TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Wrocław: wystawa ?113 lat komunikacji miejskiej?
MPK WROCŁAW - Opublikowano: 18.05.2015 13:20:00
Wrocław: wystawa ?113 lat komunikacji miejskiej?

Podczas obrony Festung Breslau wagony tramwajowe były elementami barykad. Po wojnie wywożono w nich gruz. Służyły jako mobilne punkty medyczne, kioski, księgarnie, apteki, a nawet żłobki. Poznaj niezwykłą historię komunikacji miejskiej we Wrocławiu.  

Od 18 maja na pl. Solnym można oglądać wystawę, którą MPK przygotowało z okazji swojej 70-rocznicy. Jubileusz spółki stał się pretekstem do opracowania i zaprezentowania mniej znanego wycinka historii naszego miasta, widzianej z perspektywy komunikacji miejskiej. 

Za jej początek przyjmujemy uruchomienie pierwszych tras spółki Staedtische Strassenbahn Breslau (Wrocławskie Tramwaje Miejskie) będącej własnością Gminy Wrocław (Breslau). Miało to miejsce dokładnie 113 lat temu. Wystawa odwołuje się także do innej daty - 10.05.1945 roku, kiedy to wznowiono działalność Zakładów Komunikacyjnych miasta Wrocławia pod polskim kierownictwem, co oznacza początek MPK jako spółki. 

Dzięki pasjonatom komunikacji miejskiej takim jak wrocławianin Piotr Herba udało się zebrać archiwalne zdjęcia, pokazujące jak zmieniał się transport publiczny w naszym mieście na przestrzeni lat. Ale nie lada gratką są dołączone do fotografii w formie autentycznego komentarza wycinki prasowe z lat 40- tych i 50-tych, przybliżające niezwykłą atmosferę tamtych lat.

Czy wiecie, że powiedzenie ?czep się pan tramwaja? ma swoje źródło w praktykowanym w latach 40-tych sposobie podróżowania, a w zasadzie czepiania się pojazdów? Tak, tak. Ówczesna prasa przywoływała np. wprowadzane w latach 50-tych tzw. przepisy tramwajowe. W latach 40-tych zmorą wrocławskich tramwajarzy były odrywające się zderzaki tramwajowe. Działo się tak dlatego, że podróżni czepiający się tramwajów obciążali je ponad normę, w wyniku czego w uginających się pod zbyt dużym ciężarem wagonach przy nagłym ruszaniu i hamowaniu uszkadzały się zderzaki. Dlatego w latach 50-tych zakazano jazdy na doczepkę. 

Ciekawostką jest wykorzystanie tramwajów zaraz po wojnie do różnych celów. Zanim w odległych rejonach miasta wybudowano czytelnie, po Wrocławiu krążył tramwaj ? biblioteka. Ale najbardziej zaskakujący jest tramwaj - żłobek, który podjeżdżał po dzieci w wyznaczone punkty miasta, zabierał je do placówki, a następnie odwoził według określonego rozkładu jazdy.

MPK miało w swojej ofercie także taksówki osobowe i bagażowe.

Wiele prac związanych np. z odśnieżaniem torowisk mieszkańcy wykonywali w czynie społecznym. A wzruszająca dla starszych mieszkańców miasta będzie też pewnie podróż sentymentalna po dawnych przystankach i wnętrzach pojazdów. Organizatorzy wystawy pokażą te same miejsca na fotografiach sprzed stu lat i tych wykonanych współcześnie. MPK serdecznie zaprasza na wystawę ? oglądanie bez biletów.

Program mobilnej wystawy:

18 ? 31 maja - pl. Solny

1 ? 12 czerwca ? ul. Kuźnicza

20 ? 31 lipca ? ul. Oławska

24 ? 7 września ? ul. Świdnicka 

Na kilkunastu planszach nie sposób pokazać więcej, dlatego warto przejrzeć pozostałe materiały na stronie fotopolska.eu lub do zeskanowania umieszczonego na planszach kodu QR. Partnerem merytorycznym wystawy jest portal fotopolska.eu i Ośrodek Pamięć i Przyszłość.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wrocław
MPK Wrocław
jubileusz
wystawa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....