Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Śląsk: Nadzieja na następnym sezon smogu

infotrans
22.01.2017 11:55
0 Komentarzy

Po wejściu w życie proponowanej przez zarząd woj. śląskiegouchwały antysmogowej jakość powietrza w regionie powinna być lepsza już wkolejnym sezonie grzewczym – oceniają eksperci. Zaznaczają, że wiele będziezależało od samych mieszkańców.

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku prezentowano projektuchwały antysmogowej, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez zarząd woj.śląskiego. Właśnie rozpoczynają się konsultacje społeczne tego dokumentu, któryprzewiduje m.in. wymianę kotłów i zakaz stosowania paliw, których spalaniepowoduje znaczną emisję trujących substancji do atmosfery.

Wśród ekspertów wydających opinie na temat projektu uchwałybyła geolog dr Iwona Jelonek z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego,która na co dzień zajmuje się problemem niskiej emisji. Zaznaczyła, że zanimuchwała wejdzie w życie, każdy mieszkaniec województwa będzie mógł wypowiedziećsię na temat zawartych w projekcie regulacji. Oceniła, że zawarte w projekcieramy czasowe są „realne, wykonalne i mierzalne”.

Dr Jelonek podkreśliła, że poprawa całego ekosystemu nienastąpi z dnia na dzień ani nawet z roku na rok. „Badając gleby, wody, a takżezdrowie naszych mieszkańców sądzę, że to co najmniej będzie 5-10 lat. Być możejestem pesymistką, ale wolałabym wyznaczyć dłuższy dystans czasowy niż obiecaćcoś, co nie będzie realne do wykonania” – powiedziała.

Wyjaśniła, że chodzi o naprawienie tego, co „już zepsuliśmyw ekosystemie”. Jeśli chodzi o normy zanieczyszczenia powietrza, zmianapowinna być odczuwalna wyraźnie już w kolejnym sezonie grzewczym. „Jeślioczywiście będziemy odpowiednio, racjonalnie wypełniać wszystkie zapisy, alenie jako urzędnicy i naukowcy, ale my – jako mieszkańcy” – zaznaczyła.

Lekarka ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu AnetaCiślak powiedziała, że nie ma żadnych wątpliwości, że jakość powietrza maistotny wpływ na zdrowie mieszkańców aglomeracji. „Mamy twarde dowody naukowe,że jest większa liczba hospitalizacji z powodu zawału serca, udaru mózgu,zatorowości płucnej. Częściej hospitalizowani są pacjenci z migotaniemprzedsionków, częściej stwierdzane są zgony, także z przyczynysercowo-naczyniowej, kiedy normy zanieczyszczeń powietrza są przekroczone.Również wielu pacjentów z chorobami serca i naczyń trafia do poradni lekarzarodzinnego” – wyliczała.

Według przedstawionych przez ekspertkę danych, gdy jakośćpowietrza jest bardzo zła, liczba zawałów serca rośnie o 12 proc., udaru mózgu- do 16 proc., zatorowości płucnej – do 18 proc., a hospitalizacji z powodumigotania przedsionków jest nawet o 22 proc. więcej. Pacjenci częściejkorzystają też z pomocy w placówkach podstawowej opieki medycznej, aśmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych jest o 8 proc. wyższa.(PAP)

Komentarze