Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wiedeń wprowadza koncepcję krótkich odległości

infotrans
11.03.2020 15:30
0 Komentarzy

Zgodnie z nową koncepcją rozwoju obszarów miejskich,austriacka stolica, Wiedeń, ma być miastem krótkich odległości. Oznacza to, żewszelkie udogodnienia i konieczne do codziennego funkcjonowania obiekty mająbyć osiągalne dla mieszkańców w 15 minut.

Step2025

Wiedeń przedstawił nową koncepcję rozwoju obszarów miejskichopartą na strategii „Planu Rozwoju Miasta Step2025”. Strategia formułuje poladziałania i środki służące wzmocnieniu istniejących i rozwojowi nowych centrówmiasta. Nowe centra lokalne będą budowane w całej naddunajskiej metropolii tak,aby wszystkie udogodnienia dla mieszkańców znajdowały się w nie większejodległości niż piętnaście minut od miejsca zamieszkania.

Sklep spożywczy lub warsztat obuwniczy za rogiem, gabinetlekarski w odległości spaceru, biblioteka w sąsiedztwie, wszyscy mieszkańcypowinni korzystać z miasta, i to w najbliższej okolicy. Dlatego Wiedeńzatwierdził i zaczyna promować nową koncepcję rozwoju i rewitalizacji obszarówmiejskich. Członek Zarządu miasta Wiednia ds. rozwoju miasta, Birgit Hebein,powiedziała:

-„Wiedeń ma stać się miastem krótkich odległości. Celem jest, abykażdy w Wiedniu mógł w ciągu kwadransa dotrzeć komunikacją miejską, rowerem lubpieszo do tętniącego życiem centrum z bogatą ofertą, od lokalnych udogodnień powypoczynek, zdrowie i kulturę”.

Centra poszczególnych dzielnic muszą stać się bardziej atrakcyjnenie tylko dla mieszkańców i gości, ale także dla lokalnych przedsiębiorców.Austriacka stolica wzmocni rozwój istniejących i nowych centrów poszczególnychdzielnic, które będzie charakteryzowała wysokiej jakości przestrzeń publiczna,dobry i wygodny dostęp do transportu publicznego, obszary rekreacyjne isportowe oraz miejsca spotkań.

Koniec centrów?

Ogromne centra handlowe znajdujące się na obrzeżach, któresą sprzeczne z ideą miasta krótkich odległości, czekają na ograniczenia. I choćwspierane będzie naturalne wielofunkcyjne zagospodarowanie przestrzenneWiednia, zajmujące dużo miejsca obiekty typu centra handlowe czekają naograniczenia. Jak wyjaśniają przedstawiciele władz wiedeńskich, takie oderwaneod tradycyjnej struktury miejskiej obiekty są sprzeczne z jakością przestrzenimiejskiej i stanowią obciążenie dla środowiska i zdrowia ludzi.

Tak więc wprzyszłości centra handlowe mogą być budowane tylko tam, gdzie istnieją dobrepołączenia komunikacyjne i fizyczna bliskość innych centrów. Zostanie toosiągnięte m.in. poprzez zapisy dotyczące budynków wielokondygnacyjnych,określenie typów centrów handlowych oraz przepisy dotyczące parkingównaziemnych.

Komentarze