TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Zmodernizują kolejkę na Szyndzielnię
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 08.12.2015 09:20:37
Zmodernizują kolejkę na Szyndzielnię

Kolej linowa na Szyndzielnię, jedna z atrakcji turystycznych Bielska-Białej, zostanie zmodernizowana. Austriacka firma Doppelmayr ma na to 13 miesięcy. Szef zawiadującej koleją gminnej spółki ZIAD Janusz Kisiel podał, że prace będą kosztowały 12 mln zł.

W poniedziałek w bielskim magistracie przedstawiciele obu spółek podpisali umowę.

-?We wrześniu przyszłego roku kolej zostanie zamknięta. Rozpocznie się demontaż dotychczasowych urządzeń i instalacja nowych. Po trzech miesiącach mają zostać przeprowadzone testy i odbiory. Liczymy, że pierwsi turyści wyjadą na Szyndzielnię na przełomie stycznia i lutego 2017 r.? ? powiedział Kisiel.

Zdaniem prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta modernizacja jest bardzo ważna dla miasta. Wyjaśnił, że kolejka to jeden z symboli miasta, z którego mieszkańcy i turyści chętnie korzystają. Prezes Kisiel dodał, że inwestycja zostanie sfinansowana w 2/3 z podwyższenia kapitału akcyjnego spółki. Nowe akcje obejmie gmina Bielsko-Biała. Pozostała część będzie pochodziła z funduszy ZIAD.

Zdaniem Bogdana Tarki, prezesa polskiego przedstawicielstwa austriackiej firmy, dzięki modernizacji poprawi się komfort podróżowania oraz niezawodność kolei. Wymienione zostaną m.in. napęd główny i lina nośno-napędowa. Turyści zasiądą w nowych 6-osobowych wagonikach. Będą one dostępne także dla niepełnosprawnych na wózkach.

Gondolowa kolej linowa powstała w 1953 r. i do drugiej połowy lat 90. była jedyną tego typu powojenną inwestycją w Polsce. Według szacunków ZIAD w ciągu 62 lat z atrakcji skorzystało kilkanaście milionów turystów. Żeby pokonać trasę o długości ponad 1,8 tys. m potrzeba było 13 minut. W ciągu godziny na górującą nad miastem Szyndzielnię mogło wyjechać 300 osób. W 1995 r. kolej została zmodernizowana. Czas wyjazdu skrócił się do 6 minut, a przepustowość wzrosła niemal trzykrotnie. Jak podała spółka, obecna kolej jest już przestarzała i wykazuje objawy zużycia technicznego. Ma za sobą dwie poważne awarie, które ograniczyły maksymalną przepustowość do 700 osób na godzinę. Wkrótce czekałoby ją wyłączenie. Po zakończeniu obecnej modernizacji przepustowość i czas jazdy nie zmienią się.

Jak dodał Kisiel, ZIAD miał do wyboru modernizację lub budowę nowej kolei. Wybrane rozwiązanie jest o połowę tańsze, a jednocześnie w minimalnym stopniu ingeruje w przyrodę. Prace zostaną przeprowadzone jedynie we wnętrzach istniejących budynków, a wymiana liny odbędzie się przy użyciu śmigłowca. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bielsko-Biała
Szyndzielnia
kolejka
Doppelmayr
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....