TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ZIKiT na rzecz czystego powietrza
UM KRAKÓW - Opublikowano: 22.02.2016 17:38:24
ZIKiT na rzecz czystego powietrza (fot. UM Kraków)

Zmniejszenie liczby samochodów w Śródmieściu, zwiększenie atrakcyjności podróży komunikacją miejską, budowanie alternatywy dla transportu indywidualnego oraz wprowadzanie preferencji dla ruchu pojazdów ekologicznych ? to najważniejsze założenia walki o czyste powietrze w Krakowie, w którą zaangażowany jest także Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Eliminacja ruchu tranzytowego w ścisłym centrum Krakowa realizowana jest na kilka sposobów, np. poprzez montowanie progów zwalniających, przebudowę ulic w rejonie Plantach Krakowskich wraz ze stopniowym wprowadzaniem ruchu jednokierunkowego oraz wprowadzenie stref ograniczenia ruchu, stref tempo 30, a także strefy płatnego parkowania.

Kolejnym ważnym krokiem jest budowanie alternatywy dla transportu indywidualnego. Obecnie trwa rozbudowa systemu roweru miejskiego. Nowy operator ma wprowadzić w Krakowie 1500 rowerów zlokalizowanych na 150 stacjach, które będą dostępne dla użytkowników przez cały rok, a więc również w sezonie zimowym. Sukcesywnie rozbudowywana jest sieć ścieżek rowerowych w Krakowie, także w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Warto też pamiętać o innych ułatwieniach dla rowerzystów, takich jak wprowadzenie kontrapasów.

Nie bez znaczenia jest wprowadzenie preferencji dla ruchu pojazdów ekologicznych. Przewozy komunikacją miejską, realizowane przez przewoźnika wyłonionego w ramach postępowania przetargowego, wykonywane są wyłącznie pojazdami spełniającymi wymogi EURO 6. Dziś na 12 krakowskich liniach jeździ 67 ekologicznych autokarów. Ponadto w strefie płatnego postoju funkcjonuje abonament typu E (150 zł miesięcznie) dla pojazdów elektrycznych lub hybrydowych. Liczba abonamentów sięga już 100.

Zwiększenie atrakcyjności podróży komunikacją miejską w Krakowie to najważniejszy aspekt w walce o czyste powietrze w Krakowie. Jego przykładem jest wprowadzenie nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej, dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, w skład którego wchodzi m.in. 327 tablic informacji pasażerskiej. Systematycznie wprowadzany jest również priorytet dla tramwajów i buspasy dostępne dla autobusów. Planowane są modernizacje torowisk: w tym roku od ul. Długiej do Dworca Głównego oraz na Rondzie Kocmyrzowskim. Dla komfortu pasażerów powstają zintegrowane węzły przesiadkowe (MDA, Czerwone Maki) wybudowana także została estakada pieszo-rowerowa Wielicka-Lipska. Przygotowywane są również kolejne linie tramwajowe na Górkę Narodową i na Azory.

Warto na koniec przypomnieć, że najwięcej zanieczyszczeń związanych z ruchem samochodowym powstaje w czasie ruszania pojazdu. Na zwiększenie płynności jazdy wpływ ma wprowadzenie obszarowego systemu sterowania ruchem, który np. skrócił czas przejazdu na al. Pokoju, ul. Nowohuckiej i ul. Bronowickiej o 7 procent, a na ciągu Bobrzyńskiego-Grota Roweckiego, dzięki koordynacji, kierowcy zazwyczaj przejeżdżają przez skrzyżowania bez zatrzymań.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
ZIKiT Kraków
ekologia
smog

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....