TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Wrocław za 30 lat - zrównoważona mobilność
UM WROCŁAW TL, TransInfo - Opublikowano: 13.02.2017 10:49:37 1 komentarz
Wrocław za 30 lat - zrównoważona mobilność

Jak będą zmieniać się wrocławskie ulice? Gdzie pojadą tramwaje? Co z ruchem samochodowym w centrum miasta ? między innymi na te pytania odpowiada tworzone "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia". Dzisiaj prezentowano analizy dotyczące polityki zrównoważonej mobilności.

- Nowe studium to jeden z najważniejszych dokumentów planistycznych Wrocławia. Od samego początku podchodzimy do niego z dużym zaangażowaniem i ponad to, do czego obliguje nas prawo. Odbyło się w jego sprawie mnóstwo spotkań z mieszkańcami, konsultacji, rozmawiamy ze środowiskami zaangażowanymi w życie miasta, radami osiedla. Zresztą to jeszcze nie koniec spotkań. Teraz jesteśmy na etapie kiedy ten dokument nabiera kształtów, ale to nie jego ostateczna forma ? mówił podczas dzisiejszego spotkania Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Urzędnicy w "Barbarze" omawiali dzisiaj politykę zrównoważonego transportu zawartą w studium. Bardzo istotne dla mieszkańców zagadnienie, które pokazuje jakie kierunki obierze Wrocław przez najbliższe lata.

 ? Miasto takie, jak Wrocław musi łączyć potrzeby różnych grup mieszkańców i różnych użytkowników przestrzeni miejskiej. Nie chcemy antagonizować tylko sprawić, aby wszyscy szanowali potrzeby innych ? podkreślał wiceprezydent Grehl.

Diagnoza tego co było

Jeszcze przed 2000 r. układ drogowy Wrocławia był mocno skoncentrowany w centrum miasta. Większość dróg krajowych przechodziła przez serce Wrocławia. Teraz ta struktura mocno się zmieniła z promienistej (docierającej do centrum) na promienisto-odwodową, która ruch samochodowy wyprowadza z ulic najbliżej Rynku. Największe znaczenia miało otworzenie AOW, ale także budowa śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia oraz fragmentów wschodniej obwodnicy. Od 2010 roku powstało we Wrocławiu 31 kilometrów nowej sieci drogowej, 20 km zyskało nowy charakter (ul. Lotnicza, Graniczna).

Analitycy wyliczyli, że ciągle wzrasta zainteresowanie Wrocławiem a tym samych ruch na poszczególnych wlotach do miasta. Niestety ciągle notowany jest spory przyrost liczby samochodów, w tej chwili jest to 600 aut na 1000 mieszkańców (np. w Monachium jest to 457 aut). Miasto chce tę tendencję przełamać i jest to wyzwaniem także polityki zrównoważonej mobilności. Dlatego w dokumencie stawia na mocny transport publiczny i promowanie pojazdów ekologicznych.

Jak się przemieszczamy w mieście?

W miastach zachodniej Europy, które oceniane są jako przyjazne do życia ta struktura jest zupełnie inna. Np. w Wiedniu autami jeździ tylko 29% mieszkańców, za to ruch pieszy stanowi ponad 28 %. Badania przeprowadzone we Wrocławiu 2010 i w 2015 roku pokazują, że mieszkańcy (kolejno 78% i 55%) uważają, że ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta jest ważne dla komfortu życia. Popierają również wprowadzenie pierwszeństwa dla komunikacji zbiorowej nawet kosztem ruchu samochodowego (60 %).

Cele i wyzwania Wrocławia

Planiści miejscy uważają, że aby poprawić jakość życia we Wrocławiu miasto musi wykorzystywać swój obecny potencjał ale też ciągle go rozwijać. ? Chcemy kreować miasto zwarte, przyjazne dla pieszych, aby mieszkańcy mogli poruszać się po nim wygodnie - podkreślają.

Mobilność w nowym studium - zasady:

    tak zaplanować strukturę miasta, aby wykorzystywała obecny potencjał infrastrukturalny,

    dopełniać przestrzeń miejską, tam gdzie jest już dobra komunikacja publiczna,

    planować nowe osiedla, tam gdzie jest już dobry transport zbiorowy lub gdzie planujemy komunikację publiczną,

    rozwiązaniami przestrzennymi zachęcać do poruszania się transportem niesamochodowym lub pieszo,

    przeciwdziałać suburbanizacji,

    powrót do centrum miasta,

    obniżenie kosztów codziennego życia i funkcjonowania miasta,

    obniżenie kosztów transportu.

