TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ZMP dziękuje URE za energetyczne wsparcie
TransInfo.pl - Opublikowano: 21.12.2018 15:30:20
ZMP dziękuje URE za prądowe wsparcie ; fot. Hanna Hendrysiak, ZMP

19 grudnia samorządowcom udało się spotkać z wiceministrem energii, Tadeuszem Skoblem oraz prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, Maciejem Bando, który skierował sprawę tegorocznych podwyżek cen energii do prokuratury.

W piśmie z 20 grudnia prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz podziękował Maciejowi Bando, Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki za udział w środowym spotkaniu z przedstawicielami Związku i innych organizacji samorządowych oraz za wszystkie przekazane jego uczestnikom informacje.

-"Zestawienie ich z ogłaszanymi przez Pana komunikatami o średnich cenach energii na rynku konkurencyjnym wskazuje jednoznacznie, że nasze wątpliwości dotyczące uzasadnienia drastycznej podwyżki cen energii, jakie zostały zaproponowane samorządom, okazały się słuszne. Dziękujemy Panu za rzetelne przedstawienie okoliczności kształtowania się ceny energii elektrycznej na giełdzie i czynników, które mogły mieć wpływ na sytuację w tym zakresie. Dziękujemy także za czynności podjęte w celu wyjaśnienia postawy monopolistów energetycznych, która rodzi bardzo poważne podejrzenia o praktyki spekulacyjne. Podzielając w pełni Pańskie zastrzeżenia, wyrażamy nadzieję, że prowadzone przez Pana i przez prokuraturę postępowania wyjaśniające doprowadzą do obnażenia mechanizmów, jakie legły u podstaw kwestionowanych działań producentów energii.

W związku z prowadzonymi obecnie w szybkim tempie pracami nad zmianami w przepisach, mającymi na celu przywrócenie równowagi na rynku energii w warunkach konsolidacji i monopolu państwowych wytwórców energii, pozwalam sobie wyrazić przekonanie, że ceny energii dostarczanej gminom na potrzeby zapewnienia mieszkańcom powszechnych usług publicznych (woda, ścieki, śmieci, transport publiczny) nie powinny zawierać nadmiernej marży, przekraczającej poziom niezbędny dla rozwoju majątku i zapewnienia akcjonariuszom minimalnego zwrotu z kapitału." - czytamy w piśmie prezesa ZMP do prezesa URE.

Energetyczne spotkanie

Przypomnijmy, że 19 grudnia samorządowcom udało się spotkać z wiceministrem energii, Tadeuszem Skoblem oraz prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, Maciejem Bando. Wiceminister Skobel poinformował, że "w najbliższym czasie" przedstawi rozwiązania korzystne dla samorządów, zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, a także ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego.

-"Samorządy są dla nas bardzo ważnym elementem. Zastanawialiśmy się m.in., czy nie wprowadzić nowej grupy taryfowej lub cennikowej w ich działalności wrażliwej społecznie. – powiedział wiceminister.

Obecny na spotkaniu prezes URE poinformował, że zarządził postępowanie wyjaśniające w sprawie podwyżek cen, które jest jego najsilniejszą bronią. W jego wyniku skierował zawiadomienie do prokuratury, gdyż uznał, że tak duży wzrost cen jest nieuzasadniony. Zdaniem Prezesa Bando polski rynek jest zdominowany przez trzy spółki państwowe, które wykorzystują swoją pozycję na rynku i nadmiernie podnoszą ceny, by osiągnąć większy zysk.

Co dalej?

Samorządowcy przekazali informacje dotyczące drastycznych podwyżek, które wynoszą 50-70% (Związek Miast Polskich zebrał dane od 100 miast), a także – konkretne propozycje działań. Zajmie się nimi specjalny zespół, powołany w ramach Komisji Wspólnej. Głównym jego zadaniem będzie obniżenie taryfy dla JST i znalezienie rozwiązania wycofania się z podpisanych już przez samorządy w wyniku przetargów umów na zakup energii elektrycznej. Jedną z propozycji było zerwanie umowy ze względu "na ważny interes społeczny".


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektromobilność
energia
ME
ZMP
URE

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....