TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Wojewódzki sposób na tańsze bilety
PORTAL URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO - Opublikowano: 20.01.2011 20:18:53
Wojewódzki sposób na tańsze bilety

Województwo kujawsko-pomorskie jako pierwszy region w kraju wprowadziło własną taryfę biletów na regionalne pociągi pasażerskie. Oznacza to, że pasażerowie zapłacą mniej, a poza tym daje gwarancję utrzymania stałych, niskich cen przez najbliższe dziesięć lat. Na razie tylko na nieco ponad 40 procentach połączeń, ale nowy przetarg na obsługę linii zelektryfikowanych powinien umożliwić rozszerzenie jej na całe Kujawsko-Pomorskie. –„Po raz pierwszy w Polsce marszałkowska administracja województwa przystępuje do kształtowania polityki przewozowej. Do tej pory regionalne samorządy, jako organizatorzy regionalnych przewozów pasażerskich, tylko płaciły przewoźnikom. Kujawsko-Pomorskie, które jako pierwsze w kraju wprowadziło rynkową rywalizację między operatorami kolejowymi ubiegającymi się o wieloletnie kontrakty, także tym razem wyznacza w moim przekonaniu najwłaściwszy kierunek zmian”- podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Regionalna taryfa ma prostą strukturę: za pierwsze 10 kilometrów opłata wynosi 2,5 złotego, a za każdy następny rozpoczęty kilometr dodatkowe 13 groszy (ceny zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy). Bilet miesięczny to 30-krotność ceny biletu jednorazowego. To taniej niż przed wprowadzeniem taryfy kosztowały bilety zarówno Arrivy, jak i Przewozów Regionalnych - i taniej niż gdziekolwiek w Polsce. A poza tym honorowane są wszystkie ustawowe ulgi, w tym dla uczniów i studentów.

Jak to działa? Bilety jednorazowe są u nas tańsze w każdy przypadku. Na przykład jednorazowy przejazd Chełmża - Toruń kosztuje 3,90 zł zamiast 6,30 zł (taniej o 38 proc.), Świekatowo - Bydgoszcz 5,50 zamiast 8,40 (taniej o 35 proc.), a Grudziądz - Jabłonowo Pomorskie 5,10 zamiast 7,30 (taniej o 30 proc.). W przypadku biletów miesięcznych taniej jeżdżą wszyscy, którzy pociągiem pokonują dystans do 60 kilometrów, czyli blisko 97 proc. wszystkich podróżnych (pozostali mogą zdecydować się na ogólną taryfę kolejową, bo i taka możliwość pozostaje). Tu oszczędność może wynosić nawet 35 procent. Tabela z przykładowym zestawieniem oszczędności pasażerów tutaj. Na ceny biletów nie mają wpływu nawet podwyżki podatku VAT, ponieważ taryfikator opiewa na ceny brutto. Nie dotknęła ich więc obowiązująca od 1 stycznia wyższa o jeden punkt procentowy taksa VAT na kolejowe przewozy pasażerskie. Wojewódzki cennik biletów wprowadzono do długoletnich kontraktów na realizację regionalnych przewozów pasażerskich. Na razie województwo posiada jedną taką umowę - 10-letni kontrakt z Arrivą. Dlatego taryfa wojewódzka działa jedynie na połączeniach obsługiwanych przez tego przewoźnika, ale nowy, zaplanowany jeszcze na ten rok przetarg, który wyłoni operatora linii zelektryfikowanych, powinien pozwolić na zastosowane jej na terenie całego regionu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Arriva
bilet
Przewozy Regionalne

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....