TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Z Tempo30 bezpieczniej na ulicach Katowic
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 15.10.2019 14:30:49
Z Tempo30 bezpieczniej na ulicach Katowic

Wprowadzenie ograniczenia prędkości w centrum Katowic – tzw. Strefy Tempo 30 – przyczyniło się do spadku liczby wypadków w tym rejonie o 41 proc. – poinformował 14 października Urząd Miasta w Katowicach.

Tzw. strefę uspokojonego ruchu wprowadzono w śródmieściu w sierpniu 2015 r., a dwa lata temu poszerzono ją o kilkanaście obszarów w dzielnicach. O kolejne ulice w centrum poszerzono ją w ostatnim czasie, podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Zasadna  i skuteczna

"Ocena funkcjonowania Strefy Tempo 30 w mieście potwierdziła zasadność i skuteczność jej wprowadzenia. Porównując dane dotyczące obszaru Strefy Tempo 30 z 2018 r. z okresem sprzed jej wprowadzenia w 2014 r. można zaobserwować, że łączna liczba wypadków spadła o około 41 proc." - poinformował w poniedziałek naczelnik wydziału transportu Bogusław Lowak.

Podkreślił, że spadek liczby wypadków nastąpił mimo dużego wzrostu liczby zarejestrowanych pojazdów. W 2014 r. było ich ponad 251 tys., a w zeszłym roku już ponad 303 tys.

Liczba wypadków w strefie spadła z 22 w 2014 r. do 13 w 2018 r. - to spadek o 41 proc. W 2014 r. rannych było 22, a w ubiegłym roku - 12, co daje spadek o ok. 45 proc. Ilość wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów spadła z 19 spadła do 11 - spadek o 42 proc.

Wypadkowy czwartek

Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice na podstawie danych uzyskanych z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach przygotował też całościowy dokument pt. "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego w Katowicach". Zawiera on m.in. analizę porównawczą wypadkowości ostatnich pięciu lat i porównanie z 2008 r., czyli z danymi sprzed 10 lat. Widoczny jest znaczący spadek wypadkowości w ostatniej dekadzie – z 449 w 2008 roku do 247 w 2018 roku (spadek o 45 proc.). Jednocześnie w tym okresie liczba pojazdów wzrosła o 56 proc. - ze 194 tys. do 303 tys.

W ostatniej dekadzie w Katowicach liczba wypadków z ofiarami śmiertelnymi spadła o 85 proc.; w 2008 r. na drogach Katowic zginęło 28 osób, a w ubiegłym roku - 4.

Z analizy wynika, że w 2018 r. w Katowicach doszło do 247 wypadków drogowych, z czego najwięcej - 19 proc. - w czwartek, a najmniej - 9 proc. - w niedzielę. Najczęściej dochodziło do nich w godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Najczęstszymi przyczynami tych zdarzeń było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu lub innemu pojazdowi oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

W Katowicach wprowadzane są również rozwiązania z zakresu inżynierii ruchu, które poprawiają bezpieczeństwo. Oprócz Strefy Tempo 30 jest to regularna rozbudowa infrastruktury rowerowej, sygnalizacje świetne w trybie "all red". Ponadto, dla zwiększenia ilości podróży środkami transportu publicznego i w efekcie ograniczenia ruchu indywidualnego, realizowane są następujące zadania inwestycyjne:

  • budowa nowych linii tramwajowych,

  • budowa centrów przesiadkowych,

  • budowa systemu zarządzania ruchem (ITS) dla nadania priorytetu w ruchu drogowym pojazdom transportu publicznego,

  • kontynuacja wymiany taboru autobusowego i tramwajowego.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
strefa
bezpieczeństwo
Katowice

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....