Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ŚKUP na karcie płatniczej. Przetarg jeszcze w tym roku

infotrans
16.01.2020 09:30
0 Komentarzy

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce, aby biletkomunikacji miejskiej mógł być zapisany np. na karcie płatniczej. W tym rokuzarząd GZM zamierza zamówić rozwiązanie, które unowocześni lub zastąpitamtejszy system Śląskiej Karty Usług Publicznych.

-„Pracujemy nad opisem przedmiotu zamówienia. Planujemy w tymroku wszcząć postępowanie w celu wyłonienia wykonawcy, który unowocześni systemŚląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP) lub zastąpi go nowym” – powiedział pośrodowej konferencji prasowej w Katowicach odpowiedzialny za transport członekzarządu GZM Grzegorz Kwitek.

Tyska modernizacja

Przypomniał, że modernizacja ŚKUP prowadzona jest już wokręgu tyskim, gdzie system nie funkcjonował przed przejęciem organizacjicałości komunikacji przez GZM. W ub. roku zamówiono więc m.in. dostawę i montażodpowiednich urządzeń dla ok. 170 pojazdów, wraz z włączeniem ich w istniejącysystem.

-„Tam urządzenia są zupełnie inne niż te, które zostałyzamontowane wcześniej. One w niedalekiej przyszłości będą również umożliwiałypłatności kartą płatniczą” – powiedział. „W tej chwili trwają testy izakładamy, że w najbliższych tygodniach uruchomimy już tę funkcjonalność” -uściślił. Zastrzegł, że na razie będzie ona dostępna w Tychach i będzierozszerzana po zakończeniu tzw. okresu trwałości unijnego projektu, którydofinansował wdrożenie ŚKUP.

-„Czyli mówimy o czerwcu 2021 r. Natomiast już terazpracujemy nad opisem przedmiotu zamówienia i nad przeprowadzeniem postępowania,które wyłoni wykonawcę, który zmodernizuje istniejący system lub zastąpi goinnym w taki sposób, aby m.in. w całym systemie można było użyć kartybankomatowej jako nośnika biletu” – mówił Kwitek.

W styczniu przedstawiciele GZM przedstawili nową taryfębiletową dla obszaru Metropolii, która ma obowiązywać od 1 marca br. Jakakcentowali, chcą poprzez nią promować nowoczesne kanały dystrybucji – biletyelektroniczne. Ceny dla takich biletów zostaną w większości zachowane lubobniżone, zaś biletów tradycyjnych – wzrosną.

Historia ŚKUP

Wdrożony w 2015 r., z kilkuletnim opóźnieniem system ŚKUPkrytykowany jest jako awaryjny, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny. Wzałożeniu karta miała być rodzajem portmonetki, umożliwiającej opłacanieróżnych usług publicznych świadczonych przez samorządy regionu. W praktycenatomiast, oprócz płatności za komunikację miejską, używana bywa do opłacaniaparkowania w wybranych miastach. Terminale ŚKUP w takich miejscach jakbiblioteki czy baseny są praktycznie nieużywane.

System działa off-line. Umożliwia to np. natychmiastowekasowanie kartą biletu w kasowniku (bez łączenia z siecią), ale też wiąże sięczęsto z wielogodzinnym przekazywaniem na kartę kupionych przez portal ŚKUPbiletów czy długim uruchamianiem systemu po każdym wyruszeniu pojazdu na trasę.

GZM od 1 stycznia 2019 r. przejęła – poprzez własny ZarządTransportu Metropolitalnego (ZTM) – organizację komunikacji miejskiej na swoimterenie od trzech dotychczasowych organizatorów, w tym największego KZK GOP,który koordynował wdrażanie systemu ŚKUP. Przejmując prawa i obowiązkiorganizatorów Metropolia przejęła nadzór nad ŚKUP, sygnalizując przygotowaniado wprowadzenia poprawek systemu.

Metropolia określiła założenia nowych rozwiązań – m.in.pracę systemu on-line, zmianę funkcji karty ŚKUP z nośnika danych naidentyfikator klienta w systemie, z możliwością wykorzystania innychidentyfikatorów, a także możliwość zapłaty środkami z systemu, kartą płatniczą,przelewem czy innymi formami płatności.

Umowę na dostarczenie i wdrożenie ŚKUP KZK GOP podpisał zkonsorcjum Asseco Poland (obecnie Asseco Data Systems) i BRE Banku (obecniemBank) w styczniu 2012 r. Finansowany m.in. unijnymi środkami system miałzacząć działać w 2013 r. Wdrażany stopniowo w drugiej połowie 2015 r., ruszył wlistopadzie 2015 r. (PAP)

Komentarze