TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Węzeł przesiadkowy Ligota z parkingiem na 110 aut
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 02.01.2019 15:51:22
Węzeł przesiadkowy Ligota z parkingiem na 110 aut

Zakończyły się prace budowlane przy centrum przesiadkowym Ligota, pierwszym tego typu obiekcie w Katowicach - podał katowicki magistrat.

Od czwartku w tym miejscu podróżni będą mogli bezpłatnie zaparkować 110 pojazdów.

Pierwsze centrum przesiadkowe w Katowicach powstało, kosztem blisko 10 mln zł, przy dworcu kolejowym w dzielnicy Ligota. Już od kilku tygodni działają na nim perony, na których zatrzymują się cztery linie autobusowe – dwie, które obsługiwały pasażerów jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, tj. 51 i 13, oraz dwie nowe - 913 i 912 – kursujące do przystanków Panewniki Owsiana i Ligota Akademiki.

Od czwartku pasażerowie będą mogli korzystać z parkingu. Aktualnie na zlecenie wykonawcy centrum trwa konfiguracja parkomatów, tak by mogły one odczytywać wszystkie bilety Kolei Śląskich z kodami kreskowymi – zarówno te kupowane w kasach, jak również w biletomatach. Dzięki temu parkomat będzie mógł wydawać tzw. bilety zerowe, które zapewnią możliwość bezpłatnego parkowania - powiedziała rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka.

Podjęliśmy decyzję, że do ukończenia wspomnianych prac informatycznych parking przy centrum przesiadkowym Ligota zostanie udostępniony bezpłatnie dla pasażerów komunikacji publicznej – szlabany będą podniesione umożliwiając swobodny wjazd i wyjazd z parkingu. Chcemy tym samym zachęcać mieszkańców, by już w styczniu korzystali ze wszystkich funkcjonalności centrum przesiadkowego - dodała.

Tylko dla pasażerów Kolei Śląskich

Po zakończeniu konfiguracji parkomatów parking będzie dostępny wyłącznie dla posiadaczy biletów kolejowych Kolei Śląskich - w tym np. "biletu katowickiego", który uprawnia do przejazdów autobusami, tramwajami i Kolejami Śląskimi na terenie miasta.

Kierowcy będą mogli wjechać z takim biletem na teren parkingu. Parkomat zeskanuje go i wyda tzw. bilet zerowy, który będzie trzeba umieścić w pojeździe lub na pojeździe w widocznym miejscu umożliwiającym odczytanie jego treści. Parkowanie w centrum przesiadkowym na takich zasadach będzie bezpłatne do 20 godzin. Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub zostawi samochód na dłużej niż 20 godzin musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł. Samochód, który będzie stał na terenie parkingu 7 dni, zostanie natomiast odholowany.

Jak przypominają katowiccy urzędnicy, ideą centrów przesiadkowych jest możliwość szybkiego przesiadania się z jednych środków komunikacji na drugie. Centrum przesiadkowe Ligota, którego budowa właśnie się zakończyła, to pierwszy z kilku takich obiektów w Katowicach - trwa budowa trzech kolejnych, inne są w fazie projektowania i uzgodnień.

110 miejsc parkingowych

Centrum w Ligocie umożliwia przesiadki z samochodu, autobusu lub roweru na pociąg. Na jego terenie znajdują się: parking naziemny dla 110 samochodów, strefa dla podróżnych - zadaszone perony autobusowe i miejsca do oczekiwania, parking dla rowerów, punkt kiss&ride z przeznaczeniem do krótkotrwałego parkowania (do 3 minut), postój dla taksówek, biletomat.

Bilet katowicki wchodzi do sprzedaży

Wraz z uruchomieniem centrum przesiadkowego do sprzedaży trafił "bilet katowicki" - czyli imienny bilet emitowany przez Koleje Śląskie uprawniający pasażerów do nieograniczonej liczby przejazdów wszystkimi liniami autobusowymi i tramwajowymi obsługiwanymi przez Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz pociągami Kolei Śląskich kursującymi na terenie Katowic.

Bilet kosztuje 119 zł i jest ważny przez miesiąc. Można go kupić m.in. w kasach biletowych Kolei Śląskich, najwcześniej na 7 dni przed dniem ważności biletu, a także w pociągu u personelu pokładowego oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash, wyłącznie w dniu wyjazdu.

Przy centrum przesiadkowym Ligota zatrzymują się następujące linie Kolei Śląskich: S4 (z Sosnowca do Tychów), S5 (Katowice - Zwardoń), S6 (Katowice - Wisła Głębce), S71 (Katowice - Bohumin).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
centrum przesiadkowe
Katowice
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....