Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wyjątkowa gra Tramwajów Warszawskich

infotrans
30.06.2016 06:26
0 Komentarzy

Na potrzebyorganizowanej przez Spółkę Tramwaje Warszawskie VIII edycji kampanii społecznej?Bądźmy Razem Bezpieczni? powstała gra internetowa poświęcona problemowikorzystania z telefonów w ruchu drogowym. Realizatorem jest Fundacja ZenDriving.

Prowadzenie pojazduto wielofunkcyjna aktywność, w której uwaga musi obsłużyć wiele aspektów droginaraz, począwszy od centralnego zadania, przez widzenie peryferyjne,ignorowanie dystraktorów, aż do przewidywania, co się wydarzy i podejmowaniadecyzji. Analizy psychologów transportu pokazują wyraźnie, że nie tylkointencje decydują o tym, że łamiemy przepisy, ale i stopień naszej uważności.

Obecnienajgroźniejszymi i najtrudniejszymi do zignorowania dystraktorami są urządzeniamobilne, angażujące coraz większe zasoby naszej uwagi. Badania naukowe donoszą,że rozmawianie podczas jazdy ? nawet z użyciem zestawu głośnomówiącego ? o 37%redukuje sprawność pracy obszarów mózgu odpowiedzialnych za dostrzeganieprzeszkód na drodze i aż o 50% zmniejsza pole widzenia kierowcy. Każdeodwrócenie wzroku od drogi na 2 sekundy podwaja prawdopodobieństwo wypadku, asięganie po telefon, wybieranie numeru czy przeszukiwanie torby zwiększa toryzyko nawet 10-krotnie.

Problem rozproszeniaprzez smartfony nie dotyczy wyłącznie kierowców ? piesi, którzy rozmawiająprzez telefon, przechodzą przez jezdnię o 25% wolniej niż osoby skoncentrowanena bezpiecznym przekroczeniu ulicy. 80% pieszych z telefonem zachowuje sięryzykownie: przechodzi bez upewnienia się, czy jest bezpiecznie, wchodzi najezdnię zanim pojazd się zatrzyma lub przechodzi poza wyznaczonym miejscem.

Podczasrozmawiania, SMS-owania, wyszukiwania muzyki, oglądania filmów, grania w gryczy aktywności na portalach społecznościowych pieszym przytrafiają sięzderzenia z innymi ludźmi lub przeszkodami, upadki, spadanie ze schodów, zperonów, zranienia i złamania.

Komentarze