TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Wrocław odrzuca dwie oferty i wybiera trzecią. Na ITS
TransInfo.pl - Opublikowano: 09.10.2018 16:00:40
Wrocław odrzuca dwie oferty i wybiera trzecią. Na ITS

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu wybrał wykonawcę, który rozbuduje system zarządzania ruchem we Wrocławiu, m.in. o nowe sygnalizacje świetlne, wyświetlacze pomocnicze ITS oraz aplikację mobilną.

Zamówienie zostało podzielone na 3 części:

1. instalacja i podłączenie 383 urządzeń do wyświetlania informacji pomocniczych ITS wraz z opracowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej i przeprowadzeniem testów oraz dostawa urządzeń systemu ITS,

2. rozbudowa systemu sterowania ruchem,

3. rozbudowa narzędzi informatycznych.

Wszystkie te trzy zadania zrealizuje firma WASKO S.A., w tym:

  • część 1 za cenę 2 792 100,00 PLN brutto,

  • część 2 – za 5174 610,00 PLN brutto

  • i część 3 – 7285 080,00 PLN brutto.

Procedura wyboru najkorzystniejszej ofert trwała ponad 3 miesiące. ZDiUM musiał poddać ocenie jeszcze dwie inne propozycje. Należały one do

  • EQOS Energie Polska Sp. z o.o. (firma złożyła ofertę tylko na część 1, którą chciała zrealizować za cenę 3110 789,62 PLN brutto)

  • GERTRUDE S.A.E.M z Francji (oferta złożona na całe zamówienie, w tym część 1 – 3405 000,00 PLN netto, część 2 – 4177 000,00 PLN netto, część 3 – 7083 540,00 PLN netto).

Co ciekawe, oferty od w/w firm zostały odrzucone.

Dodajmy, że zamawiający zanim zdecydował się na akceptację propozycji WASKO S.A. miał dylemat, czy zwiększyć środki na realizację zadań objętych przetargiem. Przypomnijmy, że budżet ZDiUM był stosunkowo niewielki i wynosił:

  • 1 500 432,20 PLN brutto (część 1),

  • 2 786 517,24 PLN brutto (część 2),

  • 2 679 343,50 PLN brutto (część 3).

Przetargowa historia

Przetarg na wyżej określone zamówienie był ogłoszony 17 kwietnia. Zaledwie 10 dni później firma Zaberd S.A. skierowała odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołujący zarzucił ZDiUM, w szczególności naruszenie zasad uczciwej konkurencji, niejednoznaczne sformułowanie przedmiotu zamówienia. Jednocześnie wniósł on o usunięcie z SIWZ zapisów dotyczących konieczności posiadania praw autorskich i kodów źródłowych do systemu ITS i wszystkich podsystemów.

Nie znamy jednak wyników rozstrzygnięcia. Sądząc jednak po tym, iż odwołujący ostatecznie nie złożył oferty, można przypuszczać, że wynik postępowania przed KIO był dla niego negatywny. Niezależnie od odwołania pierwotny termin otwarcia ofert wyznaczony na 24 maja nie został zachowany. Zamawiający kilkukrotnie go przekładał, aż do 18 czerwca.

Co zostanie wykonane?

Przedmiot zamówienia jest przewidziany do realizacji w systemie "zaprojektuj i zbuduj" i obejmuje m.in. dostawę i montaż 383 szt. wyświetlaczy ITS na 102 skrzyżowaniach świetlnych pracujących w Systemie Sterowania Ruchem wraz z niezbędną rozbudową szaf sterowniczych i pracami przeszycia sterowników w zakresie niezbędnym do uruchomienia wyświetlaczy ITS i połączenia ich z systemem ITS. Wyświetlacze, na których prezentowane będą informacje pochodzące z Systemu Sterowania Ruchem, mają pozwalać motorniczemu być czynnym odbiorcą tego systemu.

System będzie informował o podjętych decyzjach, dzięki czemu motorniczy będzie mógł złagodzić swoje reakcje na dotąd niespodziewane dla niego automatyczne działania. Wpłynie to na komfort użytkowania systemu przez motorniczego, dzięki czemu będzie mógł lepiej zrozumieć zasady sterowania ruchem w udzielaniu wsparcia na przejazd tramwajowy, przez co płynniej będzie mógł pokonywać wytyczone trasy linii komunikacyjnych. Uwidoczni również jak istotne w kontekście realizacji rozkładów jazdy i wsparcia Systemu Sterowania Ruchem jest prawidłowe zalogowanie się na realizowanych kursach.

WASKO przeprowadzi również szereg prac związanych z rozbudową obecnego systemu sterowania ruchem o nowe funkcje informatyczne oraz wdrożeniem koniecznych zmian w celu uruchomienia 383 sztuk urządzeń - wyświetlaczy ITS na 102 skrzyżowaniach oraz istniejących wyświetlaczy na 7 skrzyżowaniach, które w ramach innych inwestycji zostały już wyposażone w urządzenia wyświetlające i wymagają uruchomienia w systemie sterowania ruchem.

Rozbudowa systemu ITS ma udostępniać także usługi dla mieszkańca, biznesu i administracji publicznej w szczególności w zakresie: informowania o dostępności transportu multimodalnego i wspomaganie w procesie planowania podróży, informowania użytkownika o zdarzeniach, utrudnieniach i zgłoszeniach dotyczących transportu zbiorowego i sytuacji w mieście za pomocą aplikacji mobilnej MAM opartej o mapę ze zdarzeniami i utrudnieniami, informowania osób niepełnosprawnych o możliwych utrudnieniach związanych z ich rodzajem i stopniem niepełnosprawności, gromadzenia i udostępniania informacji na temat awarii, objazdów, utrudnień i rozkładów jazdy wszystkich przewoźników realizujących transport zbiorowy na terenie miasta, w tym miejski transport publiczny, transport podmiejski, transport innych przewoźników autobusowych oraz PKP.

WASKO zrealizuje część 1 zamówienia do 28 lutego 2019 roku, a pozostałe zadania do 30 kwietnia 2020 roku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
ITS
Wrocław
Wasko

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....