TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Zmiany w komunikacji w Elblągu
ZKM ELBLĄG - Opublikowano: 18.12.2015 11:30:05
Zmiany w komunikacji w Elblągu (rys. MyBus Online, Google)

ZKM w Elblągu informuje, że od 1 stycznia 2016 w rozkładzie jazdy linii nr 9 w dni robocze zostanie zmniejszona liczba kursów wykonywanych po godzinie 16:30. Ponadto, od początku roku zostanie zawieszone funkcjonowanie linii nr 23.

Nowy rozkład jazdy linii nr 9 zostanie umieszczony na przystankach w dniach od 29 do 30 grudnia 2015, a na stronie internetowej ZKM - 31 grudnia 2015.

Ponadto od 1 lutego 2016 zostaną wprowadzone zmiany w rozkładach jazdy dla linii tramwajowych. Korekty te będą obejmowały rozkłady w dni wolne, szczególnie w niedziele, w zakresie kursów wykonywanych w godzinach porannych. Informacje dotyczące tych zmian zostaną podane w osobnym komunikacie.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej zostały przygotowane w ramach optymalizacji rozkładów jazdy. Przy ich wprowadzaniu uwzględniono wyniki badań potoków pasażerskich przeprowadzonych w marcu bieżącego roku oraz konieczność racjonalizacji nakładów przeznaczonych na transport zbiorowy w roku 2016.

Wyniki przeprowadzonych w 2015 badań to cenny i jednocześnie obszerny materiał. Tego typu całościowe badania w elbląskiej komunikacji miejskiej nie były prowadzone od kilku lat. Wynikało to przede wszystkim z faktu prowadzenia przez miasto rozległych inwestycji w infrastrukturę drogową (remont DW 503 i 504) ? prowadzone prace miały ogromny wpływ na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. W tym czasie nastąpiło też wiele zmian nie tylko w układzie komunikacyjnym miasta. Na skutek procesów demograficznych zmniejszyła się liczba mieszkańców miasta - dotyczy to szczególnie liczby dzieci i młodzieży. Jednocześnie wzrosła liczba elbląskich seniorów. W omawianym czasie wzrosła również liczba osób migrujących z Elbląga do większych miast lub poza granice kraju. Tego typu zmiany demograficzne dotyczą zdecydowanej większości polskich miast.

Wyraźnie wzrosła również liczba samochodów osobowych (wzrost tzw. wskaźnika motoryzacji), które stanowią konkurencyjny dla komunikacji miejskiej środek transportu. Wiele informacji pochodzących z badań potwierdza obserwacje czynione przez ZKM w Elblągu.

Dostrzegane zmiany wymagają podjęcia działań mających na celu racjonalizację funkcjonowania komunikacji miejskiej, ponieważ zmniejszenie liczby pasażerów oznacza zmniejszenie przychodów ze sprzedaży biletów, co wymaga jednoczesnego wzrost poziomu dopłaty z budżetu miasta. ZKM stara się bezustannie poszukiwać kompromisu pomiędzy możliwościami finansowymi a potrzebami mieszkańców w zakresie rozkładów jazdy oraz jakości taboru i infrastruktury. Przypomnijmy, że już od zeszłego roku obowiązują wyższe wymagania w zakresie autobusów komunikacji miejskiej, systematycznie prowadzone były kompleksowe remonty wiat przystankowych, a tylko w 2015 roku pojawiło się 13 nowych konstrukcji (od 2012 roku liczba wiat wzrosła o 51 szt., czyli o ponad 35 %).

Badania potoków pasażerskich przeprowadzone w tym roku potwierdziły m.in że, najbardziej obciążone przystanki komunikacji miejskiej (niezależnie od rodzaju dnia) to: Dworzec(pętla), Płk Dąbka (Ogólna ? przy CH ?Ogrody?) i Plac Słowiański. Podobnie jest z najbardziej obciążonymi liniami - najwięcej pasażerów korzysta z linii tramwajowej nr 4 i autobusowej nr 7. Są to linie, których trasy przebiegają przez centrum miasta, łącząc północne obszary miasta (osiedla mieszkaniowe) z południowymi (dworcami, centrami handlowymi). Natomiast linią na której odnotowano najmniejszą liczbę pasażerów jest linia nr 23. Została ona utworzona w 2014 przede wszystkim na wniosek mieszkańców osiedla Dąbrowa. Wobec konieczności ograniczania kosztów związanych z komunikacją miejską od 1 stycznia 2016 funkcjonowanie linii nr 23 zostanie zawieszone. Nieliczni pasażerowie obecnie korzystający z tej linii, będą mieli możliwość korzystania z linii nr 20 (jak to miało miejsce jeszcze przed uruchomieniem linii nr 23).

Pewnym zaskoczeniem w wynikach przeprowadzonych badań była duża skala różnicy w liczbie pasażerów pomiędzy dniem roboczym a sobotą i niedzielą. W dni wolne i świąteczne liczba pasażerów wyraźnie spada, odpowiednio o 46 % w soboty i 66 % w niedziele w stosunku do dni roboczych. Wspomniane spore różnice są szczególnie widoczne w godzinach porannych i przedpołudniowych. Dlatego ze względu na konieczność dokonania korekt zmiany rozkładów jazdy wprowadzane od 1 lutego 2016 obejmą linie tramwajowe właśnie w dni wolne (w szczególności w niedziele) w zakresie kursów porannych.

Poza wyżej wymienionymi zmianami w funkcjonowaniu elbląskiej komunikacji miejskiej w 2016 roku ostatnią jest zapewnienie dojazdu do ul. Żuławskiej. W ostatnim okresie powstało tam wiele nowych przedsiębiorstw i dlatego ZKM postanowił uruchomić ? od połowy stycznia 2016r. ? kilka kursów przez ul. Żuławską poprzez modyfikację trasy linii nr 12. Planowane zmiany w przebiegu linii nr 12 spowodują jedynie kilkuminutowe przesunięcia w godzinach odjazdów z poszczególnych przystanków usytuowanych przy ul. Warszawskiej. Szczegółowe informacje w tym zakresie podane zostaną na początku stycznia.

Podsumowując, należy pamiętać, że bardzo często określone grupy pasażerów mają odmienne oczekiwania wobec rozkładów jazdy, więc muszą być one dostosowywane do potrzeb większości, uwzględniając jednakże - tam gdzie jest to tylko możliwe - potrzeby także małych grup. Jest to karkołomne zadanie ponieważ środki jakie można przeznaczyć na funkcjonowanie komunikacji miejskiej są siłą rzeczy ograniczone. Dlatego rozkłady jazdy cały czas ewoluują, ponieważ ZKM stara się wprowadzać do nich kolejne zmiany, które muszą jednocześnie uwzględniać także wcześniejsze uwagi i postulaty pasażerów. Zdarza się, i to dość często, że postulaty które docierają do ZKM od różnych pasażerów, są sprzeczne i wzajemnie się wykluczają.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Elbląg
Elbląg

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....