następujących obszarach:

  • doradztwo na etapie przygotowania inwestycji,
  • aspekty ekonomiczne i finansowe inwestycji,
  • założenia do projektowania: rozpoznanie geologiczne, rozpoznanie geofizyczne, geotechnika, konstrukcje wsporcze i obiekty budowlane, sieci elektroenergetyczne, oddziaływania środowiskowe itp.,
  • nadzór naukowy na etapie oceny merytorycznej składanych ofert oraz w fazie budowy,
  • eksploatacja, diagnostyka i monitoring, zarządzanie, trwałość infrastruktury i urządzeń oraz instalacji,
  • zarządzanie morskimi farmami wiatrowymi, w tym ich utrzymanie i eksploatacja w całym cyklu życia.

Uczelnie, które podpisały porozumienie to: Akademia Morska w Szczecinie, Federacja Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa), Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Szczeciński oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

– Cieszę się, że potrafimy coraz lepiej ze sobą współpracować – mówił na zakończenie Konwentu Premier Mateusz Morawiecki. – To, że miałem dzisiaj okazję uczestniczyć w tak pięknej uroczystości jak podpisanie porozumienia przez tyle uczelni, jest niezwykle budujące. Myślę, że to dowód na to, że przed nami historia sukcesu, którą wszyscy będziemy pisać we współpracy z polską nauką i przedsiębiorcami.

Gośćmi Konwentu byli również Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej oraz Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury, a także Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Morski offshore – nowe kierunki studiów na pomorskich uczelniach

Morska energetyka wiatrowa ma być polskim pomysłem na realizację unijnych celów z zakresu dekarbonizacji. Aktualnie w Polsce aż 44% prądu produkowane jest w węgla kamiennego a 24% z węgla brunatnego. Energetyka wiatrowa na lądzie odpowiada za 13% produkcji, fotowoltaika za niespełna 6%, a energetyka wodna za 2,2%. Dla porównania, na Słowacji udział paliw stałych w produkcji energii elekrycznej (węgiel, biomasa, odpady) to tylko 8,5%, a ponadto podjęto decyzję o wygaszeniu wydobycia węgla i produkcji prądu z węgla brunatnego do 2023 roku. Aż 53% prądu na Słowacji produkowane jest z atomu, a kolejne 17% w hydroelektrowniach, co pokazuje, że nawet wśród państw Grupy Wyszehradzkiej jesteśmy daleko w tyle na szlaku do dekarbonizacji.

Jak podkreślał w rozmowie z TVP Gdańsk minister Marek Gróbarczyk, Polska musi zbudować morską energetykę wiatrową praktycznie od zera i ma na to zaledwie kilka lat. Zgodnie ze słowami ministra, bloki elektrowni wiatrowych mają powstać na polskim morzu terytorialnym i w wyłącznej strefie ekonomicznej do 2026 roku. Co prawda technologia jest znana i stosowana w wielu państwach Europy Zachodniej, jednak w Polsce wciąż brakuje w tym względzie doświadczenia. Pomorskie uczelnie stoją zatem przed dużym wyzwaniem również w zakresie dydaktyki. Zdaniem Gróbarczyka, największy potencjał w kształceniu studentów dla potrzeb off-shore ma Politechnika Gdańska, swoją rolę może też odegrać Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Morska w Szczecinie czy Akademia Marynarki Wojennej, a także Politechnika Koszalińska.

Komentarze