Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ZTM Warszawa zaprasza na wycieczki. Transportem publicznym

infotrans
30.04.2019 08:37
0 Komentarzy

Nareszcie przyszłaprawdziwa, ciepła i zielona – wiosna. Czas więc wybrać się na dłuższy spacer,najlepiej za miasto. Do wielu bardzo ciekawych miejsc można dojechać WarszawskimTransportem Publicznym.

Jezioro Zegrzyńskie, Kampinoski Park Narodowy, konstancińskatężnia czy willa Milusin w Sulejówku. Okolice Warszawy obfitują w atrakcjeniezależnie od tego czy ktoś lubi architekturę i historię, czy woli odpoczywaćnad jeziorem lub w lesie. Turystyka jest łatwiejsza z Warszawskim TransportemPublicznym. Dzięki rozbudowanej sieci połączeń można planować ciekawe wycieczkii nie trzeba wracać na parking po samochód. Co więcej, Bilet Warszawiakaobowiązuje w obu strefach i nie trzeba dodatkowo kasować biletu w autobusachlinii strefowych. WTP to również Warszawskie Linie Turystyczne z tegorocznąnowością: Piaseczyńską Kolejką Wąskotorową. Specjalną ofertę przygotowałyrównież Koleje Mazowieckie.

Góra Kalwaria

Początków miasta należy szukać w średniowiecznej wsi Góra,która stanowiła doskonałe miejsce przeprawy na drugi brzeg Wisły. Okresintensywnego rozwoju Góry Kalwarii przypadł na wiek XVII i był związany z osobąbiskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego. Biskup kupił wieś w 1666 roku ipostawił sobie za cel wybudowanie Nowej Jerozolimy z licznymi kościołami iklasztorami. Na jego polecenie sprowadzono z Jerozolimy ziemię, którą rozsypanowzdłuż głównych traktów osady. O wyjątkowym charakterze miasta zdecydował układurbanistyczny oparty na planie krzyża łacińskiego. Podstawę miasta stanowiłousypane wzgórze i dwie przecinające się ulice. W miejscu ich skrzyżowaniastanęła Kaplica Piłata, przy wierzchołku krzyża – kościół Bernardynów, a przyzakończeniach ramion krzyża – klasztory Dominikanów i Pijarów. Góra Kalwariastała się miejscem kultu religijnego, do którego pielgrzymowali wierni z całegokraju.

W XIX wieku Góra Kalwaria stała się miastem żydowskim iośrodkiem chasydyzmu. Wybuch II wojny światowej zakończył ten etap rozwojumiasta.

W pobliskim Czersku znajdują się ruiny Zamku KsiążątMazowieckich. Zamek został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Zostałpoważnie zniszczony w 1656 roku w czasie najazdu szwedzkiego. Nigdy nie zostałodbudowany. Do dziś zachowały się trzy wieże i część murów.

Do Góry Kalwarii dojechać można autobusem linii 742 orazniektórymi kursami KM R8.

Konstancin-Jeziorna

Miasto Konstancin-Jeziorna powstało w 1969 roku w wynikupołączenia Skolimowa-Konstancina, Jeziorny i kilku okolicznych wsi. WsieSkolimów i Jeziorna istniały już w średniowieczu, ale poważny rozwój okolicynastąpił w XVIII wieku, kiedy to na rzece Jeziorce uruchomiono pierwszy naMazowszu zakład papierniczy. Z czasem zakład przeniesiono w dół rzeki, a nazwęJeziorna Fabryczna zmieniono na Mirków. Było to związane ze sprowadzeniem nadrzekę Jeziorkę zakładów papierniczych z Mirkowa pod Kaliszem. Kolejnymimpulsem, który zdeterminował obecny charakter Konstancina-Jeziorny byłoutworzenie w 1897 roku przez Towarzystwo Akcyjne Ulepszania MiejscowościLetniskowych podwarszawskiego letniska. Letnisko początkowo nosiło nazwęKonstancja, a z czasem zmieniono je na Konstancin. Budowane tu wille byłyprojektowane przez najlepszych ówczesnych architektów. Oglądając je należyszczególną uwagę zwrócić na willę „Świt”. To właśnie tu ostatnich pięć latżycia spędził Stefan Żeromski. I to tu powstały fragmenty m.in. „Przedwiośnia”,”Snobizmu i postępu” oraz „Wiatru od morza”.

