Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

II dzień strajku we Francji – kolej, komunikacja i lotnictwo

infotrans
06.12.2019 08:00
0 Komentarzy

Związki zawodowe paryskiego transportu publicznegozapowiedziały już kontynuację strajków do poniedziałku – 9 grudnia. Sporychutrudnień w ruchy należy nadal spodziewać się w ruchu kolejowym.

Dyrekcja SNCF poinformowała, że 6 grudnia na tory wyjedzie15 procent podmiejskich pociągów Transilien, 30 procent pociągów regionalnych ico dziesiąty szybkobieżny TGV.

Sytuacja w komunikacji miejskiej w Paryżu ma pozostaćzbliżona do czwartkowej. Dla podróżnych zamkniętych będzie 10 linii metra.

Linie lotnicze Air France ogłosiły w czwartek odwołanie 30proc. lotów krajowych i prawie 10 proc. lotów średniodystansowych. Transavia iRyanair również odwołała część lotów z powodu strajku we Francji.

Związki zawodowe linii lotniczych wzywają do strajku dosoboty. „Mamy bardzo wysoki poziom strajkujących kontrolerów ruchu lotniczego,od 50 proc. do 100 proc. w zależności od lotnisk i centrów kontroli” -powiedział sekretarz generalny USAC-CGT Norbert Bolis.

Strajkowy czas

Według resortu spraw wewnętrznych w strajku w czwartekwzięło udział ponad 30 proc. pracowników sektora publicznego, w edukacjiodsetek wyniósł ponad 43 proc.

Związek CGT uważa, że jest „niemożliwe” podanie dokładnejliczby uczestników strajku tego wieczoru.

W czwartek w kilkuset ulicznych demonstracjach w całym krajuwzięli udział zarówno pracownicy sektora publicznego, jak i prywatnego.Najwięcej było reprezentantów sektorów transportu, edukacji, energetyki orazsłużby zdrowia, obecni byli studenci i emeryci. Nie brakowało jednak równieżstrażaków, adwokatów, policjantów, a nawet przedstawicieli wyższej kadrykierowniczej.

W trakcie demonstracji doszło do policyjnych interwencjiprzeciwko osobom wszczynającym zamieszki. W Paryżu podpalano samochody irozbijano szyby.

Związkowcy i protestujący oskarżają administrację prezydentaEmmanuela Macrona o brak szczegółowych informacji na temat reformy emerytalnej.”W Niemczech, gdzie przeprowadzono podobną reformę emerytalną kilka lat temu,od razu powiedziano, że służy ona rządowi do obniżenia przyszłych emerytur. WeFrancji ten fakt jest ukrywany” – podkreślają związkowcy CGT.

Pałac Elizejski poinformował, że rząd w połowie przyszłegotygodnia przedstawi „szczegółową architekturę reformy emerytalnej”. (PAP)

Więcej na temat aktualnej sytuacji we francuskim transporcie TUTAJ

Komentarze