TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ZIKiT na rzecz czystego powietrza
UM KRAKÓW - Opublikowano: 22.02.2016 17:38:24
ZIKiT na rzecz czystego powietrza (fot. UM Kraków)

Zmniejszenie liczby samochodów w Śródmieściu, zwiększenie atrakcyjności podróży komunikacją miejską, budowanie alternatywy dla transportu indywidualnego oraz wprowadzanie preferencji dla ruchu pojazdów ekologicznych ? to najważniejsze założenia walki o czyste powietrze w Krakowie, w którą zaangażowany jest także Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Eliminacja ruchu tranzytowego w ścisłym centrum Krakowa realizowana jest na kilka sposobów, np. poprzez montowanie progów zwalniających, przebudowę ulic w rejonie Plantach Krakowskich wraz ze stopniowym wprowadzaniem ruchu jednokierunkowego oraz wprowadzenie stref ograniczenia ruchu, stref tempo 30, a także strefy płatnego parkowania.

Kolejnym ważnym krokiem jest budowanie alternatywy dla transportu indywidualnego. Obecnie trwa rozbudowa systemu roweru miejskiego. Nowy operator ma wprowadzić w Krakowie 1500 rowerów zlokalizowanych na 150 stacjach, które będą dostępne dla użytkowników przez cały rok, a więc również w sezonie zimowym. Sukcesywnie rozbudowywana jest sieć ścieżek rowerowych w Krakowie, także w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Warto też pamiętać o innych ułatwieniach dla rowerzystów, takich jak wprowadzenie kontrapasów.

Nie bez znaczenia jest wprowadzenie preferencji dla ruchu pojazdów ekologicznych. Przewozy komunikacją miejską, realizowane przez przewoźnika wyłonionego w ramach postępowania przetargowego, wykonywane są wyłącznie pojazdami spełniającymi wymogi EURO 6. Dziś na 12 krakowskich liniach jeździ 67 ekologicznych autokarów. Ponadto w strefie płatnego postoju funkcjonuje abonament typu E (150 zł miesięcznie) dla pojazdów elektrycznych lub hybrydowych. Liczba abonamentów sięga już 100.

Zwiększenie atrakcyjności podróży komunikacją miejską w Krakowie to najważniejszy aspekt w walce o czyste powietrze w Krakowie. Jego przykładem jest wprowadzenie nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej, dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, w skład którego wchodzi m.in. 327 tablic informacji pasażerskiej. Systematycznie wprowadzany jest również priorytet dla tramwajów i buspasy dostępne dla autobusów. Planowane są modernizacje torowisk: w tym roku od ul. Długiej do Dworca Głównego oraz na Rondzie Kocmyrzowskim. Dla komfortu pasażerów powstają zintegrowane węzły przesiadkowe (MDA, Czerwone Maki) wybudowana także została estakada pieszo-rowerowa Wielicka-Lipska. Przygotowywane są również kolejne linie tramwajowe na Górkę Narodową i na Azory.

Warto na koniec przypomnieć, że najwięcej zanieczyszczeń związanych z ruchem samochodowym powstaje w czasie ruszania pojazdu. Na zwiększenie płynności jazdy wpływ ma wprowadzenie obszarowego systemu sterowania ruchem, który np. skrócił czas przejazdu na al. Pokoju, ul. Nowohuckiej i ul. Bronowickiej o 7 procent, a na ciągu Bobrzyńskiego-Grota Roweckiego, dzięki koordynacji, kierowcy zazwyczaj przejeżdżają przez skrzyżowania bez zatrzymań.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
ZIKiT Kraków
ekologia
smog
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....