TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ZTM Gdańsk udostępnia kolejny zbiór danych dla twórców aplikacji
GDANSK.PL TransInfo.pl - Opublikowano: 10.07.2019 17:14:06
ZTM Gdańsk udostępnia kolejny zbiór danych dla twórców aplikacji (foto: gdansk.pl)

Zbiór danych zawierający informacje o ważności i typach biletów okresowych, zakupionych przez użytkowników komunikacji miejskiej, to kolejna pozycja w katalogu otwartych danych ZTM w Gdańsku.

Pierwsze otwarte dane ZTM udostępnił na początku 2017 r., od tego czasu systematycznie poszerza katalog, obecnie jest w nim już kilkanaście pozycji.

Dzięki zbiorowi danych w formacie GTFS, który zawiera informacje o rozkładach jazdy, trasach przejazdu i lokalizacji przystanków (realizacja wspólnie z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdyni), rozkłady jazdy trójmiejskiej komunikacji miejskiej są już dostępne na Mapach Google. Wystarczy wpisać konkretny adres na Mapach Google, by wyświetliły się dostępne opcje dojazdu transportem publicznym.

Dane te są oczywiście otwarte dla wszystkich chętnych programistów.

Nowy zbiór w otwartych danych - “Ważne bilety" - pozwala na skonstruowanie aplikacji jeszcze bardziej pomocnej użytkownikom.

Dajemy programistom kolejne nowe możliwości działania - mówi Agnieszka Rzeźnikowska, główny specjalista ds. obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej ZTM w Gdańsku. Można stworzyć aplikację, która będzie wysyłać użytkownikom kart powiadomienia z odpowiednim wyprzedzeniem o tym, że zbliża się koniec ważności biletu i trzeba doładować kartę. Można będzie również sprawdzać ważność karty na żądanie - dodaje.

Obecnie pasażer sam musi pamiętać o tym, by sprawdzić ważność karty. Może to zrobić wpisując numer Karty Miejskiej np. poprzez stronę internetową ZTM.

Zbiór "Ważne bilety" został utworzony przez pracowników Sekcji Utrzymania Systemów ZTM w Gdańsku na podstawie danych zgromadzonych w systemie biletu elektronicznego (numery kart miejskich). Odpowiednio spreparowane zapytanie pozwala zaciągnąć ze zbioru informacje o ważności i typie biletów (taryfie: m.in.: bilet miesięczny, 30-dniowy, “ważny we wszystkie dni tygodnia") wraz z informacją o strefach, na jakie zostały zakupione. W zbiorze znajdują się wyłącznie informacje o biletach ważnych w czasie jego generowania i o tych, które będą aktywne w przyszłości.

Zasób nie zawiera danych osobowych podróżnych. Są w nim tylko numery kart i powiązane z nimi, wyżej wymienione informacje. Dane są konwertowane na format JSON (uniwersalny format do tworzenia aplikacji mobilnych), a zasób jest aktualizowany codziennie rano.

Katalog "Ważne bilety" znaleźć można na platformie Otwartych Danych Miasta Gdańska (razem z pozostałymi zbiorami ZTM).

Zupełnie “świeże" w zasobach Otwartych Danych ZTM są informacje na temat pozycji GPS pojazdów komunikacji miejskiej (pochodzą z systemu TRISTAR) oraz rzeczywiste czasy ich przyjazdów na wszystkie przystanki.

Liczyliśmy na to, że te zbiory danych spotkają się z dużym zainteresowaniem wśród twórców aplikacji i tak się już dzieje – mówi Agnieszka Rzeźnikowska. Wykorzystali je już twórcy aplikacji Cristalbus.pl oraz Bus Live, która pozwala obserwować na żywo w telefonie ruch pojazdów komunikacji miejskiej – dodaje.

Tylko 9 lipca 2019 r. ZTM obsłużył prawie 750 tys. zapytań o udostępniane przez siebie dane. Przy czym pamiętać trzeba, że niemal każdy ze zbiorów jest raz na dobę aktualizowany i twórcy, którzy chcą by ich aplikacje działały rzetelnie, muszą odświeżać je w tym samym cyklu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
bilet
ZTM Gdańsk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....