Konstancin najbardziej kojarzy się jednak z parkiem iznajdującą się w nim tężnią solankową. Solanka pompowana jest na wysokośćsześciu metrów, przepuszczana przez tarninowe podłoże i rozpylana. Dodatkowozostały zainstalowane grzybki, dzięki którym woda tworzy mgiełkę ułatwiającąinhalację. Solanka wpływa leczniczo na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnychi odporność organizmu.

Do Konstancina-Jeziorny dojechać można dojechać autobusami linii:200, 251, 700, 710 i 724.

Jezioro Zegrzyńskie

Jezioro Zegrzyńskie, które ma ponad trzy tysiące hektarówpowierzchni i głębokość dziesięciu metrów, jest sztucznym zbiornikiem. Dlatego,choć formalnie jest jeziorem, zwyczajowo bywa nazywane zalewem. Akwen ma jużponad 50 lat. W miejscu, gdzie się znajduje jeszcze na początku lat 60.ubiegłego wieku mieszkali ludzie. Nad jeziorem odnajdą się miłośnicy różnychform wypoczynku. Odpoczną tam zarówno osoby poszukujące ciszy, spokoju ibłogiego lenistwa, rodzice, którzy szukają atrakcji dla dzieci oraz ci, którzynie potrafią usiedzieć w miejscu, a wolny czas spędzają w sposób aktywnyJezioro to także raj dla miłośników wędkowania. Jego wody zamieszkuje wielegatunków ryb. Można tu uprawiać wiele sportów wodnych, pływać żaglówką,kajakiem czy rowerem wodnym, a wytrawniejsi sportowcy mogą skusić się nawindsurfing czy wakeboarding.

Nad jezioro Zegrzyńskie można dojechać z Warszawy autobusamitrzech linii: 705, 734 i 735.

Otwock

Wawer, Międzylesie, Radość, Miedzeszyn i Falenica orazJózefów i Otwock – to osiedla i miejscowości leżące wzdłuż tzw. „liniiotwockiej”. Jest to dawny obszar kuracyjny. To jedna z najbardziej urokliwych inajciekawszych okolic stolicy, chętnie odwiedzana przez amatorów pieszychwędrówek po tutejszych lasach oraz miłośników zabytków architektury i techniki.

W okolice „linii otwockiej” najlepiej wybrać się koleją.Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S1 kursują między Pruszkowem aOtwockiem, tak jak przed II wojną światową, gdy 15 grudnia 1936 rokuuruchomiono na tej trasie pierwszą w II Rzeczypospolitej zelektryfikowaną liniękolejową. Na stacjach Międzylesie, Radość, Miedzeszyn, Falenica, Michalin,Józefów i Świder do dziś zachowały się modernistyczne betonowe wiaty ocharakterystycznej „skrzydlatej” formie zadaszeń, pawilony kasowe i poczekalnieobłożone klinkierem. Szczególnym obiektem jest stuletni dworzec w Otwocku.

Wille świdermajery są najbardziej charakterystycznymelementem krajobrazu „linii otwockiej”. Nazwa ta odnosi się do określenia styluw letniskowej architekturze drewnianej z przełomu XIX i XX wieku. Styl tenzostał stworzony przez polskiego rysownika i malarza – Michała ElwiroAndriolliego. Artysta zawarł w nim elementy budownictwa mazowieckiego,zaczerpnął też inspirację z architektury alpejskiej. Charakterystyczne dlaświdermajerów są bogate i misternie rzeźbione ażurowe zdobienia werand iganków.

Wyjątkowe walory krajobrazowe ma rzeka Świder, wpadająca doWisły na granicy Otwocka i Józefowa. Charakteryzuje się sennym i płytkimkorytem z licznymi meandrami i starorzeczami, otoczonymi lasem.

Do Otwocka można dojechać pociągami SKM S1, KM R7 oraz autobusamilinii 702.

