TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Wiosenne zmiany w gdańskiej taryfie: drożej i inaczej
TransInfo.pl - Opublikowano: 07.02.2020 17:30:09
Wiosenne zmiany w gdańskiej taryfie: drożej i inaczej; fot. UM Gdańsk

Zmiany obowiązujących stawek, uproszczenie taryfy, wspólny bilet na komunikację miejską i kolej, rezygnacja z droższego, biletu na linie nocne - to niektóre zmiany, które będą obowiązywać od 1 kwietnia. Zmianie ulegną też przepisy dotyczące przewożenia rowerów i wózków inwalidzkich w pojazdach komunikacji miejskiej. Rada Miasta Gdańska na styczniowej sesji uregulowała te kwestie w dwóch uchwałach.

Ceny biletów jednorazowych nie rosły w Gdańsku od czterech lat. Radni na wniosek Urzędu Miejskiego uznali, że podwyżki są konieczne, by utrzymać wysoką jakość komunikacji miejskiej.

Nowe zasady taryfowe

Gdańscy radni m.in. pochylili się także nad uchwałą w sprawie ustalenia zasad taryfowych, cen za przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego.

Jak czytamy w uzasadnieniu wzrost cen biletów wynika m. in. z konieczności pokrycia kosztów eksploatacyjnych funkcjonowania komunikacji miejskiej. Wpływ na to ma też zwiększenie częstotliwości funkcjonowania linii autobusowych i tramwajowych. Nowe stawki taryfowe są również odpowiedzą na bezprecedensowy wzrost nakładów na usprawnienie transportu miejskiego z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach. Zakup i wydzierżawienie nowych autobusów oraz zakup nowego taboru tramwajowego do obsługi nowych tras to kolejny czynnik, który z jednej strony poprawia jakość świadczonych usług ale też generuje wysokie koszty. Przez ostatnie dwa lata budżet dotyczący przewozów wzrósł o ponad 110 mln zł. Aktualnie wydatki przeznaczone na przewozy kształtują się na poziomie 366 mln. zł. Dochody z biletów stanowią 33% tych wydatków. Warto pamiętać, że ceny biletów na komunikacje miejską w Gdańsku nie były podnoszone od niemal 4 lat.

Nowe stawki dotyczą przede wszystkim biletów jednorazowych. W przypadku biletów okresowych podwyżki są minimalne, a ich użytkownicy, posiadający aktywną Gdańskiej Karty Mieszkańca mogą korzystać zarówno z autobusów i tramwajów, jak i z kolejek SKM i PKM. Zaproponowane stawki za bilety jednorazowe są zgodne z rekomendacją Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Cena biletu normalnego na jeden przejazd wzrośnie z 3,20 zł do 3,80 zł, natomiast biletu jednogodzinnego z 3,80 zł do 4,40 zł. Cena biletu 24 godzinnego wzrośnie o złotówkę i wyniesie 14 zł. Ceny biletów ulgowych wrosną proporcjonalnie i wyniosą odpowiednio 1,90 zł, 2,20 zł i 7 zł za bilet całodobowy. Podwyżka cen imiennych biletów miesięcznych będzie symboliczna, a zważywszy na możliwość korzystania z kolei SKM i PKM, można mówić o zdecydowanym wzroście wartości świadczonej usługi w stosunku do jej ceny. Nabywcy biletów miesięcznych, ważnych od poniedziałku do piątku, obowiązujących na terenie Gdańska będą musieli zapłacić zaledwie 4 zł więcej niż do tej pory. Nowe ceny tego rodzaju biletów to 90 zł. Z kolei, jeżeli chodzi o bilety ważne od poniedziałku do niedzieli, to ich cena wzrośnie z 94 zł do 99 zł.

Przewożenie rowerów

Kolejna przyjętą przez radnych uchwałą, dotyczącą transportu miejskiego była ta dotycząca przepisów porządkowych w autobusach i tramwajach. Przegłosowana uchwała precyzuje zasady przewozu wózków inwalidzkich i rowerów w pojazdach gminnego transportu zbiorowego.

W myśl nowych przepisów m.in.:

  • rowery mogą być przewożone tylko w tych pojazdach, które wyposażone są w zabezpieczające pasy mocujące lub stojaki/wieszaki – tak aby ograniczyć do minimum ryzyko jakichkolwiek zagrożeń;

  • liczba przewożonych rowerów zależy od liczby pasów/wieszaków/stojaków w pojeździe i ma być określona na piktogramie przy wejściu do pojazdu - tak aby pasażer miał czytelną i łatwo dostępną informację;

  • pasażer jest zobowiązany do właściwego zabezpieczenia przewożonego roweru oraz sprawowania nadzoru nad nim podczas jazdy - ponosi też odpowiedzialność za szkody powstałe w związku z niewłaściwym przewozem roweru;

  • przy wsiadaniu do pojazdu pierwszeństwo mają osoby na wózkach inwalidzkich oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi - przed pasażerami przewożącymi rowery;

  • hulajnogi oraz inne urządzenia transportu osobistego będą mogły być przewożone po złożeniu, jako bagaż.

Ze względów bezpieczeństwa rower będzie musiał być zabezpieczony w stojaku, wieszaku lub przy użyciu pasa mocującego. Liczba przewożonych rowerów będzie zależała od liczby przygotowanych zabezpieczeń. Tych natomiast powinno być tyle, by w pojeździe pozostało też miejsce dla wózków inwalidzkich lub dziecięcych. Tak, by z przewozu na równych zasadach mogli korzystać wszyscy - bez obaw, że ktoś w którymś momencie każe komuś wysiadać. Projekt uchwały nie wskazuje, że ma to być jeden rower lub jeden wózek inwalidzki lub jeden wózek dziecięcy.

Gdańskie sukcesy

Na koniec warto dodać, że  w ciągu ostatnich dwóch lat podróżni mogli odczuć znaczącą poprawę w funkcjonowaniu autobusów i tramwajów w Gdańsku. Korzystne zmiany dotyczą wielu obszarów związanych z komunikacją miejską. Całkowicie rozwiązano problem zatrudnienia kierowców i motorniczych w GAiT. W 2018 r. na 525 zaplanowanych etatów brakowało 80 kierowców. Obecnie nie ma wolnych etatów. Poprawa sytuacji nastąpiła wraz ze wzrostem warunków płacowych: na początku 2018 roku nowy kierowca mógł liczyć na wynagrodzenie na poziomie 4.120,77 zł brutto, w grudniu 2019 było to 5.240,00 zł brutto.

Na ulicach Gdańska pojawiają się nowe autobusy i tramwaje. Nowy tabor to 94 fabrycznie nowych Mercedesów Citaro oraz 30 fabrycznie nowych tramwajów producenta PESA. Po dostawach, które będą realizowane w marcu, ponad połowa autobusów jeżdżących po Gdańsku będzie miała mniej niż 4 lata. Największa zmiana dotyczy jednak wzrostu pracy przewozowej czyli tak zwanych wozokilometrów. Odnotowano tu spektakularny wzrost. W minionym roku osiągnięty został wynik o niemal 1 mln wozokilometrów więcej niż w poprzednich latach. Więcej wozokilometrów, to odpowiedź na prośby mieszkańców i rad dzielnic o dodatkowe kursy w kilku rejonach miasta.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budżet
bilet
Gdańsk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....