Jak mówi Jan Gehl: "Jest możliwe pogodzenie kierowców i transportu publicznego z priorytetem wysokiej jakości warunków dla pieszych i rowerzystów, ale nie na odwrót. Nie da się stworzyć miasta dla ludzi, uznając za priorytet komunikację samochodową"

Prognozy GUS zakładają, że liczba ludności we Wrocławiu nie zmniejszy się, a może lekko wzrosnąć. Planiści w studium myślą o Wrocławiu, jako rdzeniu aglomeracji i planują jego rozwój biorąc pod uwagę warunki także około miasta. To jest dodatkowe 410 tys. ludzi. 60% z nich mieszka nie dalej niż 5 km od stacji kolejowej. A jedną z cech charakterystycznych dla aglomeracji jest dość mocno rozwinięta sieć kolejowa. Z niektórych miejscowości do centrum Wrocławia dociera się już w 30 min., są jednak i takie gdzie ta podróż trwa dłużej i na tych trasach transport szynowy na pewno trzeba rozwijać, a infrastrukturę modernizować.

Na terenie Wrocławia planiści proponują zrównoważony model. Aby tego dokonać wprowadzają nowość, której nie było w dokumentach planistycznych do tej pory. Chodzi o strefy dostępności komunikacyjnej.

- Chcemy podzielić miasto na różne obszary, ustalić dla nich priorytety przestrzenne. Wskazać dla kogo są dedykowane poszczególne obszary. Określić funkcjonalności węzłów przesiadkowych i wykreować nowe. Najważniejsza w tym jest sieć tramwajowa, elementem spajającym jest Wrocławski Program Tramwajowy, który został wpisany do studium. Sieć autobusowa ma ją uzupełniać na obszarach, gdzie tramwaje nie docierają. Wszystkie środki transportu muszą być zintegrowane ze sobą i parkingami typu park&ride ? mówi Monika Kozłowska-Święconek, kierownik działu planowania komunikacji z Biura Rozwoju Wrocławia.

Wrocławski Program Tramwajowy

Zgodnie z planami w studium we Wrocławiu ma przybyć 51 km nowych tras tramwajowych i 13 km wariantów. Jeśli te plany zostaną zrealizowane to ponad połowa wrocławian miałaby do najbliższego przystanku tramwajowego nie więcej niż 400 m.

Co z pieszymi i rowerzystami?

Planiści mocny nacisk kładą na komfort ruchu pieszego i rozwój ruchu rowerowego. W kilku miejscach miasto już odpowiedziało, dla kogo dany obszar/ulica jest najważniejsza (przejście świdnickie, ul. św. Antoniego, rynek Psiego Pola). Na pewno takich przestrzeni musi przybywać. Muszą znikać też bariery architektoniczne. W studium nakreślono również sieć nowych tras rowerowych, bo to środek transportu, który we Wrocławiu mocno zyskuje na popularności. Wyznaczono 625 km tras rowerowych, różnego rodzaju. Nowością są zielone trasy, które mają przebiegać z dala od głównych arterii, być odseparowane od ruchu samochodowego. Inspiracją była tutaj trasa piesza z XX wieku Hugo-Richtera, która powstała na południu miasta.

Zielona, rowerowa obwodnica Wrocławia

Urzędnicy zwracają uwagę, że dopełnieniem dla obecnych środków transportu będzie na pewno także komunikacja z wykorzystaniem rzeki. Mają pojawiać się kolejne przystanie i przystanki tramwajów wodnych, które mogłyby być włączone w system transportu miejskiego.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UM Wrocław
plan
  • tantus – 14.02.2017

    Od kilkunastu lat we Wrocławiu ciągle się mówi o zrównoważonym transporcie, rozwoju sieci tramwajowej, itd. Problem w tym, że tylko się mówi. I obawiam się, że będzie jak w piosence Elektrycznych Gitar - "Wszyscy zgadzają się ze sobą i będzie dalej tak, jak jest".

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....