Sulejówek

Pierwsze wzmianki o wsi Suleno, na którą składało się kilkachat i karczma, pochodzą z 1526 roku. Okolice zawdzięczają swój rozwój kolei iwojsku. W 1866 roku otwarto Warszawsko-Terespolską Drogę Żelazną. Na przełomieXIX i XX wieku władze carskie utworzyły rembertowski poligon artyleryjski, coskutkowało osiedlaniem się w okolicy rosyjskich oficerów.

Ogromne znaczenie dla historii Sulejówka miało sprowadzeniesię w 1920 roku do dworku „Siedziba” pierwszego premiera Niepodległej JędrzejaMoraczewskiego wraz z żoną. To i z ich polecenia, rok później AleksandraSzczerbińska (później Piłsudska) kupiła w Sulejówku wille „Otradno”, potoczniezwaną „Drewniakiem”. W 1923 roku żołnierze wybudowali w darze JózefowiPiłsudskiemu dworek „Milusin”. Marszałek mieszkał w Sulejówku w latach 1923 –1926, a później regularnie tam bywał.

Dworek „Milusin” w 2000 roku wrócił w ręce rodzinyPiłsudskich, a osiem lat później Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego orazMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołali Muzeum Józefa Piłsudskiego.W muzeum znajdują się zbiory z okresu od Powstania Styczniowego do śmierciJózefa Piłsudskiego w 1935 roku. Do domu marszałka wróciły oryginalneprzedmioty wywiezione w 1947 roku na rozkaz władz Polski Ludowej. Powieloletnich poszukiwaniach okazało się, że przedmioty znajdują się w pałacu wHelenowie – reprezentacyjnym ośrodku Ministerstwa Obrony Narodowej.

Do Sulejówka dojechać można pociągiem SKM S2, KM R2 lubautobusem linii 173.

Kampinoski ParkNarodowy

Na północny-zachód od Warszawy rozpościera się niezwykłykompleks leśny – Kampinoski Park Narodowy. Na 350 kilometrach szlaków pieszychi 200-kilometrowym przeznaczonym dla rowerzystów, znaleźć można miejscazwiązane z historią, piękną przyrodę i przede wszystkim wypocząć. Jedno zmiejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić – ze względu na pamięć o ofiarach IIwojny światowej i wyjątkowo ciekawą przyrodę – leży zaledwie 30 minut jazdy odwęzła Młociny. To cmentarz i muzeum w Palmirach. Pochowano tu 2115 osóbzamordowanych w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej podczas wojny. ZPalmir można przejść do Truskawia. Szlak prowadzi przez porośniętą lasem wydmę,łąki, turzycowiska, wrzosowiska, podmokłe lasy, gdzie przejście suchą nogąmożliwe jest dzięki drewnianym pomostom. Żyją tu żaby, traszki i wyjątkoworzadki jadowity ssak – rzęsorek rzeczek.

Na kolejny spacer można się wybrać z Sierakowa. Bagna obszaru ochrony ścisłej „Sieraków” dająschronienie ptakom, m.in. żurawiom i czarnym bocianom. Nietrudno spotkać turównież łosia. Przez mokradła idzie się groblą, która prowadzi do uroczyska „NaMiny”. Swoją nazwę zawdzięcza ono hitlerowcom. W 1944 roku zaminowali tu jedyneprzejście przez bagno Cichowąż. W okolicy znaleźć można też wiele pozostałościpo działaniach wojennych we wrześniu 1939 roku – ślady lejów po bombach iokopów.

W różne miejsca Kampinoskiego Parku Narodowego dojechaćmożna autobusami linii: 110, 150, 210, 250, 800.

Linia 300 na wyścigi

Dla pasażerów wybierających się na Tor Wyścigów Konnychuruchomiona została linia 300. Autobusy jeżdżą trasą:

METRO WILANOWSKA – Puławska– al. Wyścigowa – TOR SŁUŻEWIEC

Autobusy linii będą jeździły w dni: 28 kwietnia, 4, 5, 11,12, 18, 19, 25, 26 maja, 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29, 30 czerwca, 6, 7, 27, 28 lipca,3, 4, 10, 11, 18, 24, 25, 31 sierpnia, 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29września, 5, 6, 12, 13, 19, 20, 26, 27 października i 2, 3, 9, 10 listopada.


Komentarze