Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ZTM Gdańsk udostępnia kolejny zbiór danych dla twórców aplikacji

infotrans
10.07.2019 15:14
0 Komentarzy

Zbiór danychzawierający informacje o ważności i typach biletów okresowych, zakupionychprzez użytkowników komunikacji miejskiej, to kolejna pozycja w kataloguotwartych danych ZTM w Gdańsku.

Pierwsze otwarte dane ZTM udostępnił na początku 2017 r., odtego czasu systematycznie poszerza katalog, obecnie jest w nim już kilkanaściepozycji.

Dzięki zbiorowi danych w formacie GTFS, który zawierainformacje o rozkładach jazdy, trasach przejazdu i lokalizacji przystanków(realizacja wspólnie z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdyni), rozkłady jazdytrójmiejskiej komunikacji miejskiej są już dostępne na Mapach Google. Wystarczywpisać konkretny adres na Mapach Google, by wyświetliły się dostępne opcje dojazdu transportempublicznym.

Dane te są oczywiście otwarte dla wszystkich chętnychprogramistów.

Nowy zbiór w otwartych danych – “Ważne bilety” – pozwala naskonstruowanie aplikacji jeszcze bardziej pomocnej użytkownikom.

Dajemy programistomkolejne nowe możliwości działania – mówi Agnieszka Rzeźnikowska, głównyspecjalista ds. obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej ZTM w Gdańsku. Można stworzyć aplikację, która będziewysyłać użytkownikom kart powiadomienia z odpowiednim wyprzedzeniem o tym, żezbliża się koniec ważności biletu i trzeba doładować kartę. Można będzierównież sprawdzać ważność karty na żądanie – dodaje.

Obecnie pasażer sam musi pamiętać o tym, by sprawdzićważność karty. Może to zrobić wpisując numer Karty Miejskiej np. poprzez stronęinternetową ZTM.

Zbiór „Ważne bilety” został utworzony przezpracowników Sekcji Utrzymania Systemów ZTM w Gdańsku na podstawie danychzgromadzonych w systemie biletu elektronicznego (numery kart miejskich).Odpowiednio spreparowane zapytanie pozwala zaciągnąć ze zbioru informacje oważności i typie biletów (taryfie: m.in.: bilet miesięczny, 30-dniowy, “ważnywe wszystkie dni tygodnia”) wraz z informacją o strefach, na jakie zostałyzakupione. W zbiorze znajdują się wyłącznie informacje o biletach ważnych wczasie jego generowania i o tych, które będą aktywne w przyszłości.

Zasób nie zawiera danych osobowych podróżnych. Są w nimtylko numery kart i powiązane z nimi, wyżej wymienione informacje. Dane sąkonwertowane na format JSON (uniwersalny format do tworzenia aplikacji mobilnych),a zasób jest aktualizowany codziennie rano.

Katalog „Ważne bilety” znaleźć można na platformieOtwartych Danych Miasta Gdańska (razem z pozostałymi zbiorami ZTM).

Zupełnie “świeże” w zasobach Otwartych Danych ZTM sąinformacje na temat pozycji GPS pojazdów komunikacji miejskiej (pochodzą zsystemu TRISTAR) oraz rzeczywiste czasy ich przyjazdów na wszystkie przystanki.

Liczyliśmy na to, żete zbiory danych spotkają się z dużym zainteresowaniem wśród twórców aplikacjii tak się już dzieje – mówi Agnieszka Rzeźnikowska. Wykorzystali je już twórcy aplikacji Cristalbus.pl oraz Bus Live, którapozwala obserwować na żywo w telefonie ruch pojazdów komunikacji miejskiej –dodaje.

Tylko 9 lipca 2019 r. ZTM obsłużył prawie 750 tys. zapytań oudostępniane przez siebie dane. Przy czym pamiętać trzeba, że niemal każdy zezbiorów jest raz na dobę aktualizowany i twórcy, którzy chcą by ich aplikacjedziałały rzetelnie, muszą odświeżać je w tym samym cyklu.


Komentarze